Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜBİM'in Türkiye 2019 uyuşturucu raporu açıklandı

6.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TUBİM (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) Genel Nüfus Araştırması 2019 raporu yayınlandı. 26 ilde, yüz yüze görüşme yöntemi 42.754 kişi ile yapılan çalışma, çok çarpıcı rakamları ortaya koydu.

Uyuşturucuya başlama nedeni olarak merak duygusunun ilk sırada görüldüğü araştırma sonuçlarına göre ilk kullanımda uyuşturucu maddelerin %71,9 oranında arkadaş veya arkadaş çevresinden temin edildiği ortaya çıktı. Rapora göre 2018 yılında ayaktan madde bağımlılığı tedavisi gören kişi sayısında da dikkat çekici bir artış var. Bu sayı 2017 yılında 211.126 kişi iken 2018 yılında 251.593 kişiye yükselmiş.

Ele geçirilen hibrit madde 11 tona yükseldi
TUBİM 2019 araştırmasını değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Program Başkanı Öğr.Gör. Barış Tuncer, çalışmada en dikkat çekici sonuçlardan birinin sentetik uyuşturucu miktarındaki artış olduğunu belirtti. Uyuşturucu tacirlerince skank olarak bilinen hibrit maddenin ithaline başlandığını ve narkotik birimleri tarafından ele geçirilen skank maddesinin bir önceki yıla göre %530 artışla 11 tona yükseldiğine dikkat çeken Tuncer, “Bu rakamların endişe verici olduğunu ve bu alanda özel çalışmaların yapılarak halkın bu maddenin zararları hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yakalanan şüpheli sayısında %73 artış var
Raporda dikkat çeken bir diğer başlıksa 2018 yılında metamfetamin olay sayısının bir önceki yıla göre %68, yakalanan şüpheli sayısının da %73 artış göstermesi. “Bu veriler ülkemizde metamfetamin kullanımının ciddi oranda arttığı şeklinde yorumlanabilir” diyen Öğr. Gör. Barış Tuncer, “Bu madde uyarıcı niteliği olan, çok hızlı bağımlılık yapan, halüsinasyonlara sebep olan, toleransın çok hızlı geliştiği ve ağır depresyon gibi psikiyatrik hastalıklara neden olan çok tehlikeli bir maddedir. Uzun süre kullanımı akciğer ödemi, beyin kanaması, kalp yetmezliği ve kalp krizine bağlı ani ölümler gibi çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Bu artışın sebeplerinin bilimsel olarak incelenmesi ve gerekli çalışmaların yapılması gerekmekte” ifadelerini kullandı.

“Hayır demeyi öğretmek gerek”
Öğr.Gör. Barış Tuncer, elde edilen bu sonuçların özellikle ergenlik dönemindeki gençler için uyuşturucu maddeler ve zararlı etkileri konularında bilgilendirme çalışmaları yapılmasının çok gerekli olduğunu gösterdiğini söyledi. Tuncer, “Çocuk ve gençlere madde kullanımı konusunda hayır demeyi, akran baskısına direnmeyi öğretmek gerekiyor” diye konuştu. Raporda katılımcıların yaklaşık yüzde 34’ünün kişisel ve aile içi sorunlar nedeniyle madde kullanmaya başladığının görüldüğünü belirten Tuncer, ailelerin de çocuklar ve gençlere, madde kullanımının yaşadıkları sorunlarla baş etmek için bir yöntem olmadığı, daha sonra bağımlılık, sağlık sorunları, sosyal sorunlar gibi çok daha büyük sorunlara yol açtığını önemle anlatmaları gerektiğini vurguladı.

Rapordan çarpıcı rakamlar

TUBİM (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) Genel Nüfus Araştırması 2019
-Hayatında en az bir kere madde kullananların %94’ü erkek, %6’sı kadın
-Hayatında en az bir kere madde kullananların yaş gruplarına göre dağılımı;

15-24 yaş grubu %35,4,
25-34 yaş grubu %30,
35-44 yaş grubu %18,3,
45-54 yaş grubu %7,8,
55-64 yaş grubu %8,5.

-En yoğun kullanım 15-34 yaş grubunda (%65).

-Maddeyi ilk kullanım yaş ortalaması 19.

-En yoğun kullanım %29,9 ile lise mezunlarında

-Uyuşturucu kullanmaya başlama nedeni olarak;
%33,2: Merak
%23: Arkadaş ısrarı
%12,3 Kişisel sorunlar
%11,3 Aile içi sorunlar
-Uyuşturucu ilk olarak %71,9’luk oranla arkadaş çevresinden temin ediliyor,
parayla satın alma %25,2 oranında
-En yüksek vaka sayısı sırasıyla İstanbul, Adana, Antalya, Gaziantep, Bursa, Ankara, Konya, İzmir, İçel ve Diyarbakır’da.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Heybeliada'da orman yangını çıktı. Yangına karadan ve havadan ekipler tarafından müdahale ediliyor. Yangın bölgesine giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemi...

Akit TV'de Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu Pazar Manşeti programında Ayasofya kararıyla ilgili yorumlar sosyal medyada.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ayasofya'nın cami yapılması hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Antalya'nın Kaş ilçesi Yeşilköy Mahallesi'nde 11 yaşındaki Hamza Sertel, gittiği düğünde talihsiz bir olay yaşayarak hayatını kaybetti.

AK Parti Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç, jakuzide çekip yayınladığı görüntüler ile sosyal medyada gündem oldu.

Kahramanmaraş'ta 30 gram altınla işlenen maske 14 bin liradan satışa sunuldu. Altın işlemeli maske görenleri şaşkına çevirdi.

İstanbul'da bulunan şehrin sembollerinden olan Ayasofya Müzesi camiye oluyor. Ayasofya'da ilk namaz ne zaman kılınacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne dedi?

Yazarlar
Website Security Test