Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cadılar Bayramı (Halloween) anlamı nedir? Nasıl ortaya çıktı? Çocuklar ne yapar?

30.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cadılar Bayramı (Halloween) nedir? Ne zaman kutlanır? Nasıl ortaya çıktı? Cadılar Bayramını kimler kutlar? Cadılar Bayramı'nda çocuklar ne yapar? Cadılar Bayramı kutlamak günah mıdır? Cadılar Bayramı ile ilgili her şey haberimizde...

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayramdır. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp genelde şeker topladığı bir ritüeldir. Günümüzde dini unsurlardan biraz arınmış bir şekilde popüler kültür öğesine dönüşen bayram, her yıl 31 Ekim'de kutlanır. Her yılın 31 Ekim tarihinde kutlanan Cadılar Bayramı, diğer bir ismiyle Halloween, Paganlar’da bu tarihin yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak simgelenmesi nedeniyle bu tarihte kutlanır.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu. Bu günde ayrıca ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti. Günümüzde tabiki 'Süper Kahraman' ve birçok film karakterine de dönüşmüş durumdadır.

Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona'yı Samhain ile birleştirdiler.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs'ta kutlanan Azizler Günü'nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için- 1 Kasım'a taşıdı. Azizler Günü'nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Ortaçağın sonlarında seküler kutlamalar ile Hıristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa'daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya'da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti.

Amerika'ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı. Bununla birlikte 1800'lü yıllarda, Cadılar Bayramı'ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya'dan Amerika'ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar bayramı ABD'deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.

Cadılar Bayramı'nın simgesi 'Balkabağı' 

İNSANLAR CADILAR BAYRAMINDA NE YAPAR?
Cadılar Bayramı’nın en önemli simgesi gülen yüz çizili ve popüler kültürde 'korkunç' şekillerde tasvir edilen balkabağıdır. Balkabağının içi boşaltılır ve gülen yüz şeklinde oyularak içine bir mum yakılır. Cadılar Bayramı gününde en çok tüketilen şeker türü de elma şekeridir. Küçük çocuklar o gün kapı kapı gezip ev sahiplerine “şaka mı şeker mi” diye sorar. Ev sahibi eğer şakayı seçerse çocuklar korkunç kıyafetleri ile komiklik, şakalar yaparlar. Bu korkunç kıyafetler bazen çok iyi kurgulanmış bir şekilde yetişkinleri bile korkutacak seviyelere ulaşmıştır. Nitekim birçok kez bu durum Amerikan korku filmlerine konu olmuştur. Cadılar Bayramı Amerika'nın kültüründe çok büyük bir yer edinmiş ve dünyada da çok yaygın hale gelecek şekilde pazarlanmıştır. Ancak gerçekte bu uygulamanın kökeni geçmişte, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Britanya'da yoksulların kapı kapı dolaşarak "ruh keki" toplaması geleneğidir.

Yetişkinler ise o gece kıyafet baloları veya partiler organize ederler. Türkiye'de de Cadılar Bayramı kutlanmaktadır. Ancak bu Amerika veya diğer tüm ülkelerde kutlandığı gibi değil sadece eğlence sektörü için bir etkinlik düzeyindedir. Bu partilerin konsepti korku üzerine olur fakat dileyen dilediği kostümü giyer. Kimi sıradan bir zombiyi tercih ederken, kimis Karayip Korsanları filmi ana karakteri Kaptan Jack Sparrow olabilir. Cadılar Bayramı (Halloween) şu an için popüler kültürün çok önemli unsurlarından biridir. Diziler, dergiler, oyunlar vs. gibi sürekli ve periyotlar halinde devam eden şeylerde Cadılar Bayramı temalı yayınlar ve modlar yapılmaktadır. Cadılar Bayramı binlerce hikayeye, diziye, filme, kitaba, oyuna, vs. esere konu ve tema olmuştur. 

Call of Duty Mobil oyununa gelen 'Halloween modu'

CADILAR BAYRAMI KUTLAMASI GÜNAH MI?
Cadılar Bayramı ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de herhangi bir ayet bulunmuyor, ortaya çıkış tarihi itibarıyla da bir ayetin bulunması imkansız. Ancak Cadılar Bayramı ile ilgili İslamiyetteki algı çok nettir. Cadılar Bayramı bir pagan geleneğinden gelip sonrasında Hristiyan kültürüyle özdeşleşen bir bayram olması nedeniyle İslamiyette Cadılar Bayramı ile ilgili kutlamalara iyimser bakılmamaktadır. Nitekim sosyal medyada Cadılar Bayramı ile ilgili paylaşımlarda kullanıcıların, "kutlanmasında bir sakınca yok" veya "asla kutlanmamalı" gibi yorumlar yaparak ikiye bölündükleri görülebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Zubeyde

01.11.2019 - 21:16
Hırıstıyanın bayramını neden kutlayayım onlar benım bayramımı kutlasınlar bende kutluyayım benım bayramını kutlamayı bırak tahammul edemıyorlar .
Diğer Haberler

Koronavirüs'ün İran'a bulaşması Türkiye'de paniğe sebep oldu. İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle can kaybı 4'e yükseldi.

Marmara Grubu Vakfı Genel Kurulu yapıldı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği genel kurulda, yapılan seçim sonucu Dr. Akkan Suver, oy birliği ile yeniden Genel...

FETÖ soruşturmasın kapsamında TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan sanık Ömer Faruk Kavurmacı, tekrar gündemde ve 15 yıl hapsi isteniyor.

Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında gerekli altyapı iyileştirmelerini yapmadıkları gerekçesiyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a para cezası kesildi. Kesilen c...

İdlib'den yine acı haber: Milli Savunma Bakanlığı Twitter'dan duyurdu. İdlib'de 2 asker şehit, 5 asker yaralı.

Sosyal paylaşım sitelerinde 'yemek' amacıyla toprak satışının yapılması dikkat çekti. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur,...

Ünlü popçu Aleyna Tilki'den 'Filozof Çocuk' olarak bir anda popüler olan Atakan Kayalar hakkında bir paylaşım yaptı.

Yazarlar
Website Security Test