Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Barış Pınarı Harekatı ne anlama gelir?

10.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Barış Pınarı Harekatı nedir, ne anlama geliyor? Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusuna yapılan Barış Pınarı Harekatı'nın isminin nereden ve nasıl konulduğu konusu vatandaşların merak ettiği konulardan biri.

Barış Pınarı Harekatı, Türkiye'nin gündeme getirdiği Suriye sınırındaki güvenli bölge planını uygulamaya geçirmek için Fırat'ın doğusuna yapacağı harekattır. Suriye'deki çatışmalardan kaçan sivil nüfusun can güvenliğinin sağlandığı barınma alanı oluşturulmasını öngörüyor. Türkiye bölgeyi, tüm Suriye'den göç eden sivillerin toplanabileceği ya da Türkiye'ye geçmiş Suriyelilerin arzu etmeleri halinde yerleşebileceği bir bölge olarak tasarlıyor.

Barış Pınarı Harekatı ne anlama gelir?

'Barış Pınarı' ifadesine sözlük anlamı olarak baktığımızda huzur, güven ve refah anlamlarına geldiğini görüyoruz. Türkiye, masum Suriye halkının can güvenliğini sağlamak, barınma ihtiyaçlarını gidermek ve insani koşullarda hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak için 'güvenli bölge'ye çok önem veriyor. İşte bu amaçlar göz önünde bulundurulduğunda operasyonun adının 'barış pınarı' olması daha büyük anlam taşıyor. Türkiye, Suriye halkının barış içinde, huzur içinde yaşamasını arzu ediyor.

Fırat Nehri'nin Doğusu neresi?

Fırat'ın doğusu denilen bölge kırmızı daire içinde PYD/YPG unsurlarının kontrol ettiği bölgenin tamamı anlamına gelmektedir. Suriye'nin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan bölge Irak sınırına kadar uzanır. Fırat Nehri'nin doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep'in Ayn El Arab, Rakka'nın Tel Abyad ve Tabka, Haseke'nin Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ile Deyrizor'un kuzey kesimlerinden oluşuyor.

Barış Pınarları nerede?

Siyasi Analist Serdar Sement'in Akşam gazetesinde yayınlanan sözlerinde Barış Pınarları lokasyonlarının nerede olduğu belirtiliyor. Sement, "Fırat doğusuna askerî müdahale operatif işleyiş, Başkan Erdoğan’ın Kızılcahamam’da ‘verdim’ dediği talimatla başlamıştır. Yani şu an Anayasa’nın madde 104, 15. fıkrası devrededir. Adlandırma ve lokasyonu netleştirelim; Barış Pınarları; Arıcan Dere (Akçakale-Tel Abyad), Aliyerelli Dere (Ceylanpınar-Resulayn).

Fırat doğusuna askerî müdahalenin siyasi maksadı net, önceden açıklanmıştır. Müdahalenin siyasi maksadı, ABD ile güvenli bölge mutabakatının hayli ötesinde; PKK/YPG’nin bertaraf, Suriye siyasi, özellikle altını çizelim, idari birliğini (federalizmi ve özerk bölgeyi ret demektir) tesis maksatlıdır. Bu yönüyle Fırat doğusuna askerî müdahale, Astana sürecinin uyumlu devamıdır.

Öte yandan İdlib’de 19 Ağustos’ta başlayan olumsuz işleyiş, dün gece itibarıyla en minimum düzeye inmiş, saldırılar durulmuştur. ABD sahada iki üs kontrol noktasından (Tel-Abyad, Meshur Fawkani Abu Kebir-Süluk güzergâhlı çekilme, Resulayn - Tel Halaf, Tel Arqam ve yine Süluk güzergâhlı) çekilmiştir. Çekilmelerin ilk evvel Ayn-İsa bilahare Deyrizor/Abu-Kemal güzergâhı şeklinde işletilmesi muhtemeldir. İki husus netleştirilmelidir. İlki EUCOM, diğer Münbiç’tir." ifadelerini kullanıyor.

BİR BAŞKA BARIŞ HAREKATI: KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Bir diğer "Barış" kelimesinin geçtiği harekat da "Kıbrıs Barış Harekatı"ydı. Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman ve nasıl oldu? Sonuçları nelerdi?

20 Temmuz 1974 sabahı saat 06.05’te Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlattı. Harekat kapsamında Türk paraşütçüler, sabahın erken saatlerinde Kıbrıs semalarında göründü. Türk ordusu Lefkoşa civarına havadan indirme, Girne civarına ise denizden çıkarma yaptı. Yaklaşık 3 bin asker harekatta görevliydi. Dünya harekatı Başbakan Bülent Ecevit’in yaptığı tarihi açıklamayla duydu:

"Biz aslında savaş için değil barış için, yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için Ada'ya gidiyoruz."

Harekat haberi Kıbrıslı Türkler tarafından sevinçle karşılandı. Gece boyunca süren çatışmaların ardından Türk ordusu, Rumların direnişini kırmayı başardı. Müdahale başarılı olsa da sorun tam olarak çözülemedi. Çünkü Türk köylerinde Rumların baskısı artarak sürüyordu.

"AYŞE TATİLE ÇIKSIN"

Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’nı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararına uyarak 22 Temmuz 1974’te sona erdirdi. Yine BM Güvenlik Konseyi’nin kararına göre Türkiye, Yunanistan ve İngiltere bir araya gelerek Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelere başladı.

25 Temmuz 1974’te toplanan I. Cenevre Konferansı, 30 Temmuz’da imzalanan anlaşmayla son buldu. Taraflar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Türk ve Rum olmak üzere iki özerk idarenin olduğunu kabul ettiler. Garantör devletlerle Türk ve Rum toplumlarının temsilcilerinin katılacağı ikinci bir konferansın yapılmasına karar verildi.

II. Cenevre Konferansı’na kadar Rum ve Yunan askerlerin Türklerin bulunduğu bölgeden çekilmeleri gerekiyordu. Ancak çekilmedikleri gibi saldırılarını da sürdürdüler. Bu olayların gölgesinde toplanan II. Cenevre Konferansı 8 Ağustos 1974’te başladı. Görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağına kanaat getiren Türk yetkililer, harekatın yeniden başlamasına karar verdi. Dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş, derhal Ankara’yı aradı. Güneş’in telefonda karşı tarafa söylediği sözler tarihe yazıldı:

Ayşe, Turan Güneş’in kızıydı ama bu konuşmanın Ayşe’yle ilgisi yoktu. "Ayşe tatile çıksın" ikinci harekatı başlatacak parolaydı. Türk ordusu, ikinci harekatta kısa sürede başarıya ulaştı. Ada'nın neredeyse yüzde 35’lik bölümü ele geçirildi. Bölgede yaşayan Türk halkının güvenliği bu kez tamamen sağlandı.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KURULDU

Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk ordusu, 498 şehit verdi. Kıbrıs Türk tarafı ise, harekatta 70’i mücahit, 270 kişiyi kaybetti. Kıbrıs Türklerinin genel olarak verdiği şehit sayısı ise 1672 olarak kayıtlara geçti.

Sonuçta harekat sayesinde Kıbrıs’ın bugünkü sınırları çizildi. 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu. Rauf Denktaş, Federe Devlet ve Meclis Başkanı oldu. 15 Kasım 1983’te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşu dünyaya ilan edildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı da yine Rauf Denktaş oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rothschild ailesinden David Rothschild, ABD - Türkiye ilişkilerinde yaşananları değerlendiren bir yorumda bulundu.

Adıyaman'da çiğ köfte ustaları, günümüzde sıkça tüketilen etsiz çiğ köftenin maliyetini en aza indirebilmek için çeşitli hilelere başvurulduğunu ve köfteye baharat yer...

İstanbul'da eziyet edilen 'Nazlıcan' isimli ata İstanbul Büyükşehir Belediyesi el koydu. At İzmir'de tedavi altına alındı.

Afyonkarahisar'da kıyafetleri ve evleri kendi kendine yanan aile sosyal medyanın gündeminde.

Türkiye ile ABD Suriye'deki operasyon kapsamında anlaşmaya vardı, 13 maddelik ortak bir açıklama yayınlandı. 13 Maddelik anlaşmada neler var? Türkiye ile ABD'nin Suriy...

Türkiye ile ABD ateşkes anlaşmasına vardı. ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ardından Suriye'deki durumla ilgili önemli açıkla...

Beslenme alışkanlıkları sonucunda yaşanan obezite ve açlık sorunlarının masaya yatırıldığı zirvede konuşmacılar gıda israfını önleme, sürdürülebilir beslenme ve sağlık...

Yazarlar
Website Security Test