Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mimarlardan görkemli buluşma

8.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları, İzmir’de protokol konuşmaları, plaket töreni ve iki ayrı sergi açılışı ile başladı. Söyleşiler, atölyeler ve gezilerle sürecek etkinlikler tüm haftaya yayılacak. Dünya Mimarlık Günü kutlamaları etkinlik takvimi haberimizde.

Uluslararası alanda ‘Herkes İçin Konut’ mottosuyla kutlanan Mimarlık Günü, İzmir’de açılış konuşmaları, ‘Değişen İzmir’ ve ‘Eski İzmir’ olmak üzere iki ayrı sergi açılışı ve kokteyl ile başladı.
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kalabalık bir davetli grubunun katıldığı açılışta, mimarlık mesleğinde 50 ve 30. yılını dolduran 80 üye plaketle onurlandırıldı.

Nitelikli çevre için ortak çaba
Açılış konuşmasında, mesleki işsizliğin had safhaya vardığına vurgu yapan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan, “İzmir’in imar etkinliklerinde yol gösterici olacak ‘İlkeler Belgesi’ oluşturulmalı. Belediyelerimizden nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyoruz, ortak çaba bekliyoruz." dedi.

Yaşanan ekonomik süreçten mimarların yoğun etkilendiğine dikkat çeken Alpaslan, “Mimarlar iş bulamıyor. 1 yıldır iş alamayan mimarlık büroları var. Hiç olmadığı kadar mimar işsizliği ile karşı karşıyayız ama hala tüm Avrupa’nın toplamından fazla sayıda mimarlık fakültemiz mezun vermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.


Milat kabul edelim
Alpaslan, gelişmelerin bugün İzmir’de yoğun nefes alamayan bir kent merkezi ile niteliksiz mekânlardan oluşan mahalleler, sokaklar ortaya çıkardığına da işaret etti. Alpaslan, “Daha üst ölçekte, tüm imar etkinliklerinde yol gösterici olabilecek bir ilkeler belgesinin oluşturulmasını öneriyoruz. Örneğin her semtte yeterli büyüklükte ulaşılabilir yeşil alanlar üretmeliyiz. Bina yükseklikleri sınırlandırılmalıdır. Yine kent siluetini müteahhitlerin, yatırımcıların insafına bırakmamak gerekir. Bu ilkelerin bir başlangıç olacağına ve olumlu yönde kararların üretilmesine altlık sağlayacaklarına inanıyoruz. Belediyelerimizden mimari gelişim için ortak çaba bekliyor, nitelikli çevreyi önemseyen sözler duymak istiyoruz.” dedi.


Dopdolu program
İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşecek hafta kapsamında öğrenciler ve mimarlar için atölyeler ve mimarlık gezileri de düzenleniyor.
8 Ekim Salı günü, Türkiye’nin önemli mimarlık eleştirmenleri Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju ile dünya çapında nitelikli projelere imza atan, Emre Arolat’ın katılacağı ‘Herkes İçin Konut’ paneli düzenlenecek. Hikmet Sivri Gökmen’in yürütücülüğünü yapacağı Çocuk ve Mimarlık Atölyesi, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin’le “Bir Mimar ve Uygulamaları” başlıklı söyleşisi ve Değişen İzmir, Eski İzmir sergileri ile Çanakkale Gezisi dopdolu programda yer alanlar arasında.

 

İŞTE PROGRAMIN TAMAMI...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya'dan son dakika kritik bir İdlib açıklaması geldi. Açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis grup toplantısında konuşmasının ardından jet hızıyla geldi.

Ankara'da Matematik öğretmeni olduğu iddia edilen İnan Avşar'ın, eğitim sistemini eleştirerek, bu sistem içinde olmamaya karar verip intihar ettiği iddia edildi.

Yazdığı kitabın tılsımlı olduğunu söyleyen Tuğçe Işınsu isimli kadın, sosyal medyanın gündeminde. Işınsu'nun çektiği video birçok paylaşım alıyor.

Tokat'ta Kayacık Köyü Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu'nda okula başlayan Fındık Köpek, mavi önlüklü fotoğraflarıyla sosyal medyada gündem oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, nargile şişelerine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenlendi. Böylelikle sigara paketlerinin resimli sağlık uyarılarının ala...

Sosyal medyada, özellikle Twitter'da, Hekimoğlu dizisiyle ilgili bir sahne nedeniyle boykot çağrısı yapıldı.

Bir kitapçıda Felsefe sohbeti yapan 10 yaşındaki çocuk Atakan, Twitter'ın gündeminde. Atakan'ın konuşması binlerce etkileşim aldı.

Yazarlar
Website Security Test