Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Marmara Gölcük depremi sonrası toplanan deprem vergileri nerede?

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

17 Ağustos 1999'da Marmara denizindeki Gölcük depremi sonrasında toplanmaya başlayan deprem vergisi 20 yıl içinde nereye gitti? Yıllarca toplanan deprem vergisi nereye harcandı? Deprem vergisi ile toplanan para nerede?

17 Ağustos 1999 yılında merkez üssü Gölcük olan 7.5 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştı.

Tüm boyutlarıyla Türkiye ekonomisine büyük darbe indiren Gölcük Depremi sonrasında 'Özel İletişim Vergisi' çıkarıldı. Çıkarılan Özel İletişim Vergisi aslında 1 yıllığına çıkarılmıştı ancak sonraki dönemde kalıcı hale getirildi.

Ekşi Sözlük'te bir yazar açtığı başlıkla Gölcük Depremi sonrası toplanmaya başlayan vergiler hakkında bilgi vererek, deprem için toplanan vergilerin nereye gittiğini irdeliyor. Yazar açtığı başlıkta, "2011 yılından beri ise vergilerle ve bu vergiler ile yapılan icraatlarla alakalı herhangi bir resmi bilgilendirme yapılmadı. Ben bugünden itibaren hem farkındalık yaratmak hemde resmi kaynaklardan halen toplanmakta olan deprem vergisi ile alakalı resmi bir bilgilendirme almak için her gün bu başlığa yazmaya devam edeceğim. Elbet birisi sesimizi duyacak, bir habere, bir videoya konu olacak yada bir yetkili bu başlığa denk gelecek. Bugün birinci gün, 26 eylül 2019 ''orta çaplı'' istanbul depreminin hemen sonrası." ifadelerini kullandı.

Öte yandan dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Hürriyet'in 2011 yılında aktardığı habere göre, toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söyledi. Şimşek, uluslararası vergi uygulamalarında da 'tek bir harcama için vergi toplanması' mantığının doğru bulunmadığının altını da çizdi.

Maliye Bakanı, bu vergilerin kendilerinden önceki hükümet döneminde ‘geçici’ olarak çıkarıldığını; ancak daha sonra yine kendilerinden önceki hükümet tarafından ‘kalıcı’ hale getirildiğini anlattı. Dolayısıyla kendi hükümetleri döneminde ‘deprem’ adı altında bir vergi uygulamaya koymadıklarını, mevcut şekliyle vergi alımına devam ettiklerini söyledi. Bakan Şimşek, 46 ila 48 milyar lira toplandığına ilişkin rakamın ise doğru olup olmadığına bakması gerektiğini belirtti. Şimşek, sadece sağlık harcamalarına 1 yıl için 44 milyar lira aktarıldığına vurgu yaptı.

 

Gölcük Depremi sonrası toplanan vergi

Marmara depremi sonrasında deprem yaralarını sarmak ve depreme dönük çalışmalar için 26 Kasım 1999’da çıkarılan 4481 sayılı kanun ile Ek Gelir, Ek Kurumlar, Ek Emlak ve Ek Motorlu Taşıtlar vergisi getirildi. Ayrıca Özel İletişim ve Özel İşlem Vergisi adı altında iki yeni vergi uygulamaya girdi.Özel İletişim ve Özel İşlem Vergisi uygulamaları önce bazı kanunlarla uzatıldı. 2003 yılı sonunda özel işlem vergisi kaldırılarak; özel iletişim vergisi kalıcı hale getirildi.

Buna göre telefon kullanan ve telefon abonesi olan herkes, aboneliğinin başında, Özel İletişim Vergisi ödüyor. Yeni aboneler için ödenecek vergi tutarı her yıl başında, yeniden değerleme oranında artırılıyor. 2011 yılı için 34 lira olarak belirlenen yeni abone vergisi; 2012 yılında yüzde 10 civarında artarak 38 liraya yükselecek. Telefon aboneleri ayrıca konuşma ücretlerinin yüzde 25’i oranında da özel iletişim vergisi ödüyor. Maliye, 2011 yılında 4.4 milyar lira özel iletişim vergisi toplamayı planlıyor. Bu yılın 9 ayında toplanan vergi ise 3.3 milyara ulaşmış bulunuyor.

Vergiler kanunu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İdlib'den yine acı haber: Milli Savunma Bakanlığı Twitter'dan duyurdu. İdlib'de 2 asker şehit, 5 asker yaralı.

Sosyal paylaşım sitelerinde 'yemek' amacıyla toprak satışının yapılması dikkat çekti. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur,...

Ünlü popçu Aleyna Tilki'den 'Filozof Çocuk' olarak bir anda popüler olan Atakan Kayalar hakkında bir paylaşım yaptı.

Öğrencilerin bahçede beslediği, önlük giydirip okul sırasında yanlarında oturttuğu köpek Fındık'ın hastalandığı bilgisi paylaşıldı.

NATO, Türk ordusuna özel hazırladığı videoyu resmi sosyal medya hesabından paylaştı.

Bir intihar haberi de Burdur'dan geldi. İddiaya göre ağır tonaj aracı yıkamacılığı yapan Avni Ç., kendini ağaca asarak yaşamına son verdi. Avni Ç.'nin cesedini çoban İ...

Ankara'da Başkentgaz önünde bir araya gelen yurttaşlar, yüksek gelen faturalar nedeniyle itiraz dilekçeleri hazırlayıp yetkililere sundu.

Yazarlar
Website Security Test