Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Ahilik Haftası" kutlamaları başladı

18.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), 22 Eylül’e kadar devam edecek olan Ahilik Haftası etkinliklerine Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koyarak başladı.

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri “32’nci Ahilik Haftası Kutlamaları” kapsamında İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Birlik Binası’nda Şed Kuşatma gösterisi düzenlendi. Gösterinin ardından yılın ahi, kalfa ve çırağına özel kıyafetler giydirildi. İl Kutlama Komitesi tarafından bu yıl, ilin ahisi Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi Özdoğan Işık, ilin kalfası Mobilyacılar Odası üyesinin yanında çalışan Sinan Uyumaz ve ilin çırağı olarak da Demir İşleri Odası üyesi yanında çalışan Barış Tekin seçildi.


Törene Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, AK Parti Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, MHP Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İESOB üyeleri ve öğrenciler katıldı.


Meslek eğitiminin önemi
Ara eleman sağlamak amacıyla verilen meslek eğitimlerinin önemine vurgu yapan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Esnaf teşkilatının olmazsa olmazı meslek eğitimidir. Meslek eğitimi, memleket meselesidir; o olmazsa kalkınma olmaz, üretim olmaz. Herkes çocuğunun doktor, mühendis olması için yönlendiriyor. Meslek eğitiminden uzaklaşıp tamamen bu tip kanallara yönelirsek, üniversiteden mezun olan işsizlerin sayısını daha da artırırız. Bize mutlaka o alanlarda da öğrenciye ihtiyacımız var ancak artık bunu bir program dâhiline almamız gerekiyor. Kaynakçı arıyoruz bulamıyoruz; tornacı arıyoruz bulamıyoruz. İşsizlik sadece bizim değil, dünyanın sorunu. Bunu aşmanın yolu meslek eğitiminden geçiyor. İyi programlanırsa 4 artı 4 sistemi iyi bir sistem ancak eskisi gibi 16 ila 17 yaşındaki bir genci çırak yapmak çok zor. El becerileri kayboluyor. Dolayısıyla sanayi ve eğitim işbirliği içinde bir sisteme ihtiyacımız var.” dedi.


Ahiliğin bir yaşam biçimi ve felsefe olduğunu belirten Zekeriya Mutlu, “Ahilik, bir düşünce, iyi bir usta yetiştirmek; insanı bir bütün olarak ele alıp iyi usta, iyi insan, güzel insan ve ahlaklı insan yetiştirmektir. İyi bir usta, insan, güzel ahlaklı biri de yetmiyor. Amacımız; bilimle, teknolojiyle ve inovasyonla birleştirerek aynı zamanda teknolojiyle harmanlayan esnaf ve sanatkârlar yetiştirmek. Şimdi herkes alışveriş mağazalarından ürün alıyor. Orada bir ruh, canlılık, bir selam yok. Orada size çay ve kahve ikram eden kimse olmuyor. Bunu sadece bizim esnafımız yapar. Bu yüzden herkesin esnafa destek olması gerekiyor.” diye konuştu.


İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş ise, “Ahilik Türk Kültürünü yansıtan önemli kurumlardan biridir. Ahilik dosdoğru, iyi bir insan olmanın da rehberidir.” dedi.


Durum tespiti
Esnafın yetişmiş eleman açığını kapatmaya vurgu yapan Ceyda Bölünmez , “30 ilçede yeni bir çalışma başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve İŞKUR işbirliğinde başlatacağımız çalışmada, ilçe esnafımızın nasıl bir elemana ihtiyacı olduğunun durum tespitini yapacağız. Bu çalışma sonunda 20 bin tane gencimize belki de mesleki eğitim sertifikası vermiş olacağız.” dedi.
Herkesin Ahilik Haftasını tebrik eden MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Ahi Evran’ın "Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl, ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir." sözlerini hatırlatarak İzmir esnafının her zaman yanında olacağını söyledi.


Her hafta esnafla kahvaltı yapacak
Bir esnaf çocuğu olarak her zaman projelerini onları gözeterek hazırladığını belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Burası benim baba ocağım. Ben de babamın çırağıydım. Önümüzdeki ay belediye bünyemizde esnaf birimi kuracağız. Esnafımız ne zaman isterse belediyemizde muhatabını bulabilecek. Mesleki eğitimler konusunda da elimizden gelen her türlü çalışmayı yapacağız. Makamımızı mahallelere taşıdık. Bugüne kadar 26 mahallede toplantılar yaptık, onların sorunlarını dinledik. Şimdi bunu kurumsallaştırıyoruz. Bundan sonra her hafta bir mahallede yerel esnafla kahvaltı yapacağız.” diye konuştu.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'da üniversite öğrencisi Zeynep Şenpınar, Milli Boksör olduğu belirtilen erkek arkadaşı Selim Ahmet K. tarafından öldürüldü.

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, sinek ve böceklerin Koronavirüs (Kovid-19) taşıyabileceğini söyledi.

E-Devlet, ‘Nüfus kaydında din değişikliği’ sayfasını vatandaşların hizmetine açtı. e-Devlet’in yeni kullanıma açtığı hizmet ile mobil imza ya da elektronik imza ile va...

AK Parti'nin 137. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, sözleriyle gündeme oturdu.

Hükumet, Ramazan Bayramı için köprü ve otoyolları ücretsiz yaptı ancak sokağa çıkma yasağının olması nedeniyle bu konu muhalefet tarafından eleştiri konusu yapıldı. So...

Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor.

İş bulamayan gazeteci intihar etti. Silivri'de yaşayan 56 yaşındaki eski gazeteci Mustafa Korucu'nun iş bulamadığı gerekçesiyle intihar ettiği iddia edildi.

Yazarlar
Website Security Test