Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Askeri Şura kararları üzerine...

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konuk yazar Emekli Korgeneral Ekmel Totrakan, Askeri Şura kararları üzerine gazetemize görüş bildirdi.

Ekmel Totrakan (Em. Koramiral)

Bu seneki Askeri Şura Kararlarına özellikle emekli askeri kanat ve bazı basın mensuplarınca söylenmedik kalmadı. Ancak, 3 Ağustos 2018 tarihinde Şura Toplantıları esnasında feysde aşağıdaki görüşlerimi açıklamıştım. Bu seneki Şura'ya ve terfilere bakınca o zamanlar meğerse malumu ilan etmişim. Bu seneki terfilerde Gölcük Ana Üs Komutanlığından örneğin Güvenlik Tabur Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı terfi listesinde olmadığı halde terfi ettirilmiş!
Ne diyelim "Geç kalan teselli, idamdan sonraki affa benzer" deyip geçelim. Ama Askeri Şura'nın bugünkü yapısı beni, Komuta Kademelerinin siyasallaşması tehlikesi bakımından ürkütüyor. Bu konudaki düşüncelerinize bir nebze de olsa katkıda bulunur düşüncesi ile geçen yılki yazımı size gönderiyorum.

Yüksek Askeri Şura'nın görevleri genelde bilindiği üzere, TSK personelinin terfi, emeklilik ve görev suresi uzatmalarını belirlemek, askeri stratejik konsepti belirlemek, gerekirse revize etmek, TSK'nın hedefleri ve ana programı üzerine görüşleri ifade etmek, TSK ile ilgili yasa, tüzük ve yönetmelikleri değerlendirmek ve görüş bildirmek, kurmay kadrosu ve savunma bakanlarının TSK ile ilgili konularda görüşlerinin alınmasına zemin oluşturmaktır. Özellikle terfi, emeklilik ve uzatmalarda, kararlarına karşı dava açmanın da engellenmiş olduğu nadir kurumlarından birisidir.
Geçen sene bu vakitlerde bu konuda aşağıdaki görüşlerimi sizlere bu sayfalarda şöyle ifade etmiştim:
Görevde iken de Askeri Şura kararlarından özellikle terfi ve emeklilik ile ilgili olanlarının ve bu kararları takiben yapılan komuta devir ve teslim törenlerinin neden medyada yer işgal ettiğini hep yadırgamış ve konuşmalarda gündeme getirmiş idim. Tabii "Or" rütbelerdeki kadar olmasa da, kendi devir teslim törenlerim için de ayni fikirde bulunuyordum. Hadi diyelim eskiden "Vesayet (!!!!) vardı da bu haberler yer alıyordu. Eee, şimdi askeri vesayetin "V" si kalmadığına göre, neden hâlâ bu durum devam ediyor? Mademki bazı siyasilerimiz demokratik bir ülke olmamızla övünüyorlar, bu konuda dünya üzerinde bizim bu durumuza benzer bir başka demokratik ülke gösterebilirler mi acaba? "Halâ anlamış değilim, sizler?" diye böyle açıklamıştım.

Bu sene de ayni duyuru, yine medyamızı yoğunluklu olarak işgal etti ve ben yine buna karşıyım. Yeni yapılanmada Şura'da asker sayısı oldukça azınlıkta, sivil sayısı çoğunluktadır. Yani özellikle terfi derecatındaki askerler ile ilgili kararların sivil ağırlıklı olacağı aşikardır. Bu konuda ise yine hemen hemen ayni tarihlerde yazdığım bir yazıda da demiştim ki:
"... Şuralar, hangi kuruma ait olursa olsun o kurumlar için hayati kararların alındığı yerlerdir. Normal olarak üyelerinin de çoğunlukla o kuruma ait görevlilerden olması gerekir.(Örneğin Din Şurasında Hükümet kanadı, temsilciler düzeyinde olarak oldukça azınlıktadır.)
... Yeni Şura yapılanmasında çoğunlukta olan Sivil kanat üyeleri, diyelim ki Hakkari'deki terfi derecatındaki yüzünü bile görmedikleri örneğin bir albayın terfii/emekliliği ile ilgili olarak nasıl oy verebileceklerdir? Bu verilen oy ne kadar sağlıklı olabilecektir? Askeri tarafın terfiini istemeyebileceği bir subayın sivil oy çokluğu ile terfi ettirilme ve/veya emekli edilme olasılığı, bu yapılanma durumunda yok mudur? Böyle olduğu takdirde Askeri kanadın yani, kendi isteklerine aykırı kararlar karşısında durumu ne olur? Askerin terfiindeki / emekliliğindeki Şuradaki bu etkili yapılanma, Şura'ya girecek bir subayı, bölgesindeki iktidar partisinin etkili kişilerine yaklaştırmaz mı? Bunun sonunda da askeri kadrolarda olabilecek bir siyasallaşma gözardı edilebilir mi? Bekleyip göreceğiz. Yeni Şura Kararları hayırlı olsun."
Amaç, zaten kararlarına itiraz hakkı olmayan Askeri Şuramızın, kararlarına karşı ortaya çıkabilecek olumsuzluklara, olabildiğince meydan verilmemesi, askerliğin her şeyi olan moral ve disiplinin zarar görmemesi ve ülke savunması gibi hepimiz için hayati önem taşıyan kararlarının, yukarıda belirtilen ve sakıncalı olduğu düşünülen durumlardan ari tutulmasına yardımcı olmaktır. Bu yazımdan sonra "Askeri kanat bu yapılanmadan şikayetçi olmadığına göre sana ne oluyor da" denilebilir. Evet, böyle diyen de "Sağ olsun" demeyen de. Kararlar, başta Ülkemiz olmak üzere Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olsun, terfi eden silah arkadaşlarımı tebrik eder, emekli olanlara sağlıklı ve mutlu emeklilikler, görev süresi uzatılmış olanlara da gelecek sene hayırlı terfiler ve tüm personele yeni görevlerinde başarılar dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs'ün İran'a bulaşması Türkiye'de paniğe sebep oldu. İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle can kaybı 4'e yükseldi.

Marmara Grubu Vakfı Genel Kurulu yapıldı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği genel kurulda, yapılan seçim sonucu Dr. Akkan Suver, oy birliği ile yeniden Genel...

FETÖ soruşturmasın kapsamında TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan sanık Ömer Faruk Kavurmacı, tekrar gündemde ve 15 yıl hapsi isteniyor.

Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında gerekli altyapı iyileştirmelerini yapmadıkları gerekçesiyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a para cezası kesildi. Kesilen c...

İdlib'den yine acı haber: Milli Savunma Bakanlığı Twitter'dan duyurdu. İdlib'de 2 asker şehit, 5 asker yaralı.

Sosyal paylaşım sitelerinde 'yemek' amacıyla toprak satışının yapılması dikkat çekti. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur,...

Ünlü popçu Aleyna Tilki'den 'Filozof Çocuk' olarak bir anda popüler olan Atakan Kayalar hakkında bir paylaşım yaptı.

Yazarlar
Website Security Test