Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KYK Borcu olanların banka hesaplarına haciz geliyor

7.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KYK Borcu olan mezun öğrencilerin banka hesaplarına haciz geldi iddiası sosyal medyayı karıştırdı. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren KYK borcu haberlerine yeni bir kötü haber daha eklendi.

Milyonlarca mezun öğrencinin sorunu olan KYK borcu için vergi dairesinin, borcunu ödemeyen mezun öğrencilerin banka hesaplarına haciz uygulaması bugün sosyal medyada yeniden tartışılmaya başladı.

Ekşi Sözlük'te 13 Mayıs 2019 tarihinde açılan "kyk borcundan dolayı hesaplara e-haciz uygulanması" başlığına bugün tekrar entry (girdi) girilmeye başladı. KYK borcu nedeniyle hesaplarına haciz konan öğrenciler başlıkta ödemelerde yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken borcunu önceden ödemiş olanlar ise onlara tepki göstererek, "Aldığınız parayı geri ödeyin. Bunda mağduriyet yok" gibi yorumlar yapıyor.

KYK borcunu ödeyemeyen ve banka hesabına haciz koyulan mezun öğrencinin arkadaşı olduğunu söyleyen 'semelf' nickli yazarın sözlükte başlık açarak aktardıkları şöyle;

"Olay arkadaşımın başından geçiyor, 2014 yılında aynı anda üniversiteden mezun olduk. 2017 yılında da borç ödemelerimiz başladı fakat ödeme yaptığımız başka hayat telaşları olduğu için ona başlamaya sıra gelmedi. Bu sırada kriz oldu işsiz kaldık iş bulamadık şuanda da çalışmıyoruz derken geçen hafta garanti bankasından bir mesaj geliyor "Hakkınızda haciz işlemleri başlatılacaktır" gibi. Hemen bankayla iletişime geçiyor "Benim herhangi bir borcum yok sorun nedir" diye soruyor. Vergi dairesiyle görüşmesini söylüyorlar neyse sonra gidiyor vergi dairesine ve memur, durumda bir yanlışlık olmadığını KYK borcundan dolayı banka hesaplarına el konulup bloke edildiğini söylüyor. Günü geçtiği için ödemenin hemen başlaması gerekiyormuş. Fakat ödeyecek parası olmadığını söylüyor arkadaşım ama dinletemiyor. En az 1000 lira yatırmasını istiyorlar blokenin kalkması için fakat yapamayacağını söylüyor o zaman 600, 700 lirasını yatır gerisini taksit taksit öde diyorlar ve pazarlık yapılıyor. Ama para olmadığı için uzlaşamıyorlar. Anlayacağınız şuanda bütün hesaplarında bloke var ve ödemeden de kalkmayacak. Babasından aldığı yetim maaşı var onu da alamayacak artık.

Elbette aldığımız parayı ödemeliyiz fakat iş bulamıyoruz. bulsak aldığımız maaş kendimizi döndürmeye ancak yetiyor. altından kalkamıyoruz. bu durum için önceden bilgi verilmeliydi.

Birlikte mezun olmamıza rağmen ben henüz yaşamadım fakat merak ediyoruz bu durumu yaşayanlar var mı?

Edit: Şikayetten kastım, tebligat yapılmayıp bir anda bloke konmasının insanı ciddi anlamda bocalatması durumu. Ki bir yazar arkadaşım bilgilendirdi mutlaka tebligat gelmiştir muhtara sorun diye. Kendiside yaşamış aynı durumu. Yoksa elbette borcumuzu ödeyeceğiz. (Şikayet kısmı yanlış anlaşıldığı için yazıdan çıkarttım)

Edit 2: Asla mağdur imajı yaratmıyoruz. Öyle bir şey söz konusu değil sadece bu olayı yaşayan başka insanlar var mı diye bilgi almak istedik. Ayrıca bilgilendiren yardımcı olan yazar arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Edit 3: Yetim maaşına devlet dokunmuyormuş sizin anlayacağınız o parayı alabilirmiş varsa aranızda bu ihtimalde olan içi rahat olsun.

Edit 4: Bir şeyler bazı insanlar tarafından kesinlikle inatla yanlış yorumlanıyor. Hırsız diyenler, küfür edenler hangi psikolojiyle yazılanları okuyorsunuz bilmiyorum. Bir durum yaşadık ve bunu paylaştım bizim gibi olayı yaşayanlar var mı varsa ne yapmalıyız? Diye cevaplar aradık. Kimseye borcumuzu silin demiyoruz, ödemeyeceğiz demiyoruz. Sadece bunun için henüz yeterli bütçemiz yok. Mezun olduktan hayat telaşı olduğu için ona sıra gelmedi dedim. Çoğumuzun yaptığı gibi aslında yalnız olmadığımızı da biliyoruz duyar da kasmıyoruz. Aşağıda bir yazarın dediği gibi gidip kendimize kredi çekmedik. Borç parayla yiyip içip gezmedik. Saygısızlık yapmayın. Yazılanı anlayın. Hepsi bu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs'ün İran'a bulaşması Türkiye'de paniğe sebep oldu. İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle can kaybı 4'e yükseldi.

Marmara Grubu Vakfı Genel Kurulu yapıldı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği genel kurulda, yapılan seçim sonucu Dr. Akkan Suver, oy birliği ile yeniden Genel...

FETÖ soruşturmasın kapsamında TUSKON ve üye şirketlerine yönelik davadan dosyası ayrılan sanık Ömer Faruk Kavurmacı, tekrar gündemde ve 15 yıl hapsi isteniyor.

Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında gerekli altyapı iyileştirmelerini yapmadıkları gerekçesiyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a para cezası kesildi. Kesilen c...

İdlib'den yine acı haber: Milli Savunma Bakanlığı Twitter'dan duyurdu. İdlib'de 2 asker şehit, 5 asker yaralı.

Sosyal paylaşım sitelerinde 'yemek' amacıyla toprak satışının yapılması dikkat çekti. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Çocuk Hematoloji Uzmanı Dr. Çetin Timur,...

Ünlü popçu Aleyna Tilki'den 'Filozof Çocuk' olarak bir anda popüler olan Atakan Kayalar hakkında bir paylaşım yaptı.

Yazarlar
Website Security Test