Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1919’un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi

19.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

Yaşar Aksoy

Emperyalizm, sömürgecilik dönemi sonrasında 1789 Fransız Burjuva Devrimi ivmesi ile Sanayi Devrimi’ni başlatmış Batı Avrupa Kapitalizmi’nin, tüm dünyayı ekonomik, politik ve kültürel olarak egemenliği altına almak için oluşturduğu, zaman zaman kendi arasında da dünya savaşları çıkarttığı; insanlık düşmanı evrensel saldırı ve sömürü ideolojisidir.

Kuvayı Milliye ise, Anadolu topraklarında esir edilmek ve iliğine kadar sömürülmek istenen bir halkın, Emperyalizme karşı ihtilal yoluyla başkaldırması ve zafere kadar direnmesi demektir.  Kuvayı Milliye, ulusal kurtuluş savaşı yoluyla “Tam Bağımsızlığa” yönelmek isteyen bir mazlum halkın topyekun direnişinin ismidir.

Yenik devlet, silahları elinden alınmış çökmüş ordu, tükenmiş ekonomi, işgal edilmiş vatan üzerinde, yeniden bir Milli Kurtuluş Devrimi’ni örgütlemek anlamına gelen “Kuvayı Milliye”nin, Emperyalizme karşı kazandığı istiklal savaşı ve sonradan inşa edilen tam bağımsızlık sürecinin ilk başlangıç zamanları, kutsal tarihlerdir; Sütçü İmam’dan Karayılan’a, Şahinbey’den Ali Çetinkaya’ya, Kara Fatma’dan Ödemişli ilk kurşun fedailerine, gazeteci Hasan Tahsin’den Yörük Ali Efe’ye kadar uzanan bir kuşağın bu ilk direniş hamleleri, topyekun milli direnişin ilk kıvılcımlarıdır ve bu kıvılcım 1919 senesinde ateşlenmiştir.

1919 başından itibaren yerel kongreler ve Reddi İlhak Heyetleri vasıtasıyla yaşama geçen Kuvayı Milliye, vatan denilen mübarek ananın bağrından kopup gelen halk savaşçıları, milisler, efeler, zeybekler, kızanlar, yarenler, milli çeteler, bin bir cephenin yorgunu zabit ve askerlerimizin ve de yerel halk önderlerinin omuzları üzerinde yükselmiştir..

Ve, kahraman ecdadın alın teri, göz nuru, emeği, kanı, gazilik mirası ve şehit kanlarının manevi desteği ile Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başında bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları’nın, Emperyalizme karşı zafere giden hak ve istiklal yolunu inşa etmiştir.

Kuvayı Milliye’nin evrensel önemi

Başkumandan Mustafa Kemal’in dediği gibi, “Kapitalizmin Emperyalizmi’ne karşı verilen bu destansı mücadelede”, Kuvayı Milliye anti-emperyalist mayası sebebiyle yalnız Anadolu halkının değil, dünya üzerinde nerede Emperyalizmin sultası altında inleyen bir halk varsa, o halklara da ulusal kurtuluş, tam bağımsızlık ve özgürlük ışığı olmuştur.

Türk milli kurtuluş hareketi, bu bakımdan sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası bir eylemdir; evrensel öneme sahiptir. Tarihte başarıya ulaşmış ilk milli kurtuluş savaşı olan bu hareket, Asya’da, Afrika’da, Ortadoğu’da, Latin Amerika’da Emperyalizmin saldırısına karşı göğüslerini siper eden halklara ilk başarılı direniş örneği vermiştir.

İşte bunun içindir ki, Fransız Emperyalizmine karşı savaşan ve şehit olan Cezayir bağımsızlık savaşçılarının göğüslerinden Mustafa Kemal’in kalpaklı fotoğrafları çıktı. Uzak Asya’da, karanlık Afrika’da, mazlum Ortadoğu’da, Latin Amerika’da, nerede Emperyalizm varsa, oradaki vahşet coğrafyalarında, Mustafa Kemal’in kalpaklı fotoğraflarında somutlaşan Kuvayı Milliye direnişi, halkların özgürlük bayrağı olarak dalgalanmıştır.

Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih olan 1919’dan tam yüzyıl sonra, yani Kuvayı Milliye’nin ilk kurşunlarının atılmasının tam 100. Yıldönümünde, ilk kurşunların yalnızca bireysel ve yerel değil, yalnızca ulusal değil, çok daha geniş ve zengin bir içerikte evrensel öneme haiz anti-emperyalist direniş çağrıları olduğunu burada önemle vurgulamak zorundayız.

Filistin, Hindistan, Çin, Vietnam, Küba, Latin Amerika, Şili, Afrika veya dünyanın neresinde olursa olsun esir halkların özgürlük mücadelelerinin; yani dünyanın zulüm coğrafyasının her hangi bir köşesindeki direnişlerin temelinde Kuvayı Milliye vardır. 

Ne mutlu onu yaratan halk savaşçılarına.. Ne mutlu Hasan Tahsin’lere..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müfid Yüksel kimdir? ''Bu ülkeyi Araplaştıracağız'' mı dedi? ''Bu ülkeyi Araplaştıracağız. Büyük şehirlerde Arap mahalleleri kuracağız'' diyen kim? Yeni Şafak Yazarı M...

İddiaya göre Ferrero'nun fındıklarını çocuk işçiler, düşük ücrete çalışan göçmenler ve tarım işçileri topluyor. Nutella'nın içindeki fındığı Türkiye'de çocuklar mı top...

THK (Türk Hava Kurumu) yangın söndürme uçakları Teknofest İstanbul'da tatbikat yaptı.

Kızılay, aylık 12 bin dolara İstanbul’da ''Türk Kızılayı İstanbul Genel Başkanlık Makamı'' adı altında köşk kiraladı iddiası sosyal medyada.

Ankara’dan yola çıkan Yüksel Hızlı Tren hattını kontrol amacıyla ilerleyen tekli kompartıman, Bilecik merkeze bağlı Ahmetpınar köyü sınırları içindeki tünelde raydan ç...

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), 22 Eylül’e kadar devam edecek olan Ahilik Haftası etkinliklerine Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koyarak başladı.

Yozgat Polis MYO'da çekildiği iddia edilen görüntülerde polis adaylarının 'tekbir'lli eğitimi sosyal medyanın gündeminde.

Yazarlar
Website Security Test