Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

100 yıl sonra İzmir’in İşgalini düşünelim

19.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

1. Yunan ordusunun İzmir’in işgali ve daha sonra yaptığı katliamlara karşı ilk Kuvay-i Milliye birlikleri, Batı Cephesinde kuruldu. Düzenli ordu kurulana kadar silahlı direnişi bu birlikler gerçekleştirdi. Bu direnişler, Emperyalizme karşı dünyada yapılan ilk isyanlardı.

2. Redd-i İlhak Cemiyeti, Batı Anadolu’daki direnişi yönetmeye başladı. Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini toplayarak “Batı Cephesini” kurdu.

3. Anadolu’nun değişik yerlerinde İzmir’in işgalini protesto etmek amacıyla büyük mitingler düzenlendi. Böylece İzmir’in işgali ulusal bilincin canlanmasında hızla etkili oldu.

4. İzmir’in işgalinin haksız gerekçelere dayanılarak yapılması halk arasında milli direniş düşüncesinin güçlenmesine neden oldu. Zulüm hikayeleri toplumun her katmanından Anadolu içerine yayıldı. Bu nefret ve hınç duyguları milli bir dalga halinde İstiklal Ordusu’nun arkasında birikti.

5. Tepkiler nedeniyle İtilaf Devletleri bölgedeki işgali yerinde izlemek üzere bir heyet oluşturdu. Bu heyetin hazırladığı rapor “Amiral Bristol Raporu” olarak Milli Mücadelede yerini aldı. (Bu rapor ABD Kongre Kütüphanesi Amiral Bristol Koleksiyonu içinde yer alır)

6. Ülke şairleri, türkücüleri, müzisyenleri, işgal ile ilgili sayısız şiir, mani, destan, türkü ve beste yaptılar. Bu sanat hareketleri de önemli ölçüde halkı etkiledi. Kemalettin Kamu’nun “İzmir’e Tahassür” şiiri buna verilecek en güzel örnektir.

7. Gazeteci Hasan Tahsin’in ilk direnişi ile alevlenen milli kurtuluş mücadelesi İzmir’in işgalinden dört gün sonra Samsun’a çıkan eşsiz anti-emperyalist Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zafere ulaştı ve tarihte ilk kez Emperyalizm saldırdığı bir ülkeden geriye püskürtüldü.

8. Hasan Tahsin’in ilk direnişi ve Atatürk önderliğinde Milli Mücadele’nin nihai sonucu, yepyeni bir modern cumhuriyetin kurulması oldu!..

9. İzmir’in işgali, gerçekte İzmir ve çevresinin Rum ahalisinin de sonunu getirdi. Anadolu’daki savaştan, Büyük İzmir Yangını’ndan ve daha sonraki siyasi durumun yaratığı mübadeleden etkilenen eski Osmanlı tebaası Rum ahali, bir kısmı yok olarak, bir kısmı da Yunanistan’a sığınarak evlerinden ve İzmir yaşantısından soyutlandılar. İşgalci Yunan Ordusu’nun zalim yüksek rütbelilerinin Rum ahaliye sarf ettikleri şu söz her şeyi açıklar: “Eski Yunanistan’dan sizi kurtarmaya geldik aşağılık köpekler!..”(Foti Benlisoy, 1919-1922 Savaşında Yunan Ordusunda Anadolulu Rumlar, Toplumsal Tarih, Haziran 2010).. Anadolu Rumları hakkında bu yaygın kanaati söyleyen şovenist Yunan askeri çevreleri, ne kendilerini, ne de Anadolulu Rumları kurtarmış oldular. Tam tersine felaketlerine sebep oldular.

Hasan Tahsin’in ilk direnişi ne anlama gelir?
1- Hasan Tahsin’in ilk kurşunu, önce bir İslam savaşçısının kurşunudur. İzmir’i işgale gelen Haçlı Emperyalizmi’ne karşı, mazlum İslam dünyasının silahlı direniş hareketi Hasan Tahsin’in ilk kurşunlarıyla ateşlenmiştir.
2- Hasan Tahsin’in ilk kurşunu, aynı zamanda bir Türklük savaşçısının kurşunudur.
3- Bu kurşunlar, aynı zamanda bir insan hakları savunucusunun kurşunlarıdır. Gazetesinin ismi Hukuk-u Beşer’dir, yani insan hakları..
4- Hasan Tahsin bir sosyalisttir, bunu defalarca yazılarında ve söylemlerinde belirtmiştir, bu kitap bunu ispatlamaktadır. İlk kurşun, aynı zamanda sosyalist kurşunlardır..
Bu yüzden, Hasan Tahsin’in ilk kurşunları; Hem İslam için.. Hem Türklük için.. Hem insan hakları için.. Hem de sosyalizm için atılmış kurşunlardır..
Toplam olarak “Anti-emperyalist” kurşunlardır.
Bu kurşunlar yalnızca Yunan’a değil, öncelikle Yunan’ın arkasındaki “Emperyalizm”in tam alnına sıkılmıştır ve mazlum halkların Emperyalizme karşı dünyada zafere ulaşan ilk şanlı kurtuluş savaşının ilk kıvılcımı olmuştur. Bu bakımdan bu kurşunlar, hem milli, hem evrenseldir.. Mazlum halkların milli kurtuluş savaşları çağının ilk umut verici çığlıklarıdır..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gıda reklamlarında reklamı yapılan ürünleri daha çekici göstermek için yapılan hilelerin kamera arkası görüntüleri paylaşıldı. Gıda reklamlarında ürünü daha çekici, le...

İstanbul Fatih'te 17 yaşında Cezayirli bir çocuk, ikinci kattan düşen 2 yaşındaki Suriyeli Doha Muhammed'i havada yakaladığı görüntüler sosyal medyada çok izlendi.

Birçok KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenci, #KYKBorcuBelimiziBüktü etiketi ile Twitter'da dünya gündeminde bir numara oldu. Sosyal medyada KYK borçl...

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı nedir? Sosyal Çalışma Programı'na nasıl başvuru yapılır? İŞKUR Sosyal Çalışma Programı'na başvuru yap. Başvurular ne zamana kadar? Hangi ...

23 Haziran Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından yine bir çocuğun sözleri gündem oldu.

EGD (Ekonomi Gazetecileri Derneği), 11. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine basın dünyasından birçok isim katıldı.

'Her yerde sen dizisi' Merve, Deniz Işın kimdir, boyu, aslen nereli, mesleği, resimleri fotoğrafları. Kısacası Merve(Deniz Işın) hakkında merak ettikleriniz bu haberim...

Yazarlar
Website Security Test