Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...

19.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

Atatürk, 19 Mayıs 1938'de "hem ilk, hem de son 19 Mayıs Bayramı'nı kutladı";  "1935'den beri yapılan 19 Mayıs şenlik ve gösterileri, "resmen" 1938'de "Bayram" olmuştu. Ve Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda "ilk 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" kutlanıyordu. Bayram Törenine Yugoslavya Harbiye Nazırı "konuk" olarak gelmişti. Atamızın hastalığı ilerliyordu. Solgun ve halsizdi.  Ve 6 ay sonra 10 Kasım 1938'de aramızdan ebediyen ayrılacaktı.

Siyasetçi, gazeteci, mütercim, Yazar Fenerbahçe Genel Sekreterlerinden Nasuhi Baydar "o günle ilgili" bir anekdotu "şöyle" anlatır:

"Atatürk'ü, 1938 Gençlik ve Spor Bayramı günü, son defa 19 Mayıs Stadyumu'nda gördüm. Şeref tribünü kapısında, 'o zaman küçük bir çocuk olan' Kızım, 'o günün anısına' rozet takıyordu. Atatürk taktırmadı, bir şeyler konuştular. Onu zayıf ve yorgun gördüm. Daha sonra, Kızıma 'Atatürk'ün kendisine neler söylediğini' sordum, anlattı; "Rozette resmim var, nasıl takarım?" demiş. Zeki ve alçakgönüllü Atatürk rozetteki kendi resmini görmüştü. Bu, O'nun stadyuma son gelişi, sanki gençliğe vedası oldu."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müfid Yüksel kimdir? ''Bu ülkeyi Araplaştıracağız'' mı dedi? ''Bu ülkeyi Araplaştıracağız. Büyük şehirlerde Arap mahalleleri kuracağız'' diyen kim? Yeni Şafak Yazarı M...

İddiaya göre Ferrero'nun fındıklarını çocuk işçiler, düşük ücrete çalışan göçmenler ve tarım işçileri topluyor. Nutella'nın içindeki fındığı Türkiye'de çocuklar mı top...

THK (Türk Hava Kurumu) yangın söndürme uçakları Teknofest İstanbul'da tatbikat yaptı.

Kızılay, aylık 12 bin dolara İstanbul’da ''Türk Kızılayı İstanbul Genel Başkanlık Makamı'' adı altında köşk kiraladı iddiası sosyal medyada.

Ankara’dan yola çıkan Yüksel Hızlı Tren hattını kontrol amacıyla ilerleyen tekli kompartıman, Bilecik merkeze bağlı Ahmetpınar köyü sınırları içindeki tünelde raydan ç...

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), 22 Eylül’e kadar devam edecek olan Ahilik Haftası etkinliklerine Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koyarak başladı.

Yozgat Polis MYO'da çekildiği iddia edilen görüntülerde polis adaylarının 'tekbir'lli eğitimi sosyal medyanın gündeminde.

Yazarlar
Website Security Test