Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...

19.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

Atatürk, 19 Mayıs 1938'de "hem ilk, hem de son 19 Mayıs Bayramı'nı kutladı";  "1935'den beri yapılan 19 Mayıs şenlik ve gösterileri, "resmen" 1938'de "Bayram" olmuştu. Ve Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda "ilk 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" kutlanıyordu. Bayram Törenine Yugoslavya Harbiye Nazırı "konuk" olarak gelmişti. Atamızın hastalığı ilerliyordu. Solgun ve halsizdi.  Ve 6 ay sonra 10 Kasım 1938'de aramızdan ebediyen ayrılacaktı.

Siyasetçi, gazeteci, mütercim, Yazar Fenerbahçe Genel Sekreterlerinden Nasuhi Baydar "o günle ilgili" bir anekdotu "şöyle" anlatır:

"Atatürk'ü, 1938 Gençlik ve Spor Bayramı günü, son defa 19 Mayıs Stadyumu'nda gördüm. Şeref tribünü kapısında, 'o zaman küçük bir çocuk olan' Kızım, 'o günün anısına' rozet takıyordu. Atatürk taktırmadı, bir şeyler konuştular. Onu zayıf ve yorgun gördüm. Daha sonra, Kızıma 'Atatürk'ün kendisine neler söylediğini' sordum, anlattı; "Rozette resmim var, nasıl takarım?" demiş. Zeki ve alçakgönüllü Atatürk rozetteki kendi resmini görmüştü. Bu, O'nun stadyuma son gelişi, sanki gençliğe vedası oldu."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gıda reklamlarında reklamı yapılan ürünleri daha çekici göstermek için yapılan hilelerin kamera arkası görüntüleri paylaşıldı. Gıda reklamlarında ürünü daha çekici, le...

İstanbul Fatih'te 17 yaşında Cezayirli bir çocuk, ikinci kattan düşen 2 yaşındaki Suriyeli Doha Muhammed'i havada yakaladığı görüntüler sosyal medyada çok izlendi.

Birçok KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenci, #KYKBorcuBelimiziBüktü etiketi ile Twitter'da dünya gündeminde bir numara oldu. Sosyal medyada KYK borçl...

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı nedir? Sosyal Çalışma Programı'na nasıl başvuru yapılır? İŞKUR Sosyal Çalışma Programı'na başvuru yap. Başvurular ne zamana kadar? Hangi ...

23 Haziran Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından yine bir çocuğun sözleri gündem oldu.

EGD (Ekonomi Gazetecileri Derneği), 11. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül törenine basın dünyasından birçok isim katıldı.

'Her yerde sen dizisi' Merve, Deniz Işın kimdir, boyu, aslen nereli, mesleği, resimleri fotoğrafları. Kısacası Merve(Deniz Işın) hakkında merak ettikleriniz bu haberim...

Yazarlar
Website Security Test