Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ankara Barosu YSK'nın seçim kararına tepki gösterdi

7.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara Barosu'ndan YSK (Yüksek Seçim Kurulu)'nın İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik verdiği karara tepki gösterdi.

Ankara Barosu, YSK'nın dün (6 Mayıs 2019 Pazartesi) almış olduğu "İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi"ne yönelik kararına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Görev süreleri, kendilerine verilen emir telakki edilmeden uzun zaman önce Anayasa’ya aykırı olarak uzatılmış olan bu atanmışlar, 80 milyona borçlu oldukları kamusal hizmetlerini yapmak yerine hukuken mesnetsiz kararlarıyla, ülke tarihinin karanlık sayfalarına elleriyle işlemişlerdir" denildi.

16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de örnek gösteren Ankara Barosu açıklamasında, "Seçimin iptali kararı akla, mantığa ve vicdana sığmadığı gibi hukuken tartışılacak da hiçbir tarafı bulunmamaktadır. Açıkça, ‘Dün dündür bugün bugündür’ zihniyetini bu sefer ülkemiz için çok ağır sonuçları hiç ama hiç umursamadan ortaya koymaktan başka bir anlam taşımamaktadır. Dün yaşanan hukuk garabeti hepimize göstermiştir ki üzerinden 24 saat geçmemiş bu darbe, tanklarla ya da silahlarla değil cübbesi üniformalaşmış, vicdanı bireysel ikbale indirgenmiş atanmışlar tarafından 16 milyon seçmenin gözlerinin içine baka baka çirkin bir cüretkarlıkla yapılmıştır." ifadeleri yer aldı.

Seçme ve seçilme özgürlüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Biz, kul değil birey olmanın, seçme ve seçilme özgürlüğümüzün, insan haklarımızın ve bu haklarımızı hiç kimseye yedirmemenin hikmetini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün fedakar bir milletle birlikte yoktan var ettiği Cumhuriyet sayesinde yaklaşık 100 senedir iliklerimize kadar hissediyoruz. Kimseye yedirmeye de niyetimiz yoktur. Bu sebeple, hukuk kılıfına sokarak yapılan bu alçak darbeye boyun eğmemek; hepimiz için geçmişe, bugüne ve geleceğe duyduğumuz borcun Cumhuriyetimize olan minnetimize karışık mücadelesi olacaktır." denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl özel 19 Mayıs yazısı.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki ekonomi nasıl bir görüntüdeydi?

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yılına özel Mehmet Emin Elmacı'nın yazısı.

Yazarlar
Website Security Test