Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Antalya müftüsü Osman Artan'dan 'Jet İmam' açıklaması

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Antalya Müftüsü Osman Artan, halk arasında 'jet imam' diye tabir edilen kişilere yönelik açıklama yaptı.

Antalya Müftüsü Osman Artan, il müftülüğünde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Ramazan ayında imamsız hiçbir caminin olmayacağını belirten Artan, "Otellerde ramazan boyunca teravih namazı kılınacaktır, diye talep gelirse otellere de görevlendirmeler yapılacak çünkü vatandaşlarımız tatillerini de yapıyor oruçlarını da tutuyor" dedi.

Halk arasında "Jet İmam" diye bilinen imamlar hakkında da konuşan Antalya Müftüsü Osman Artan, "Namazın da kuralları var. Ramazanda bazen istemediğimiz halde namazın kurallarına riayet etme konusunda her sene olduğu gibi hassasiyetimiz devam edecek. Halk arasında 'jet imam' diye tabir edilen ve 'ne kadar hızlı kıldırırsa o kadar fazla cemaatin geldiği' gibi bir intiba oluşan camilerimiz takip altındadır. Kesinlikle böyle bir şeye müsaade etmeyeceğiz. Bu bir ibadettir, herkes gelir namazını kılar, ibadetini yapar, gider. Biz spor yapmıyoruz, herhangi bir şekilde hareket manzumesi yapmıyoruz. Teravih namazı ve ibadetlerimiz Allah'ın emridir. Farzı, sünneti her şeyiyle beraber kılmak gerekiyor. Nasıl ki trafikte araba kullanırken kurallara uymadığımızda her zaman tehlike varsa ibadetlerde de o ibadetin kabul olup olmama noktasında hızlı namaz kıldıranların bu tehlikesi var. Onun için cemaatimize de duyuruyoruz, gelsinler namazlarını kılsınlar ama böyle 'jet imam' diye tabir edilen, zaman zaman da televizyonlarda çıkan bu şekildeki davranışlara müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Alanya Müftülüğünün Alanyaspor kafilesinin trafik kazası geçirmesiyle hayatını kaybeden Josef Sural ilgili açıklamasının sorulması üzerine konuşan Artan, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvası, fetvalar özel verilir. Ama bu özeller, Diyanet'in sitesinde yayınlanıyor. Müftü beyin ifadesiyle çok soru geldiği için bu fetva siteye konmuş. Siteden kaldırıldı ve taziye mesajı yayınladık. Sevilen bir futbolcumuz, insanların inançlarını bilemeyiz. İnsanların gönüllerinde ne vardır bilemez" dedi.

Müftü Artan, Sural'ın arkasında iki çocuk bıraktığını ve ölümünün üzerinden tartışma yapılmasının üzücü olduğunu ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çizimleriyle birçok kez eleştiri alan Misvak Dergisi, İzmir kapağı ile yine gündemde.

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı ' Sevinilecek birşey değil, Aklınızı başınıza toplayın' başlıklı oldukça çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Ak Partili Belediye önünde kendini yaktı

Sultanahmet Camii restorasyonunda iskele kurmak için camların kırılması sosyal medyada büyük tepki çekiyor.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

Yazarlar
Website Security Test