Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Diyarbakır Bağlar'da kadınlar semt pazarı için savaşıyor

27.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Diyarbakır Bağlar'da kadınlara tahsis edilen semt pazarı için erkek pazarcılar ile kadın pazarcılar arasında gerginlikler ve çekişmeler yaşanıyor Kadınlar Diyarbakır Bağlar'da kendileri için yapılan semt pazarına erkeklerin geldiğini ve işlerini ellerinden aldıklarını iddia ediyorlar.

Diyarbakır Bağlar'da kadın pazarcıların iddiasına göre Diyarbakır Bağlar Semt Pazarı kendilerine tahsis edildi ve bu iş imkanını kendileri için kullanmak isteyen erkek pazarcılar kadınlardan pazarı almak için çaba sarf ediyor.

Kadın pazarcılar 1.5 yıl önce dernek kurup örgütlendiler ve işlerini erkek pazarcılara kaptırmamakta kararlılar. Yaklaşık 8 yıl önce Diyarbakır Bağlar Belediyesi, kadınların istihdamı konusunda Jiyan Semt Pazarı'nı kadınlara tahsis etti. Kadınlar pazarcılık yaparak evlerine ekmek götürmeye başladılar. Üç yıldır pazarcılık yapan Gurbet Güler, “Aslında benim de çalışmaya ihtiyacım vardı ve pazar kurtulduğunda ben de başvuruda bulundum. Ancak eşim o zaman Büyükşehir Belediyesi’nde çalışıyordu ve ‘Senden kötü durumda olanlar var’ dediler. Önceliği onlara verdiler. Eşim 3 yıl önce işten çıkarıldı. Bir daha başvurdum ve benim de tezgah açmama izin verildi” dedi.

Gurbet Güler ve diğer kadınların iddialarına göre "erkek pazarcılar kadınların ekmeğine göz dikti" Son zamanlarda artan gerilim yüzünden polis ve zabıta ekipleri iki tarafa da müdahale ediyor. Yine konuya ilişkin konuşan Güler, “Biz 8 yıl önce çamurun içinde tezgah açtığımızda neredeydiler?” diye soruyor. “Burası kadınların yeridir, erkeklerin hiçbir hakkı yok. Bizim yerimizi işgal etmek istiyorlar. Biz de buna izin vermiyoruz. Dün gece de arkadaşlarımız sabaha kadar uyumadılar, nöbet tuttular. Sabah erkek pazarcılar geldiler ama kadınlar tezgah açmalarına izin vermedi. Zabıtalar geldi, polis geldi. Arbede çıktı ama izin vermedik. İzin vermeyeceğiz. Ekmeğimize göz dikmekten vazgeçsinler. Biz Bağcılar’da 6 yerde pazar kuruyoruz, ama bütün Bağlar’da erkekler pazar açıyor. Nelerine yetmiyor da çoluk çocuğumuzun ekmeğine göz dikiyorlar. Kadın arkadaşlarımız yıllarca burada pazar kurdular. O zaman kimse yoktu, her yer çamur içindeydi. Erkek pazarcılar hiç demediler, ‘Biz de pazar kuralım’. Şimdi iş yapmaya başladık, onlar da buna göz diktiler. Bize diyorlar ‘Pahalı satıyorsunuz’ ama yalan söylüyorlar. Haldeki adamın pazar tezgahı da var. Bazılarının 10-15 tezgahı var. Bize domatesi 2 liradan veriyor, kendi adamına 1 liradan. Adamı domatesleri seçebiliyor ama bize izin vermiyorlar. İki kuruş pahalı satıyorsak bu çeteler nedeniyledir.” ifadelerini kullandı.

HERKESİ DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORLAR

Herkesi destek olmaya çağıran kadın pazarcı Gurbet Güler, “Burası bizim hakkımız, 8 yıl önce verildi bize. Sonuna kadar direneceğiz. Gerekirse her gece pazar yerinde nöbet tutacağız. Çocuklarımızın rızkını bu adamlara yedirmeyeceğiz." dedi ve erkeklerin nereden cesaret aldığını sorgulayarak, “O zaman bunlar nereden cesaret alıyorlar? Belediyenin bu konuyu ciddiye almasını, bütün sivil toplum örgütlerinin sesimizi duymasını istiyoruz. Erkek pazarcılar bize ‘Gidin evinizde oturun’ diyorlar. Bizi böyle kışkırtıyorlar, erkek olsak bize saldıracaklarmış. Ne hakları var, bu gücü kimden alıyorlar?” diye konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avlu dizisinde kadına şiddet konusunda yasaların yetersizliğine dikkat çeken bir sahne sosyal medyanın gündeminde.

Haber spikeri Buket Aydın, kendisinin işten çıkmalarına neden olduğu iddia edilen güvenlik görevlilerine yönelik bir açıklama yaptı.

İddiaya göre içi kola dolu bir teneke eritildi ve içindeki kolanın teneke içinde değil naylon poşetin içinde tutulduğu ortaya çıktı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin müebbet hapis cezasını onadığı Nevin Yıldırım kimdir? Nevin Yıldırım sosyal medyanın gündeminde.

Fox TV Ana Haber Sunucusu, gazeteci Fatih Portakal, komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu'na 'Dersim' ismi nedeniyle Twitter'daki kişisel hesabından tepki gösterdi.

Askerlere Galatasaray tribün bestesi söyleten komutan sosyal medyada tartışma yarattı.

Suriyeliler devletin kendilerine verdiği yardımı almak için izdiham yarattı, PTT kepenk indirdi.

Yazarlar
Website Security Test