Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İddiaya göre Ulaştırma Bakanlığı'nın İzmir metroya ayırdığı para

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İddiaya göre Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul metrosuna 3.2 milyar TL, İzmir metrosuna ise 30 bin TL ayırdı.

İddiaya göre Ulaştırma Bakanlığı'nın, İstanbul ve Ankara metroları için ayırdığı para ile İzmir metrosuna ayırdığı para arasında uçurum var.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberinde, "2019 yılı yatırım programına göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına bugüne kadar bütçeden 6 milyar 573 milyon 467 bin lira para harcandı. Toplam büyüklüğü 7 milyar 874 milyon lira olan bu metro inşaatlarına bu yıl içinde de 1 milyar 61 milyon lira daha harcanacak ve böylece toplam harcama 7 milyar 635 milyon liraya ulaşacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına da bugüne kadar ülke bütçesinden 2 milyar 461 milyon lira harcandı. İstanbul metrolarına bu yıl ise tam 3 milyar 259 milyon 521 bin lira daha harcanacak ve böylece toplam tutar 5 milyar 721 milyon liraya ulaşacak. İzmir metrosu için ise sadece 30 bin lira ayrıldı" ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca en büyük pay İstanbul'da yeni yapılan 3. Havalimanına ayrıldı iddiası da haberde yer alıyor. Buna göre, İstanbul için ayrılan 3.2 milyar liralık kaynaktaki 2 milyar 776 milyon lira, İstanbul Havalimanı raylı sistem bağlantıları için. Havalimanı raylı sistem bağlantılarında paranın bölüneceği hatlar şöyle: Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro inşaatında 2 milyar 275 milyon lira, Halkalı-İstanbul Havalimanı metro inşaatına 460 milyon lira harcanacak. Geriye kalan 41 milyon lira ise müşavirlik hizmetleri için ayrıldı. Toplamda 13.9 milyar liraya mal olması beklenen havalimanı raylı sistem bağlantıları için şimdiye kadar 1 milyar 954 milyon lira harcandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl özel 19 Mayıs yazısı.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki ekonomi nasıl bir görüntüdeydi?

'İlk' 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk'ün 'son' 19 Mayıs'ı oldu!...19 Mayıs 1919 yüzüncü yıl öyküler.

19 Mayıs 1919 yüzüncü yılına özel Mehmet Emin Elmacı'nın yazısı.

Yazarlar
Website Security Test