Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kanun teklifi TBMM'de görüşüldü son dakika

15.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kanun teklifi TBMM'de görüşüldü. CHP Niğde Milletvekili Fethi Ömer Gürer'in Meclis'e sunduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik kanun teklifi TBMM'de oylamaya sunuldu.

video

CHP 26 ve 27'nci Dönem Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)'ye sunduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kanun teklifi Meclis'te görüşüldü. 

CHP'li Milletvekili Gürer, dün (14 Ocak 2019 Pazartesi) Twitter'daki kişisel hesabından "#EmeklilikteYasaTakılanlar'ın mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hazırladığım Kanun Teklifi, yarın (15 Ocak Salı) saat 16:30’dan sonra Genel Kurulda görüşülecek. TRT 3’ten (Meclis TV) izleyebilirsiniz. Dilerim ki tüm siyasi partiler destek verir ve kanun meclisten geçmiş olur." ifadelerini kullandığı bir tweet atmıştı.

Kapalı oturumda gerçekleşen Meclis Genel Kurulunun ardından dördüncü oturumda. İYİ Parti'nin önerisi görüşüldü.

Söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi tehdit ettiği tweete ilişkin konuştu. Ağıralioğlu, "ABD'nin, bir grup teröristi yanına çekip 81 milyonluk bir ülke olan Türk devletine parmak sallama hakkı yoktur." ifadelerini kullandı.

Ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz de ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan kullandığı ifadelere ilişkin konuştu. Çeviköz, "ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine Türk devlet başkanı da aynı şekilde karşılık vermeliydi. Ama dostane mesajlar verildi. Neredeyse Trump haklı bulundu." dedi. 

İYİ Parti ve CHP'li vekillerden sonra söz alan Ak Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, "Suriye sınırındaki gelişmeler ülkemizin beka sorunudur. PYD'lilerin Suriye'nin Kuzeyinde terör koridoru oluşturma çabaları devam ediyor. Oldu bittilere izin vermeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Trump arasındaki görüşmelerde ABD'nin Suriye'den çekilme konusunda mutabık kalınmıştır. Bu güvenli bölge meselesi ABD'nin çekilmesiyle birlikte kurulacaktır ve esasen Obama döneminde gündeme getirilmiş bir öneriydi. Güvenli bölge tesis edildiğinde, Suriye topraklarının tamamı terörden arındırılacaktır. Ayrıca göçler de engellenebilecektir. Bu öneriyi önümüzdeki dönemlerde ABD'li muhataplarımızla görüşmeye devam edeceğiz." dedi. 

CHP'li Ömer Fethi Gürer Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak şu konuşmayı yaptı:

EYT'liler açlıkla karşı karşıya. İşveren yaşlısın deyip işe almıyor. Devlet gençsin deyip emekli etmiyor. Emeklilerin maaşları aşağıya doğru gidiyor.  Çalışanların haklarını AKP Hükümeti görmezden geliyor. AKP Hükümeti geriye dönük işletilmiş bir düzenleme ile kendi çalışanlarını mağdur ediyor. EYT'lilere verdiğiniz emekli ücreti zaten asgari ücretin altında. 
Cumhurbaşkanı emeklilikte yaşa takılanlara "türedi" diyor. Emeklilikte Yaşa takılanlarla ilgili meclis görüşmelerini izlemek için meclise gelen 20 vatandaşımızın içeri girişi yasaklandı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yurttaş da gelip mecliste izlemek istiyor ne demek meclisi vatandaşa kapatmak. EYT sesine kulak verin mağduriyetlerini giderin.
Emeklilikte yaşa takılanlar 31 mart seçimlerinde size kim olduklarını gösterecekler.

EYT'lilerle ilgili söz alan CHP'li Engin Altay ise şunları söyledi: 

Bir yanlış yapılıyor buna müsaade etmeyiz. Saat 18:00 oldu diye emeklilikte yaşa takılan ziyaretçileri dışarı çıkaramazsınız.

Evet saat 18:00'den sonra giriş yapılamaz ama 18:00'den önce giriş yapmış olanları EYT'lileri meclisten çıkartamazsınız.

Milyonlarca insanın feryadı, açız diyen insanların feryadı, bizim için boş iş değildir. 

AK Partiye mensup arkadaşlar da milletten oy isterken "emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözeceğiz" dedi. 

Artık emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili oylamayı açık oylama şeklinde yapılması bu saatten sonra hukuki bir zarurettir. 

Daha Sonra söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise EYT'lilerle ilgili şunları söyledi: 

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak çok fazla bir talep ile karşılaşıyoruz . Fakat hükümet bu taleplere kulaklarını kapatıyorlar.

Seçimi müteakip EYT'lilerle ilgili bir yığılma var. EYT ile ilgili hassasiyetimiz şudur. 4 milyon Suriyeliye kaynak bulan hükümetimiz, kendi müteahhitine kaynakk bulan hükümetimiz kendi emeklisine de kaynak bulsun.

Berbat transferler yaparak spor zevkimizin içine okuyan kulüplerin borçlarını Ziraat Bankasına kapattırırken. Hükümetten talebimiz EYT'lilere de bu kapsamda bir fon sağlanmasıdır. EYT'lilere önerimiz ise şudur; birer futbol klübü kursunlar ve futbol kulüplerine sağlanan Ziraat Bankası fonlarından onlar da yararlansınlar. Tabi ömürleri vefa etmeyebilir.

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam ise EYT'lilerle ilgili olarak şunları söyledi: 

Ben EYT'lilere şunu söyleyeyim futbol kulüpleri kurtarılma aşamasında. EYT'lilerin arkasında olacağız. Bu işi bir an önce çözmeliyiz.   

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise EYT ile ilgili olarak şunları söyledi: 

Elinizde kaynak kalmadı çünkü paraları yazlık ve kışlık saraylara yatırdınız. Şimdi EYT'lilere verecek paranız kalmadı. Seçimin açık oylama ile yapılmasını istiyoruz. Herşeye ayrılan bütçe emeklilikte yaşa takılanlara ayrılamıyor. Yaşadığınız hayatta o kadar büyük bir konfor içerisindesiniz ki hiçbirşeyi gözünüz görmüyor. 

Daha sonra yapılan oylamada CHP Niğde Milletvekili Fethi Ömer Gürer'in Meclis'e sunduğu Emeklilikte Yaşa takılanlar önergesi kabul edilmedi. Ve oturuma 20 dakika ara verildi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 12 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Feridun.

31.01.2019 - 22:15
Ne.akp.nede.mhp..eyt.çıkmasa...asla.,31martda.kesinlikle.10aile.oyumuz.yok

Sefer

17.01.2019 - 15:16
Sanki eytler cumhurbaşkanın gözünde kanlı katili gibi sanki öcü gibiyiz kendi çift dikiş senelik 1 milyarı GEÇİYOR bizim senelik alacağımız 30 milyona varmıyor
Diğer Haberler

Adnan Oktar ve grubuna yönelik geçen yıl temmuz ayında başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianamede, Oktar liderliğinde kurulduğu belirtilen örgütte 13 şüphelinin yön...

İstanbul'un Silivri ilçesinde bir otelde su borusuna sıkışan kedi için arama kurtarma faaliyetleri sırasında bir kadın tarafından verilen tepki hayvan severlerin tepki...

Büyükada'da faytonlardaki atlar sıcakların da etkisiyle bir anda koşmaya başladı. Koşan atlar faytonla birlikte devrilerek yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Rusya'dan alınan S 400 Füze Savunma Sistemleri Ankara'da. S 400'lerin ilk parçalarının geldiği belirtildi.

Sosyal medyada 'Pucca' olarak bilinen Pınar Karagöz, 'uyuşturucu madde kullanımını özendirmek' suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Karagöz 7 yıl hapis cezası aldı. Puc...

Çanakkale'nin Kirazlı ilçesinde yapılacak Altın Madeni için planlanandan 4 kat daha fazla ağacın kesildiği iddia edildi. Çanakkale Kirazlı'da ne oluyor? Altın madeni i...

Antalya'da 25 öğrenciyi taciz ettiği iddia edilen öğretmen tahliye edildi. UCİM (Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği) tahliye kararına sert tepki göst...

Yazarlar
Website Security Test