Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hangi şehirlerde okullar tatil? Kar tatili olan şehirler hangileri?

7.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye soğuk ve kar yağışlı havanın etkisinde. Birçok il ve ilçede okullar yoğun kar nedeniyle tatil edildi. Hangi şehirlerde okullar tatil? Kar tatili olan şehirler hangileri? Kar nedeniyle okulların tatil olduğu şehirler ve ilçeler. İstanbul, Ankara, İzmir, Tokat, Hakkari, Çorum, Karabük, Bitlis, Bolu, Kırşehir, Uşak, Kastamonu, Çankırı, Samsun.

Kar tatili olan şehirler ve ilçeler:

Tokatmerkez ve Reşadiye ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi.
Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşullarının kentte etkili olduğu bildirildi. Açıklamada, Tokat İl merkezinde ve merkeze bağlı kasaba ve köyler ile Reşadiye ilçesinde 07 Ocak 2019 Pazartesi günü resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler ile birlikte özel eğitim okul ve kurumlarında eğitim öğretime 1 gün süre ile ara verildiği belirtildi.

Hakkari'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün süreyle tatil edildi.
Valilik yaptığı açıklamada,"Hakkari il merkezinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitim-öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir"denildi.

Çorum'da etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.
Konuya ilişkin açıklama yapan İl Miili Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, "Merkez İlçemizde yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle okullarımızda 07/01/2019 pazartesi günü eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca, merkez İlçede görev yapan engelli ve hamile kamu personellerimizde bir gün süreyle idari izinli sayılacaklardır" dedi.

Karabük’ün Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi
Karabük Valiliği’nden yapılan açıklamada Karabük’ün Merkez ilçesi hariç diğer ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle oluşabilecek don ve buzlanma tehlikesine karşı, ilk, orta ve liselerde 07.01.2019 Pazartesi günü eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildiği duyuruldu.
Ayrıca aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, diyaliz hastası ve hamile personelin de idari izinli sayılacakları aktarılırken, Karabük Merkez ve köylerindeki kar yağışının takip edildiği belirtildi.
Karabük Merkez’e taşımalı eğitimle ilgili ise Karabük Merkez’e bağlı köyler, Karabük’e köylerden taşımalı ile gelen öğrenciler ve diğer ilçelerden gelen öğrenciler için eğitim öğretime kardan dolayı bir gün ara verildi.

Bitlis’te yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.
Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere göre ilimiz genelinde bu gece ve yarın devam etmesi beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için Bitlis merkez ve merkeze bağlı tüm köylerde 7 Ocak 2019 Pazartesi günü bir gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmiştir. Öte yandan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin 7 Ocak Pazartesi günü idari izinli sayılmalarına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Bolu’da, yoğun kar yağışı nedeniyle ortaöğretim ve liselerde eğitime 1 gün süreyle ara verildi.
Edinilen bilgiye göre, Bolu il genelinde sabah saatlerinde başlayan ve gün boyunca devam eden kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün süreyle ara verildi. Okulların tatil edilmesi haberini twitter hesabı üzerinden duyuran Bolu Valisi Ahmet Ümit, şu ifadeleri kullandı:
“Gençler, olumsuz hava koşulları sebebiyle il genelinde eğitime bir gün süreyle ara verdik. Güzelce dinlenin, eğlenin, birazda ders çalışın, kendinize dikkat edin, hasta olmayın. Sizleri seviyoruz, unutmayın.”
Ayrıca, muhtemel buzlanma nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak engelli ve hamile kamu personeline de 1 gün idari izin verildiği belirtildi.

Kırşehir'in 4 ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime 1 günlük ara verildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Kırşehir'in Akçakent, Akpınar, Kaman ve Çiçekdağı ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle okulların 1 gün tatil edildiği bildirildi.

Ankara'nın Bala ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın okulları tatil edildi.
Bala Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, “Olumsuz hava koşulları nedeni ile 07.Ocak 2019 Pazartesi günü Kaymakamlığımız tarafından Bala genelinde Eğitime 1 (Bir) gün ara verilmiştir" denildi.

Uşakgenelinde dün akşam saatlerinde başlayan ve devam eden kar yağışı nedeniyle Uşak Valiliği, il genelinde (yarın) 7 Ocak 2019 Pazartesi günü eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. Ayrıca eş zamanlı hamile, engelli ve kronik rahatsızlığı olan kamu personelini de bir gün idari izinli sayacak.

Öte yandan yetkililer kar yağışının ara ara sabah saatlerine kadar süreceğini belirtirken, sabahın ilk ışıklarıyla buzlanma ve don olayının yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Bu bağlamda sürücülerin ve vatandaşların gerekli tedbirleri alması istenildi.

Ülke genelinde etkili olmaya başlayan karlı hava Kastamonu’da il genelinde etkili olmaya başladı. Kastamonu Valiliği, kent merkezinde kar yağışının etkili olmasından dolayı 7 Ocak 2019 Pazartesi günü 13 ilçede okulların tatil edildiğini açıkladı. Kar yağışını fırsat bilen çocuklar kızak ve poşetlerini alarak karın tadını çıkardılar. Kastamonu Belediyesine bağlı ekiplerde caddelerde kar temizleme çalışmalarına devam etti.
Çocukları ile birlikte kardan adam yapmaya çıkan Turgut Yapıcıoğlu, kar yağışının keyfini çıkardıklarını ifade etti. Turgut Yapıcıoğlu, “Evet bugün çocuklarımızla birlikte eğlenelim dedik. İşte çıktık akşam akşam. Eğleniyoruz işte. Valiliğimizde açıkladı. Yarın tatil. Bizde yarın çalışacağımız için onlarla birlikte eğlenelim dedik işte. Oynuyoruz öyle. Tabii ki çocuklar için mutluluk kartopu oynamak. Kardan adam yapmak. Onlar için büyük bir mutluluk. Bize göre zorluklar olsa da onların mutluluğu bizim mutluluğumuz” dedi.

“Kar yağışını özledik”
Kar yağışı sonucu dükkanının önünü temizleyen Fırat Yılmaz ise kar yağışını özlediklerini ifade ederek, “Güzel karın yağışını zaten bekliyorduk. Biraz da geç kaldı. Keşke daha çok yağsa. O yağsın biz temizleriz. Kar yağışını özledik. Geçen sene de çok kar yağmamıştı. Bu sene inşallah daha fazla yağar” şeklinde konuştu.
Sude ve Semih Demir kardeşler ise kar yağışının tadının kayarak çıkardıklarını belirterek, “Karı çok özledim. Arkadaşlarım da oynamakta güzel. Poşetimin içine kar koydum. Kar yağması çok sevindirici. Heyecanlı arkadaşlarla kayması özlemiş oluyoruz bir yıl bekleyince kar yağışını. Okulların tatil olmasıyla daha heyecanlı olacak” ifadelerini kullandı.
Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü, şuana kadar Kastamonu’da il merkezi, Araç, Ağlı, Devrekani, Azdavay, İhsangazi, Küre, Bozkurt, Taşköprü ve Tosya ilçelerinde 7 Ocak Pazartesi günü tüm okullar, İnebolu, Doğanyurt ve Çatalzeytin ilçelerinde de sadece taşımalı eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.

Çankırı'da il genelindeki tüm okullarda eğitime bir gün ara verildi.
Çankırı Valiliğinden yapılan açıklamada yarın merkez ve il genelindeki tüm okullarda kar yağışı ve buzlanma nedeniyle bir gün tatil kararı alındı.
Ayrıca, hamile ve engelli kamu personelleri 1 gün idari izinli sayılacak.

Samsun’da yoğun kar yağışı dolayısıyla 5 ilçede eğitim-öğretime 7 Ocak Pazartesi günü bir gün ara verildi.
Samsun Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İlimiz Vezirköprü, Havza, Ladik, Asarcık ve Kavak ilçelerinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle, eğitim-öğretime 07 Ocak Pazartesi günü bir gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personeller de idari izinli sayılacaklardır” denildi.

 

Genel Hava durumu:

Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle kar, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Muğla ve Aydın çevrelerinde yağmur şeklinde görülecek yağışların, bugün Hakkari ve Şırnak'ın doğusunda, yarın sabah saatlerinden itibaren Tunceli, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır'ın kuzey ve doğusu, Batman, Siirt, Muş'un batısı ile Elazığ'ın kuzey ve doğusunda yoğun kar şeklinde (20-50 cm) olması bekleniyor. 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde değişmeyecek. Rüzgarın, genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimler Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. 
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: 
Ankara: Çok bulutlu ve bu sabah saatlerinde kuzeyi ile akşam saatlerinden itibaren il geneli kar yağışlı (İl genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.) -2 
İstanbul: Çok bulutlu, il geneli aralıklı kar yağışlı 4 
İzmir: Çok bulutlu 8 
Bursa: Çok bulutlu ve kar yağışlı 2 
Adana: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 12 
Antalya: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11 
Samsun: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı 6 
Trabzon: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı 10 
Erzurum: Çok bulutlu ve kar yağışlı -1 
Diyarbakır: Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı (Yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren kuzey ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.) 6

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Gyhhgyjbf6

07.01.2019 - 22:21
İla birinin ölmesi lazım ankara da okulların tatil olması icin😡

Ahmet nuri

07.01.2019 - 19:29
Yarın bartında okular tatil olacakmı bu soruya acil cevap verin
Diğer Haberler

Çizimleriyle birçok kez eleştiri alan Misvak Dergisi, İzmir kapağı ile yine gündemde.

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı ' Sevinilecek birşey değil, Aklınızı başınıza toplayın' başlıklı oldukça çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Ak Partili Belediye önünde kendini yaktı

Sultanahmet Camii restorasyonunda iskele kurmak için camların kırılması sosyal medyada büyük tepki çekiyor.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Türk gençliğini yazdı.

YAŞAR AKSOY'dan 1919'un Kuvayı Milliye tarihindeki önemi.

İzmir'in işgali. İzmir'in işgalinin Kurtuluş Savaşı'ndaki önemi nedir? Yunan ordusunun İzmir'e çıkması.

Yazarlar
Website Security Test