Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zorunlu din dersi muafiyeti için ne yapılmalı? Dini inancı belgelendirmek mi gerekiyor?

20.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zorunlu din dersi muafiyeti için emsal kararlar devam ediyor. Dini inancını belgelendirmesini isteyen Milli Eğitim'in kararı yargıdan döndü. Yargı ''Devlet dinler arasında tarafsız olmalı'' dedi.

Zorunlu din dersi muafiyeti için ne yapılmalı? Dini inancı belgelendirmek mi gerekiyor? Zorunlu din dersi muafiyeti için emsal kararlar devam ediyor. Dini inancını belgelendirmesini isteyen Milli Eğitim'in kararı yargıdan döndü. Yargı ''Devlet dinler arasında tarafsız olmalı'' denildi. 

Kızının zorunlu din dersinden muaf tutulmasını isteyen bir velinin başvurusuna, “Hristiyan ya da Musevi olduğunu belgelendirirse muaf tutulur” yanıtını veren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararına yargı müdahale etti. Bunun için inancının belgelenmesinin istenemeyeceği söylenen kararda, AİHM kararları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve anayasanın din-vicdan özgürlüğü ile ilgili maddelerine atıflar yapıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde bulunan maddelere rağmen Türkiye bu konuda bir yasal düzenleme yapmadı. 

Kızının zorunlu din dersinden muaf tutulması için okula başvuru yapan veli Selnur Aysever, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden red cevabı aldı. Bunun üzerine konuyu yargıya taşıyan Aysever, haklı bulundu ve kızının hangi inanca mensup olduğunu belgelemek zorunda olmayacağı vurgulandı. Yargıdan verilen karar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü itiraz etmedi. 

Yargı kararında, “Devletin eğitim ve öğretimle ilgili olarak üzerine düşen görevleri yerine getirirken müfredatta yer alan bilgilerin nesnel ve çoğulcu şekilde aktarılmasına dikkat etmesi ve ebeveynlerin dini ve felsefi kanaatlerine saygı göstermesi gerekmektedir. Anayasaya göre din kültürü ve ahlak öğretiminin okutulan zorunlu derslerden olduğu kuşkusuzdur. Ancak bu öğretimin anayasanın öngördüğü amaca uygun bir müfredatla verilmesi gerektiği, içeriğinin nesnel ve çoğulcu olması, kişinin dininin bir ayrım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmaması ve devletin dinler arasında tarafsız kalarak bütün dinsel inançları eşdeğer görmesi gerekmektedir. Öğretimde uygulanan bu müfredatın belirli bir din anlayışını esas alması durumunda, bunun din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olarak kabul edilemeyeceği ve din eğitimi halini alacağı açıktır.” ifadeleri kullanıldı.

Veli Selnur Aysever de, "Zorunlu din dersine öncelikle laik ve bilimsel eğitime aykırı olduğu için karşıyım. Ayrıca müfredatta yapılan değişikliklere ve çocuklara ders kitabı olarak okutulan kitaplara bakınca da pedagojik olarak kızımın etkileneceğini düşündüm. Ve yasal yollardan hakkımı aramaya başladım. Önce İlçe Milli Eğitim'e dilekçe verdim. Bana, gayrimüslim olduğunu belgelendir, dediler. Laik bir ülkede, kimse bana dini inancını belgelendir diyemez. Zaten anayasanın din ve vicdan hürriyeti maddesine de aykırı bu talep. Avukatım Özge Demir ile birlikte buradan hareketle konuyu yargıya taşıdık. Bir süreden fazla sürdü tabii. Ve 4.İdare Mahkemesi benim talebimi haklı buldu ve muafiyete hak kazandık. Dava süresince kızım okulunda din dersine girdi. Ve aldığım kararın ne kadar doğru olduğunu yaşayarak gördüm. Hatta pek çok ebeveyn gördü. Din öğretmeni çocuklara sınıfta sevgiyi anlatmak için intihar videosu izlettirdi. Bileklerini kesen genç bir kız videosunu 9-10 yaşındaki çocuklara hangi gerekçeyle izletebilirsiniz? Kızım dahil çocuklar büyük korku yaşadılar. O zaman bu konu haber oldu, hatta Sezgin Tanrıkulu Meclis'e taşıdı konuyu. Öğretmen okuldan ayrıldı ama şimdi kim bilir hangi çocuklara ders veriyor, bilmiyorum." şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink'in ölümünün 12. yılında Agos Gazetesi önünde anma programı yapıldı. Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki anma programına medyadan, iş dünya...

Bir cemaate ait kuran kursunda şok eden cinsel istismar iddiası. TBMM 25. ve 26. Dönem CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş'ın kamuoyu ile paylaştığı iddiaya gö...

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Güvenlik Bakanlığı' isminde bir bakanlığın kurulacağını, bakan olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bir ismin ata...

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'ye yaptığı ziyarette önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ABD ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald ...

Son dakika Yeni Askerlik Sistemi açıklaması. Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ünlü piyanist Fazıl Say'ın davetiyle ''Truva Sonatı'' konserine katıldı.

İş insanı Ethem Sancak, BMC ihalesini nasıl aldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la konuşmasını aktaran Sancak, BMC'yi alma ve Sakarya'daki Tank Palet ...

Yazarlar
Website Security Test