Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhsan Eliaçık'tan Diyanet Başkanı Ali Erbaş'a ''şeytan'' cevabı

9.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a ''Şeytan'' cevabı. İhsan Eliaçık, Ali Erbaş'ın ''Kur'an okumayan çocuklar şeytanlarla beraberdir'' sözlerine Twitter'dan cevap verdi.

İhsan Eliaçık, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın ''Kur'an okumayan çocuklar, şeytanlarla beraberdir'' sözlerine Twitter'dan cevap verdi. Eliaçık, Ali Erbaş'ın sözlerinin haber yapıldığı bir tweet'i alıntılayarak, "Kur'an kimin şeytanlarla beraber olduğunu bir çok yerde yazar. Bunlardan biri de kralın isteğine uygun fetva veren din alimi tiplemesidir. Ayet "Onlara şeytana tabi olan o adamı anlat..." diye başlar. (bkz. A'raf suresi 175-176)" notunu yazdı. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ne demişti? 

"Kur-an'ın olmadığı yer karanlık bir yerdir, Kur-an'ın girmediği kalp karanlık bir kalptir, Kur-an'ın girmediği ev harabe bir evdir. O yüzden Kur'an her zaman bizimle beraber olmalıdır. Çünkü Rabbimiz buyuruyor ki 'Kim ki Kur-an'dan uzak yaşarsa, Kur-an'ı eline almazsa, kalbine zihnine koymazsa, yolunu Kur-an'ın çizdiği sırat-ı müstakime çevirmezse biz onun için bir şeytan yaratırız. O şeytan sürekli onunla beraber olur. Her nerede Kur-an'dan bahsedilirse, Kur'an okunursa, orada bulunan insanların üzerine melekler kanatlarını gererler. Sürekli şekilde rahmet yağdırırlar. Tıpkı şimdi Rabbimizin rahmetinden, merhametinden istifade ettiğimiz gibi. Önce doğru temel dini bilgileri yavaş yavaş öğretmeye başlayacağız. Bu şekilde çocuklarımızın şahsiyet kazanmalarına vesile olacağız. Karakterlerini kazanırken, Müslüman bir şahsiyet olma özelliğine sahip olacak çocuklarımız" ifadelerini kullanmıştı.

 

İhsan Eliaçık kimdir?

İlahiyatçı, Müfessir, Yazar.

Kayseri/ İncesu’ludur. 23 Aralık 1961’de Başköy/Boğazlıyan’da doğdu. Kayseri /Tomarza Yavuz Selim ve Turan Emeksiz İlkokulları ile Tomarza Ortaokulu’nda okudu (1968-76)

Kırşehir Lisesi’ni bitirdi (1976-79)

12 Eylül 1980 Askeri darbesinde Akıncılar davasından yargılandı, bir yıl Mamak’ta hapis yattı ve beraat etti.

1983-84’te Ankara/Etimesgut ve Kars/Sarıkamış’ta askerlik yaptı.

1985-89 arası Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu. Sonra ayrıldı.
***
1991-92 yıllarında İstanbul’a taşındı, iki yıl yayıncılık faaliyetleriyle uğraştı.
İtikat Üzerine, İslam ve Sosyal Değişim, Devrimci İslam adlı ilk kitaplarını bu dönemde yazdı.
***
1993-99 yıllarında Kayseri’ye döndü. Birlik Fm radyosu kurucuları arasında yer aldı, yayın yönetmenliğini yürüttü. Kayseri Gündem gazetesinde 5 yıl köşe yazarlığı yaptı. İstanbul’da çıkan Değişim Dergisi yazarlığı ve son dönem yayın yönetmenliğini yürüttü.

1997-2000 arasında 28 Şubat olarak bilinen dönemde aleyhinde 30’a yakın dava açıldı. İki kez tutuklanıp cezaevine girdi. Davaların hepsinden beraat etti.

2002’de İstanbul’a ikinci kez taşındı.

2002-2006 arası Yarın Dergisi’nde 4 yıl yazarlık yaptı. Bilgi ve Düşünce Dergisi’nde 1 yıl, Gerçek Hayat Dergisi’nde 2 yıl yazarlık yaptı.

2006’da İnşa Yayınlarını kurdu.
***
2011’de Lüks otellerin önünde yeryüzü iftar sofralarına yaptığı çağrılar ve konuşmalarla dikkat çekti.

2012 1 Mayıs’ında Türkiye tarihinde ilk kez Fatih Cami’nde ölen işçiler için giyabi cenaze namazı kıldırıp, namazdan sonra tarihi bir konuşma yaparak Kapitalizmle Mücadele Korteji adıyla yaklaşık 1100 kişiyle Taksim alanına yürüdü. Bu yürüyüş kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

2013’de Gezi olaylarını destekledi. Gezi meydanında Cuma namazı kıldırdı. Direnişte bizzat yer aldı. Söylemleri ve kitapları, İslami sol, Devrimci Müslümanlar veya Antikapitalist Müslümanlar olarak anılan oluşumların dini, ideolojik ve kültürel zeminini oluşturdu…

Başbakan Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından mahkemeye verildi. Mahkemeler halen devam ediyor…

İstanbul’da yaşıyor. Şu ana kadar yayınlanmış 22 kitabı var ve üçü kız ikisi erkek 5 çocuk sahibi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir litre gözyaşı yeni bölüm ne zaman en son bölümde Mahir ve Cihan bir araya gelecekler mi? Bir Litre gözyaşı yeni bölüm ne zaman başlıyor?

Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink'in ölümünün 12. yılında Agos Gazetesi önünde anma programı yapıldı. Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki anma programına medyadan, iş dünya...

Bir cemaate ait kuran kursunda şok eden cinsel istismar iddiası. TBMM 25. ve 26. Dönem CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş'ın kamuoyu ile paylaştığı iddiaya gö...

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Güvenlik Bakanlığı' isminde bir bakanlığın kurulacağını, bakan olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bir ismin ata...

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'ye yaptığı ziyarette önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ABD ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald ...

Son dakika Yeni Askerlik Sistemi açıklaması. Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ünlü piyanist Fazıl Say'ın davetiyle ''Truva Sonatı'' konserine katıldı.

Yazarlar
Website Security Test