Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri 2018

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

3 Aralık dünya engelliler günü etkinlikleri 2018 . Türkiye'nin dört bir yanındaki il ve ilçelerde 3 Aralık Dünya engelliler günü için özel program ve etkinlikler düzenleniyor.

3 Aralık 2018 dünya engelliler günü etkinlikleri. Türkiye'nin dört bir yanında engelliler için engelsiz bir dünya yaratma yolunda, engellilere yönelik programlar düzenleniyor. 

İşte çeşitli il ve ilçelerimizde düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinlikleri: 

Ankara

Keçiören Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Keçiören’de yaşayan engelli vatandaşlara ve engelli vatandaşların sosyal hayata kazandırılması için faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yönelik kutlama programı düzenledi.

Estergon Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.

Keçiören Belediyesi, ’İnsan değerlidir’ anlayışıyla sürdürdüğü sosyal belediyecilik çalışmalarıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü unutmadı.

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte engelli vatandaşların rehabilitasyonu için faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer alırken, Yunus Emre İlkokulu 2. sınıf öğrencileri de Kafkas halk oyunuyla sahne aldı.

Keçiören Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Solistlerinin sahne aldığı etkinlikte, programa verdikleri desteklerden dolayı Yunus Emre İlkokulu’na, Gençlik ve Spor Bakanlığı Keçiören Gençlik Merkezi Gönüllüleri’ne ve Kafkas halk oyunlarını hazırlayan 2. sınıf öğretmeni Caner Yanardağ’a teşekkür belgesi verildi. Engelli çocukların ve yetişkinlerin oyun havalarıyla eğlendiği etkinliğin sonunda ailelerin mutluluğu gözlerine yansıdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in metro, cadde, bulvar ve meydanlarını baştan başa saran sarı engelli yolları (iz yolu-hissedilebilir yüzey) yenileme çalışmalarına başladı.

Başkent’te bulunan toplam 131 kilometrelik iz yolu bakımdan geçirilirken, yıpranan ve kullanılamaz hale gelenler de kaldırılıyor. Büyükşehir Belediyesi yıpranan iz yollarının yerine hava şartlarına dayanıklı beton iz yolu ile değiştirmeye hazırlanıyor. Kapalı alanlar için de ihale aşamasından sonra Kızılay-Çayyolu Metro hattı üzerindeki 7 metro durağında yer alan iz yolları sökülerek, yeni tip tabansız olanlarıyla değiştirilecek.

Görme engellilerin yolu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tavsiye kararı çerçevesinde yerleştirilen iz yolları, özellikle görme engelli vatandaşların yön gösterici sarı şeritler olarak görev yapıyor. Vatandaşların hangi noktada nasıl hareket etmesi gerektiğinin özel bir işaret dizilimiyle anlatıldığı iz yolları, “engelli bariyeri, yaya geçidi, yaya yolu sonu, merdiven gibi” pek çok bilgiyi engelli vatandaşlara hissedilebilir şekilde sunuyor.

Çankaya Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyecek. 3 Aralık günü müzik dinletisi ve komedi skeçlerini içerecek ilk etkinlik Yılmaz Güney Sahnesi’nde, aynı gün akşam ise farklı kuruluşlardan engelli grupların katılacağı performanslar Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde gerçekleşecek. 4 Aralık’ta ise Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde karma sergi düzenlenecek.

Çankaya Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çok sayıda kuruluşla işbirliği yaparak 2 gün sürecek bir dizi etkinlik düzenliyor. İlk olarak DU-ÇE Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ortak düzenlenen komedi konulu skeçler, çocuk korosu, canlı müzik dinletisinin yer alacağı etkinlik, Yılmaz Güney Sahnesi’nde saat 13.00’de gerçekleşecek. Etkinlikten sonra ise çekimleri Ankara'da yapılan "Beni Affet" dizisinin oyuncuları engelli çocuklar ile bir araya gelecek.

“Engelsizsiniz” 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MÜSAM) öncülüğünde, Devlet Tiyatroları işbirliği ile Çankaya Belediyesi Ç’engel Kafe, Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi, SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği), Yön Sanat Atölyesi, Capital Tango Dans, Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği ile her engel grubundan katılımcıların buluşacağı etkinlik, Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde aynı gün akşam saat 20.00’de yapılacak. Sanatın ve hayatın her alanında 'engelsiz' olunabileceği performanslarla sergilenecek.

Etkinliklerin devamı 4 Aralık’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek. Eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından fotoğraf sanatçılarının katkıları ile düzenlenecek karma serginin açılışı, 4 Aralık saat 17.00’de gerçekleşecek. Ç’engel Kafe, Ç’engel Atölye, ENFOD (Engelsiz Fotoğraf Derneği), Yusuf Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu, Yıldız Özel Eğitim İş Uygulama Okulu, Başkent Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Başkent Özel Eğitim Uygulama Okulu, "Engelim Olmayın" Derneği, Datça Ankara Lions Kulübü Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Ege İlkokulunun katıldığı sergi, 11 Aralık’a kadar görülebilecek.

Antalya 

Kepez Belediyesi, engelleri aşarak başarı hikayelerine koşanları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Kepezli öğrencilerle buluşturuyor.

Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı, önemli bir organizasyona imza atıyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hayatta tüm engelleri aşarak bugün çok iyi bir kariyere sahip olan önemli isimler Kepezli öğrencilerle bir araya gelecek. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da düzenlenecek ‘Engelleri Aşarak Zafere Koşanlar’ etkinliğine otizimli mutlak kulak müzik dehası piyanist Taylan Hartavi, A.Ü. Engelli Koord.

Birim Sorumlusu Bilgisayar Yazılım Uzmanı görme engelli Sarper Arıkan, A.Ü. Grentoloji Uzmanı ve Bedensel Engelli Berkay Engin, Uluslararası paralimpik komite tekerlekli sandalye dans sporu Avrupa şampiyonu ve bedensel engelli Abdülkadir Ünal, tiyatro sanatçısı standapçı ve bedensel engelli Erman Eranıl, tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu ve bedensel engelli Cavit Torun, milli okçu Avrupa ikincisi bedensel engelli Zehra Özbey Torun ve Türkçe öğretmeni, üflemeli enstrümanlar müzisyeni görme engelli Selami Çiftçi katılacak. Engelleri aşarak kariyere koşanlar, başarı öykülerini Kepezli öğrencilerle paylaşacaklar.

Aydın

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda engelli vatandaşlara sağlanan desteğin sosyal ve çağdaş devlet anlayışının bir gereği olduğuna dikkat çekti.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Engelli vatandaşların daha iyi şartlarda hayatlarını devam ettirebilmeleri ve sosyal hayatın içerisinde yer almaları için çalışmalar yaptıklarını ve bu tür projelere Nazilli Belediyesi olarak gereken desteği verdiklerini belirten Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek, güçlendirecektir.

Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür. Ülkemizde, toplumsal refahın yükseltilmesinin bir şartı olarak, kamu hizmetlerinin engelli veya engelsiz tüm vatandaşlarımıza aynı kalitede ulaştırılması çabası mevcuttur.

Engelli vatandaşlarımızın, diğer kişilerle aynı düzeyde haklara sahip olduklarının bilinciyle ve insan onuruna yakışır yaşam standartlarına ulaşmasına yönelik katkı sağlayacak nitelikte çalışmalar yürütmek temel görevlerimiz arasında yer almaktadır. Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin ve bizlerin asli görevidir.

Onların daha güzel şartlar altında hayatlarını sürdürebilmeleri için biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Nazilli Belediyesi olarak şuana kadar birçok engelli normal araç, akülü araç ve çeşidi alımı yaptık. Kaldırımlarda, alt geçitlerde ve park alanlarında gerekli düzenlemeleri sağladık. Engelli kardeşlerimizin otomobillerinin park yerinde sorun yaşamaması için belirli yerlerde engelli levhaları koyarak, yerlere bu alanın engellilere ait olduğuna dair resimler çizdirdik. Bu alanda çalışmalarımız devam edecektir. Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Aydın Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ise 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan 3 Aralık’ın insani duyguların en yoğun yaşandığı günlerden biri olduğuna dikkat çekerek mesajında şu ifadelere yer verdi: ” Aslında bugün bir kutlama değil, farkındalık günüdür ve engellilerimiz aklımıza sadece 3 Aralık’ta gelmiyor.

Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

Efeler Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın sadece bu özel günde değil her zaman yanlarında olduğumuzun vicdani rahatlığı ve huzuru içerisindeyiz. Onların hayatlarını kolaylaştırmak; geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her tür desteği vermekte, projeler hazırlamaktayız.

Engelli vatandaşlarımız; gerekli koşullar sağlandığında eğitim, bilim, spor, sanat, iş dünyası gibi pek çok alanda üstün başarılara imza atmaktadır. Mesela; Belediye olarak her zaman desteklediğimiz ve geçen yıl Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi’nde mücadele eden Aydın Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımımız Balkan Şampiyonu olarak hepimizi mutlu etmiş, gururlandırmıştı. Engelsiz bir Efeler hedefliyor ve bunu gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalığımızın artacağı, sevgiyle kucaklaşacağımız nice günlerimizin olması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

Balıkesir

Balıkesir’i Ayvalık ilçesinde engelli gazeteciler, Özel Ayvalık Lisesi’nin 9. sınıf öğrencileriyle buluştu. 

Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni İlker Karayıldız’ın öncülüğünde kurulan Şehir ve Medeniyet Kulübü’nün düzenlediği ‘Çarşamba Söyleşileri’nde 124 liseli öğrenciyle bir araya gelen engelli gazeteciler Suat Salgın ve Namık Tuncel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde anlamlı bir etkinlikte buluştu. Okulun konferans salonunda gerçekleşen söyleşide ortopedik engelli Suat Salgın ve görme engelli Namık Tuncel’in engellilerin meseleleri ve toplumdaki yerine ilişkin açıklamalarını dinleyen öğrenciler, engellilikle ilgili empati kurabilmek adına gözlerini kalın bantlarla kapatıp, tıpkı bir görme engelli gibi yürümeye de çalıştılar.

Etkinlikte konuşan Medya Ayvalık’ın görme engelli muhabiri Namık Tuncel, Türkiye genelinde 17 adet görme engellilere eğitim veren okulun bulunduğunu belirtti. 25 yaşında genç bir turist rehberiyken, trafik kurallarına uymayan bir sürücünün kendisine çarpması sonucunda görme engelli olarak kaldığını anlatan Tuncel, “Türkiye genelinde İŞKUR, 28 bin adet engelliyi çeşitli işlere yerleştirmek istiyor. Ancak İŞKUR, istihdam etmek istediği engellilerin eğitim almış olmaları şartını öne sürüyor. Ama ülkemizde ne yazık ki engellileri eğitim veren okul sayısı bir elin parmakları kadar az. Düşünün Ayvalık’ta bile 60 civarında okul var ama Türkiye genelinde görme engellilere eğitim veren okul sayısı sadece 17 adetten ibaret. Diğer engel gruplarında da bu sayı aynı şekilde son derece düşük. Maalesef sizlerin aldığınız eğitimleri, bir engelli olarak bizler alamıyoruz“ifadelerini kullandı.

Bir görme engellinin güncel hayatta yaşadığı sorunları öğrencilerle empati uygulamaları yaparak anlatan Namık Tuncel, engellilere yardım amacıyla cadde ve sokaklarda satışa sunulan dergilerden elde edilen gelirlerin kesinlikle engellilere ulaşmadığını savundu. Duyarlı insanların engellilere yardım amaçlı bu tür dergileri satın almaları halinde, aslında engellileri kullanıp, onların sırtından para kazananlara kazanç sağladığını ifade eden Tuncel, vatandaşların kesinlikle yollarda engelliler yararına satışa sunulduğunu iddia edilen bu tür dergi ve gazetelere itibar etmemelerini istedi.

Ulusal ve yerel yayın yapan 18 medya kurumunun Ayvalık temsilcisi gazeteci Suat Salgın ise, uzun yıllar esnaflık yaptıktan sonra gazetecilik sektörüne Uğur Mumcu’nun teşvikiyle girdiğini anlatarak, bu meslekte geçen 12 yılını kısaca özetledi. Toplumun her katmanında engellilerin var olduğunu aktaran Salgın, “Engelliye acınmamalıdır. Çünkü engelli acınacak insanlar değildir. Acımak yerine engelliye fırsat verilmelidir. Fırsat verildiğinde başarılı olamayacak engelli yoktur. Engelliler hayatın her alanında var olduğu gibi, iş dünyasında da farklı meslek kollarında engellileri görebilmek mümkündür. Benim gazetecilik gibi zor bir meslekte var olma sebebim, özellikle bir engellin gazetecilik gibi meşakkatli bir işin üstesinden gelebileceğini topluma ispatlayabilmekti. Çok şükür 12 yıldan bu yana bu meşakkatli ve kutsal mesleği en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum” dedi.
Özel Ayvalık Temel Lisesi Müdür Yardımcısı ve okulun matematik öğretmeni İlker Karayıldız söyleşinin ardından Suat Salgın ve Namık Tuncel’e üzerinde okulun ambleminin bulunduğu şık birer kupa hediye ederek teşekkür etti.

Balıkesir Altıeylül Belediyesi ise 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde engelli personel ile kahvaltıda buluştu. Başkan Avcı, Belediye bünyesinde çalışan engelli işçilerin medarı iftarları olduğunu belirtti.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde Altıeylül Belediyesi’nin 20 engelli personeli ile bir araya geldi. Engelli personeli ile birlikte kahvaltı yapıp sohbet eden Başkan Hasan Avcı “Önemli olan kalplerde engel olmaması” derken sözlerine şu şekilde devam etti; “Altıeylül’ün medarı iftiharı personelimiz. Sizlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Her sağlıklı birey bir engelli adayıdır. Önemli olan vücutta, kalplerde engel olmasın. Sizler vücuttaki engellere rağmen hizmet nasıl yapılır, başarının ispatısınız. Pes etmeden, gerçeğinizle yüzleşerek vatana, millete, etrafınıza yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Dünya Engelliler Gününüz kutlu olsun. Mevla’m size güzel günlerde, sağlıkla yaşamak nasip etsin. Altıeylül’de 180 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Bu vatandaşlarımıza nice hizmetleri sizlerle beraber yapmak nasip olsun. Sizin aşkla şevkle çalışmanız, vatandaşımızın dertlerini, sorunlarını çözmeniz, Altıeylül söz konusu olduğunda sizlerin de emek vermeniz bizlere güç katıyor. Aynı şevk ve gayretle hep beraber hizmete devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Avcı kahvaltı sonrası belediye çalışanı engelli işçilere hediye takdim etti.

Bitlis

Bitlis'in Güroymak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekilli Ufuk Özen Alibeyoğlu, Şenova Mahallesi’nde ikamet eden 10 yaşındaki SPE hastası Hasan Hüseyin Altılar’a özel tasarlanmış engelli puset ve tekerlekli sandalye hediye etti.

Kaymakam Alibeyoğlu, Şenova Mahallesi’nde ikamet eden Altılar'ın ailesini ziyaret etti. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) müracaat ederek engelli puset ve tekerlekli sandalye talebinde bulunan ailenin fertleriyle bir süre sohbet eden Alibeyoğlu, beraberindeki getirdiği hediyeleri teslim etti.

İlçedeki engellileri topluma kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kaymakam Alibeyoğlu, "Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için, devlet desteğini vermeye devam ediyoruz” dedi.
Engelli puset ve tekerlekli sandalyesi olmadığı için çocuğunun bugüne kadar birtakım zorluklar yaşadığını anlatan anne Hatice Altılar ise, "Allah devletimize zeval vermesin. Bugüne kadar çocuğumu sırtımda taşıyarak dolaştırıyordum. Oğlum yürüyemediği için çok üzülüyorum. Kaymakamımız sayesinde sandalyeye kavuştu. Artık bu zorlukları yaşamayacağız. Bu hayalimizi gerçekleştiren Kaymakam Alibeyoğlu’na teşekkür ediyorum" dedi.

Bitlis’te Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 6 ay süreyle 900 kişi istihdam edilecek.

Çalışma ve İş Kurumu Bitlis İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, başvuru tarihlerinin 3-7 Aralık olduğu bildirildi. Açıklamada, “Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde temizlik görevlisi olarak toplam 900 kişiye yönelik olarak düzenlenecek olan TYP için katılımcı başvuruları 3-7 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru için katılımcı şartları ise; kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli ve malul aylığı almamak, öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.

ADNKS göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar” denildi.

İl ve ilçe müftülükleri işbirliğinde düzenlenen programlarda 1. liste ve 2. liste ayrımı öncelikli grup sınıflandırmasının bulunmamakta olduğu belirtilen açıklamada; kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü bireyler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yararlananlar öncelikli olup bunların arasında öncelik sıralaması bulunmayacağı kaydedildi.

Öte yandan, katılımcıların belirtilen tüm şartları taşıması zorunlu olduğu bildirilirken, başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacağı ifade edildi.
Katılımcıların sadece bir programa başvuru yapabileceği hatırlatılırken, “Başvurular Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüze şahsen yapılabileceği gibi www.iskur.gov.tr sistemi üzerinden ve tüm ilçelerimizde bulunan hizmet noktalarımızdan da yapılabilecektir. Tüm programlar 2 Ocak 2019 tarihinde başlayacak, 28 Haziran 2019 tarihinde sona erecektir” denildi.

Çanakkale 

Çanakkale’nin Biga ilçesinde, Çavuşköy Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencilerinin yaptığı el sanatları ve görsel sanatlar sergisi açıldı.

Bir alışveriş merkezinde gerçekleşen açılışa, Belediye Başkanı İsmail Işık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga Çavuşköy Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü İsmail Epçin, Engelliler Derneği Başkanı Havva Bacak, öğretmenler, öğrenciler ve engelli aileleri katıldı. Okul Müdürü İsmail Epçin açılışta yaptığı konuşmada, farkındalık oluşturmak amacı ile el sanatları sergisini açtıklarını söyledi. Engellilere hizmet etmenin bir gönül işi olduğunu ifade eden Epçin, "3 Aralık engelliler günü 1992 yılından bu yana Birleşmiş Milletlerin kararı ile uluslararası bir gün olarak kabul edilmiş olup, o günden bu güne dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinlikler ve eğlenceler ile kutlanmaktadır. Okulumuzda 2 si otistik olmak üzere toplam 23 öğrenciye eğitim vermekteyiz. Asıl engelli karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden onu aşmak için mücadele etmeyendir. Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatlarını engelsiz hale getirebiliriz. Hepinizi onları anlamaya el birliği yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.

İdriskoru İbrahim Aydın İlkokulu Bilişim Alanı öğretmeni Yunus Emre Şanlı akıllı bastonun tanıtımı yaptı. Öğrencilerin folklor gösterilerinin ardından sergi açılışı gerçekleştirildi. Sergide öğrenciler tarafından hazırlanan ürünlerin satışı da yapıldı.

Denizli

Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Gümüşçay Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açılışı gerçekleştirilecek ‘Engelsiz Yaşam Akademisi’nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Merkezefendi Belediyesi tarafından Gümüşçay Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve engelli bireyler için bölgenin ilk ve tek sosyal tesisi niteliği taşıyan ‘Engelsiz Yaşam Akademisi’ açılıyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, içinde birçok mesleki atölyenin bulunduğu ve Nevşehir’de düzenlenen 2. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi’nin ‘En İyi Uygulama Yarışması’nda ‘Sağlık ve Sosyal Hizmet Kategorisi’nde Türkiye 1.’si olan ‘Engelsiz Yaşam Akademisi’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensupları ile birlikte incelemelerde bulunan Başkan Subaşıoğlu, akademi hakkında da detaylı bilgiler verdi.

“Bin 800 engelli kardeşimiz bu merkeze kayıt oldu”
Başkan Subaşıoğlu, Engelsiz Yaşam Akademisi’nin sadece Merkezefendi için değil, Denizli ile birlikte tüm Türkiye’de engelliler ile ilgili gerçekten çıtayı yükseğe koyan çok önemli bir proje olduğunu ifade etti. Başkan Subaşıoğlu, “3 Aralık’ta Denizli protokolümüzün, vatandaşlarımızın katılımıyla güzel bir açılış programı gerçekleştirilecek. Şuana kadar Denizli’deki hemşerilerimiz ‘Engelliysen Bize Kaydol’ çağrımıza yanıt vererek bin 800 engelli kardeşimiz bu merkeze kayıt oldu. Çalışanlarımız engelli kardeşimizi bizzat evinde ziyaret ederek onların engel grupları ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak, İstatistiki verileri toparlayarak çok ciddi bir mutfak çalışması yaptı. Dolayısıyla bu proje sadece yapısal bir proje değil aynı zamanda sosyal bir projedir” dedi.

“Merkezimizde birçok kursumuz ve birçok kursiyerimiz var”
Engelsiz Yaşam Akademisi’nin tam anlamıyla engelliler için sosyalleşme merkezi olduğunu belirten Başkan Subaşıoğlu şunları söyledi:
“Burası bundan sonra engelli kardeşlerimiz ile ilgili üretilecek tüm projelerin merkezi olacak. Burası bir mutfak. Spor salonundan konferans salonuna kadar bütün opsiyonlar değerlendirildi. Nihayetinde Engelsiz Yaşam Akademisi gibi, çok önemli bir ihtiyacı karşılayacak bir proje ortaya çıktı. Gümüşçay Mahallemiz için bu projemiz son derece değerli. İçerisinde Halk Eğitim Merkezi’yle birlikte başlatmış olduğumuz birçok kursumuz ve birçok kursiyerimiz var. Burada hedefimiz engelliler ile ilgili mutluluk üretmek, onlara mutlu bir hayat noktasında katkı sağlayabilmek, özellikle ailelerimizi, annelerimizi ve babalarımızı böyle bir sosyalleşme merkezi anlamında rahatlatabilmek. Çünkü hepimiz biliyoruz sadece engelliler değil aynı zamanda anne ve babaları da bazı sıkıntılar çekiyor. Bazen kendi evlatlarını bir yere emanet edip hava alma ihtiyaçları, bir alışverişe gitme ihtiyaçları oluyor. Dolayısıyla burada bir start veriyoruz.”
Konuşmanın ardından Başkan Subaşıoğlu basın mensuplarına merkezi gezdirdi. 

Düzce 

Düzce Körpeşler Özel Eğitim Anaokulu öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’ı ziyaret etti.

Düzce Körpeşler Özel Eğitim Anaokulu öğrencileri yaklaşan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hazırladıkları “Biz De Varız” adlı programa Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’ı da davet etti. Öğretmenleri ile birlikte Başkan Ay’ı ziyaret eden çocuklar davetiyelerini bizzat vermenin sevincini yaşadı. Başkan Yardımcısı Özgür Sağlam, Meclis Üyesi ve Sosyal Yardım İşleri Koordinatörü Gönül Asuk ile öğretmenlerin de eşlik ettiği ziyarette Başkan Dursun Ay çocuklarla tek tek ilgilenerek “özel çocuklarımıza bu güzel ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Engelli çocuklarımız her yaşta hayatın içinde olmalıdır.

Böyle özel çocukları hayata kazandıran öğretmenlerin de hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırlanmışlar, program hakkında da bana bilgi verdiler. İnşallah bir aksilik olmazsa onlarla birlikte olacağız” dedi.

Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ustalara Saygı Müzikli Söyleşi programında “Aşık Veysel” anıldı.

Ölümünün 45’inci yıldönümünde insanlığın, saflığın, temizliğin, aşkın, sevginin, onurun, bilgeliğin, birliğin ve beraberliğin önemli simgelerinden olan "Aşık Veysel" rahmetle anıldı. Başak İkiz’in sunumuyla gerçekleşen konserde sahneye çıkan Cengiz Özkan, yaşama sevinciyle hüznün, iyimserlikle umutsuzluğun iç içe olduğu Aşık Veysel’in, türkülerini, hafızalarda derin izler bırakan eserlerini seslendirdi. Konserin sonunda, salonda bulunan görme engelli genç bir kız, sanatçıyla “Karatoprak”, "Uzun İnce Bir Yoldayım" adlı eserleri söyledi. “Bahçelerde Mor Meni” adlı Gaziantep türküsüyle sona eren konserde, izleyiciler, sanatçının seslendirdiği birçok türküye eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin adına Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi tarafından Cengiz Özkan’a hediye takdim edildi.

Manisa

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Eşref Aslan, İŞKUR tarafından engelli vatandaşlara kendi işyerlerini açmalarını sağlamak için 50 bin TL’ye varan hibe, eski hükümlülere de brüt asgari ücretin 15 katına kadar işyeri açma kuruluş desteği sağlanacağını belirtti. Aslan, destekler için son başvuru tarihinin 7 Aralık olduğunun altını çizdi.
Aslan, İŞKUR tarafından, engelli vatandaşların kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri projeleri üretildiğini ifade etti.
Kendi işinin patronu olmak isteyen engellilere yönelik hibe desteği hakkında ayrıntılı bilgi veren İl Müdür Vekili Eşref Aslan; engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyonca, kendi işini kurmak isteyen ve en az yüzde 40 oranında engelli raporu olan kişilere, 3 bin TL kuruluş işlemleri desteği, 11 bin TL içinde su, elektrik ısıtma ve iletişim gibi kalemlerin olduğu işletme gideri desteği, 36 bin TL kuruluş desteği olmak üzere toplam 50 bin TL destek verileceğini belirtti.
Aslan hibeden faydalanmak isteyen engelli vatandaşların projelerini mevzuata uygun olarak, Engelli Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyona sunulmak üzere 7 Aralık tarihine kadar İl Müdürlüğüne sunmaları gerektiğini ifade ederek, konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşları İl Müdürlüğüne davet etti.

Engelliler için destekler
İŞKUR tarafından engelliler için verilecek hibe destekleri şöyle: “Engelliler için; kuruluş işlemleri desteği: işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 3 bin TL. İşletme gideri desteği: sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderleri olan su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım gibi kalemlerin en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11 bin TL. Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 36 bin TL.”

Eski hükümlüler için destekler
Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecek.
Engelli ve eski hükümlü kendi işini kurma hibe proje tekliflerinin, 7 Aralık 2018 tarihi mesai saati sona erene kadar Türkiye İş Kurumunun her ilde kurulu bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine bir asıl ve bir kopya olarak elden verilecek veya posta ile gönderilecek. İl müdürlükleri veya hizmet merkezlerine yapılmayan başvuruların dikkate alınmayacağı açıklanırken, başvuru süresinden sonra kuruma ulaşan projelerin postaya verilme tarihleri dikkate alınır. İl Müdürlüğü tarafından yapılacak şekil incelemesinde eksikliği olan projelere 7 Aralık 2018 tarihine kadar süre verilerek tamamlaması istenecek. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanmasının mümkün olmadığının altı çizildi. 

Muğla

Türkiye Engelliler Konfederasyonu tarafından yürütülen “Türkiye Engelliler Meclisi” çalışması kapsamında Muğla’da “Yerel Engelli Meclisi” oluşturuldu.

Türkiye Engelliler Konfederasyonun yürütücülüğünü yaptığı "Türkiye Engelliler Meclisine Doğru" projesi kapsamında Muğla'da Engelli Meclisi oluşturuldu. Toplantıda konfederasyon yönetim kurulu üyesi Serkan Özkan ve proje halkla ilişkiler sorumlusu Ali Ulusoy engelli hakları mücadelesi içinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlarla bir araya geldi.

Toplantıda konuşma yapan konfederasyon yönetim kurulu üyesi Serkan Özkan, proje kapsamında yapılacak çalışmaları anlattı. Özkan, "Türkiye'de engelli politikalarına yön veren bir yapı oluşturulacak. Bu yatay bir örgütlenme olacak. Her dernek bu süreçte kendi faaliyetlerine devam edecek. Türkiye Engelli Meclisine sadece üye olacaklar. Muğla'da bir tarama yaptık. Muğla engelli konusunda kendisini ispatlamış. Açıkçası heyecanlandık. Türkiye genelinde tek ses, tek yürek olabilmek için bu tür yapılanmalara ihtiyacımız var" dedi.

Ardından proje halkla ilişkiler sorumlusu Ali Ulusoy katılımcılara projeyi tanıtmak amacıyla bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda oluşturulan meclis için bir il başkanı ve Ankara'da bulunan Türkiye Engelliler Meclisi'ne iki temsilci seçildi. 

Nevşehir

Nevşehir Belediyesi Özel İnsanlar Eğitim Merkezi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle 3 Aralık 2018 Pazartesi günü müzik eğlence programı düzenlenecek.

Nevşehir Belediyesi’ne bağlı olarak Kıratlıoğlu Mahallesi’nde hizmetlerini sürdüren Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’nde eğitimlerini sürdüren Özel İnsanlar ve eğiticileri tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle hazırlanan müzik eğlence programı, 3 Aralık 2018 Pazartesi günü Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 19.30’ da başlayacak.

İstanbul 

İstanbul’da yaptıkları çalışmalarla engellilerin yaşamını kolaylaştıran projeleriyle yerel yöneticiler bir araya gelerek engelli bireyleri sosyal hayatın içine dâhil etmek ve yerel yönetimleri teşvik için panel düzenlendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezi (EYPRO) ve Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TARMER) ev sahipliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, ‘Engellilerin Yaşamlarını Kolaylaştıran Yerel Yönetim Projeleri’ paneli düzenlendi.

Panele ‘Engelsiz Yaşam’ çalışmalarıyla bilinen yerel yöneticiler katıldı. Panele, 'Engelsiz Yaşam' konseptiyle geliştirdiği projelerle bilinen yerel yönetim temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panel ile farkındalık arttırılacak
Panelin açılış konuşmasını yapan İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, "Yerel yönetim projeleri dile getirilecek, güzel örnekler paylaşılacak ve toplumdaki farkındalık artırılacak. Engelsiz yaşam noktasında üniversitemiz duyarlılığa sahip yükseköğretim kurumlarından biridir. Bu kapsamdaki çalışmaların belirli bir aşamaya taşınmasında 2011 yılında kurduğumuz EYPRO'nun da ciddi katkıları var. Toplumsal farkındalığı artıracak çalışmalara bu merkezimiz vasıtasıyla imza atıyoruz" dedi.

Araştırmalarımızda 8 belediye öne çıktı
Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TARMER) Müdür Yardımcısı Ayten Çalış, "Akademi olarak, yerel seçim öncesinde bütün belediyeleri taradık ve spesifik projelerde hangi belediye öne çıkıyor ona baktık. 8 belediyeyi belirledik ve üniversitemize davet ettik. Belediyelerin daha özgün, kolaylaştırıcı ve işlevsel projeler üretebilmeleri için farkındalık oluşturmayı ve onları teşvik etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

“Belediyeler engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor”
İAÜ Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezi (EYPRO) Müdür Yardımcısı Süreyya Kumru, "Panelle, Türkiye'de ciddi çalışmalar yapmış fark göstermiş belediyelerimizi tebrik etmeyi ve diğer belediyelerimizi de teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Türkiye 5 yıldır ilerleme kaydetti, ciddi çalışmalar yapıldı. Belediyeler partilerden bağımsız olarak da engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya eğilmiş durumdalar. Üniversiteler olarak bizlerin de destek olması gerekiyor. Üniversiteler, belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) birlikte hareket ederse daha bilimsel sonuçlar elde ediliyor" diyerek cümlelerini tamamladı.Uluslararası Barikat Film Festivali başlıyor

Türkiye'de ve dünyada engellilerin sanatla buluştuğu ilk film festivali olan Uluslararası Barikat Film Festivali başlıyor. Bu sene 9’uncusu yapılacak olan festivalin ev sahipliğini Zeytinburnu Belediyesi üstleniyor.

Zeytinburnu Belediyesi, Barikat Sanat Atölyesi Derneği, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Cervantes Enstitüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin iş birliğiyle bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Uluslararası Barikat Film Festivali başlıyor. 1-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde 4 gün boyunca engelsiz yaşam için farkındalık oluşturulacak.

1 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’da başlayacak festivalde, yüzlerce engelli vatandaşın, engelli yakınlarının, siyasetçilerin, ünlü isimlerin ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla Taksim Tünel önünden başlayıp Galatasaray Lisesi önüne kadar uzun bir konvoy eşliğinde toplu bir yürüyüş düzenlenecek. Dört gün sürecek festivalde ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Üsküdar sahile kadar devam edecek olan Sessiz Çığlık Bisiklet Etkinliği, ünlü futbolcuların yer alacağı Görme Engelli Milli Futbol (FUTSAL) maçı ve konser gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ünlü isimler engelliler için Taksim'de buluşuyor
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Cervantes Enstitüsü, Hollanda, Fransa Başkonsolosluklarının ve Kültür Ataşelerinin de destek verdiği “Uluslararası Barikat Film Festivali" engellilerin beklentilerini ortaya koyan ilk “Uluslararası” film festivali olarak da dikkat çekiyor.

Festival, 1 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’da, engelli grupların, engelli yakınlarının, kültür ataşelerinin, sanatçıların, siyasetçilerin, sporcuların, ünlü isimlerin ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla Taksim Tünel’den başlanıp Galatasaray Lisesi önünde son bulacak yürüyüş ile başlayacak. Ünlü isimlerin de katılacağı etkinlik, 2 Aralık Pazar günü saat 10.00’da Mecidiyeköy Cevahir AVM önünden aralarında engelli vatandaşların, siyasetçilerin, kültür ataşelerinin ve bisiklet kulüplerinin de yer alacağı “Sessiz Çığlık Bisiklet Etkinliği” ile devam edecek. Yüzlerce vatandaşın aynı anda pedal çevirip 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçeceği bisiklet etkinliği, Üsküdar İskele Meydanı’nda son bulacak. 3 Aralık Pazartesi Dünya Engelliler Günü’nde ise saat 15.00’da Zeytinburnu Merkez Efendi Spor Tesisi’nde ünlü futbolcular ile Görme Engelli Milli Futbol Takımı arasında (FUTSAL) maçı düzenlenecek.

4 gün boyunca farklı etkinliklerin yer alacağı festival, 4 Aralık Salı günü 16.00 - 18.00 saatleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek film gösterimi ve konserle son bulacak.

İzmir 

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Balçova’daki hizmetleri anlattı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, ‘Engellilerin Yaşamlarını Kolaylaştıran Yerel Yönetim Projeleri’ paneli düzenlendi. Engelli bireylerin yaşam standartlarının ölçü alındığı değerlendirmeler sonucunda İzmir’den Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da ‘Engelsiz Yaşam’ çalışmalarını anlatmak üzere panele davet edildi. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirlinin açılış konuşmasını yaptığı panelde yerel yöneticiler de yaptıkları hizmetlerden örnekler vererek engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran projelerini anlattı.

Yaptıkları hizmetleri anlattı
Balçova’da engelli bireyler için hayata geçirdikleri hizmetleri anlatan Başkan Çalkaya, "Bir sorun ile mücadele edecekseniz önce o sorunu iyi teşhis etmeniz gerekiyor. Biz ilk önce ilçemizdeki engelli vatandaşlarımızı ve onlar için yapılması gereken hizmetleri tespit ettik. İnteraktif dijital bir engelli haritası oluşturduk. Yapacağımız hizmetlerde bu haritayı rehber edindik. Hangi sokakta hangi engelli vatandaşımızın oturduğunu biliyoruz. Özellikle bedensel engelli vatandaşlarımızı sokağa çıkarmak için onlara akülü tekerlekli sandalye temin ettik. Folklor gibi, tiyatro gibi sosyal aktivite alanları oluşturduk. Üretime ve çalışma hayatına katılabilecek arkadaşlarımıza iş imkanları açtık. Bazı gençlerimiz açtığımız Engelsiz Kafe’de istihdam ediliyor. Bizim öncülüğümüzde nikah şekeri üretip satan gençlerimiz var. Üniversite mezunu engelli gençlerimiz için Microsoft onaylı yazılım kursları açtık. İş alanları sağladık” diyerek yaptıkları hizmetleri anlattı.

Engelli meclis üyesi
Başkan Çalkaya kapanış konuşmasında ise, “Engellilere yapılacak en iyi hizmet onları yerel ve genel yönetim kadrolarında söz sahibi olmasını sağlamaktır. Biz bu amaçla bu dönem Sinem Kılıç isimli arkadaşımızın meclis üyesi olmasını sağladık. Kendisi engelli bireyler ile ilgili aldığımız kararlarda ve yaptığımız hizmetlerde söz sahibi oldu. Bunun sonucunda hizmetin kalitesi de artmış oldu” dedi.

Niğde

Niğde Emniyet Müdürlüğü, "Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı" kapsamında engellilere yemek verdi.

Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, programda yaptığı konuşmada, engellilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Cebeloğlu, konuşmasında şunları söyledi:"Böyle bir gecede bir arada olmaktan çok mutluyuz. Polis, adli görevleri kapsamında bu toplumun bir parçası. Bu toplumun değerleriyle yetişen polis, sizlere hizmet için sahadadır. Bu nedenle sosyal sorumluluk projesi kapsamında da zaman zaman çeşitli sivil toplum örgütleriyle yine halkımızla bu tür programlar yapıyoruz. Çünkü sahada en büyük gücü ve desteği sizden alıyoruz. Sizin bize dualarınız, sorunların tespitinde sağladığınız katkılar, bizi motive ediyor ve işimizi çok daha iyi yapma noktasında bizi kamçılıyor"

Programa, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, kurum müdürleri ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.
Proje kapsamında, 100 bedensel ve zihinsel engelli çocuk ve ailelerine ev ziyaretleri düzenlenecek, il protokolü ve engelli gençler arasında "Empati Maçı" yapılacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Haber spikeri Buket Aydın, kendisinin işten çıkmalarına neden olduğu iddia edilen güvenlik görevlilerine yönelik bir açıklama yaptı.

İddiaya göre içi kola dolu bir teneke eritildi ve içindeki kolanın teneke içinde değil naylon poşetin içinde tutulduğu ortaya çıktı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin müebbet hapis cezasını onadığı Nevin Yıldırım kimdir? Nevin Yıldırım sosyal medyanın gündeminde.

Fox TV Ana Haber Sunucusu, gazeteci Fatih Portakal, komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu'na 'Dersim' ismi nedeniyle Twitter'daki kişisel hesabından tepki gösterdi.

Askerlere Galatasaray tribün bestesi söyleten komutan sosyal medyada tartışma yarattı.

Suriyeliler devletin kendilerine verdiği yardımı almak için izdiham yarattı, PTT kepenk indirdi.

Tek tip askerlik, bedelli askerlik, dövizli askerlik, son dakika Hulusi Akar terhis açıklaması

Yazarlar
Website Security Test