Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tek tip askerlik son dakika 2018

21.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek? Tek tip askerlik geliyor mu? Askerlik 9 aya düşecek mi? Milyonlarca gencimizin merak ettiği bu sorular hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tek tip askerlik sistemi üzerinde çalıştıklarını belirterek 2-3 ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacaklarını söyledi. Üzerinde çalışılan tek tip askerlik sistemine göre ilk 3 ayı zorunlu olan tek tip askerliğin kalan 6 ayı ise bedelli yapılabilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bedelli askerlik dövizli askerlik klasik askerlik ne olacak bunun sonu diyorsunuz, 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde bedelilidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor”

“Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.”

Tek tip askerlik nedir?

Üzerinde çalışılan ve toplam 9 aylık süreye indirgenecek olan tep tip askerlik sisteminde, 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından kalan 6 aylık süreyi isteyen asker olarak siteyen de bedelli olarak yapabilecek. Tep tip askerlikte kıstas olarak alınacak mali değer asgari ücret olacak. Kamu hizmeti seçeneğinin ise temel askerlik eğitimi sonrasında özellikle öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlarda, kalan 6 ayda yapılabilecek olması da konuşulanlar arasında. 

Konuyla ilgili olarak Ak Parti genel başkanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı ''bedelli yerine daha kalıcı bir sistem'' gelecek açıklaması konuyla ilgili beklenti içerisinde bulunan sosyal medya kullanıcılarının twitter.da birleşerek oluşturduğu ''tek tip askerlik platformu'' adlı grupta sıklıkla dile getirilmekte.  

Milyonlarca gencin gözü şu anda konuyla ilgili olarak 2 ay içerisinde tek tip askerlik ile ilgili olarak detaylı bir açıklama yapacaklarını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıklamalarında. 

  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 67 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Alaattin Akçay

14.12.2018 - 21:59
En makul fikir zorunlu Askerlik 2 ay yapıldıktan sonra devam etmek istemeyen ücret öder ve terhis olur. Kısa dönem ise 5 ay, normal askerlik şartı ise 9 aya düşmesi makuldür. Sayın Hulusi Akar’a ve Sayın Reisimize saygarımla arz ederim.

Ümit

27.11.2018 - 06:40
Surekli ayni haberler yayınlaniyor herhangi bir ilerleme yok suan askerde olan kardeslerimize haksızlık oluyo temennim onlarinda faydalanmasi aile gecindireni var evli cocugu olanlar var ALLAH yardımcıları olsun
Diğer Haberler

CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen ve her yıl deniz tutkunlarının dört gözle beklediği ''CNR Avrasya Boat Show-14. Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarlar...

Oyuncak sektörünün dev oyuncuları bir kez daha TÜYAP çatısı altında buluşacak, gücüne güç katacak. 26 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleştirilecek fua...

Türkiye’de geçici koruma kanunu kapsamında yaşayan Suriyeli sayısı 3 milyon 644 bin 342 olurken, bu rakamın son 2 ayda 21 bin 976 kişi arttığı saptandı.

İddiaya göre Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul metrosuna 3.2 milyar TL, İzmir metrosuna ise 30 bin TL ayırdı.

Türkiye'de mutluluk oranı açıklandı. Türkiye'de bir okul bitirmeyenler, bitirenlere göre; evli olanlar da bekarlara göre daha mutlu.

Bayburt'ta İstiklal Marşı okunduğu sırada protokolün ayağa kalkmadığı iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Son dakika Afrin'de bombalı saldırı düzenlendi.

Yazarlar
Website Security Test