Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Cumhuriyeti büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır!

29.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeri doldurulamayacak bir deha. Özgürlük ve bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşan bir lider, karanlıkları aydınlığa kavuşturan bir Türk sevdalısı, bir yüce ruh olarak yeni bir devlet ve yeni bir milletin mimarı...

Artık dünyada bağımsız bir Türk devleti vardır ve ebediyen var olacaktır.

“Türk’ün unutulmuş meziyetleri geleceğin yüksek uygarlık ufkundan bir güneş gibi doğacaktır” sözleri halk idaresinin iktidar olacağının dile getirilişidir.

Bitmiş, tükenmiş ve parça parça yok edilmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun Sevr’de cenaze töreni hazırlanmışken  “Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” mısrasını haykırarak destanlar yazan “SARI MUSTAFA” cumhuriyeti kurmayacaktı da ne yapacaktı. Ömrünü tamamlamış ve batılı emperyalistlere teslim olmuş sultanlığı mı devam ettirecekti? Bin bir ihanetin ve entrikanın içinde gök kubbenin gördüğü en büyük imparatorluğun yıkılışını devir mi alacaktı yoksa tarihin sayfalarında unutturulmaya çalışılan Türk’ün yok edilmesine seyirci mi kalacaktı? HAYIR!

O karakterce demokrat, inanç bakımından özgürlük rejimcisiydi.

 

ESARETE HAYIR!

KÖLELİĞE, EZİLMİŞLİĞE evet demektense Atalarımız gibi dövüşe dövüşe ölmeyi tercih ederiz nidalarıyla Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, Büyük Taarruz’u zaferlerle donatarak insanca yaşamanın yolu olan cumhuriyeti çizmiştir.

Milletin doğuşu olan kurtuluşun ardından “Devlet siyasetinin bir şahsın aklından değil halkın vicdanından çıkması gereklidir” ilkesi ile TBMM kurulmuş egemenliğin kayıtsız, şartsız millette olduğu yeni devletin kalbi olarak bütün dünyaya duyurulmuştur.

.Cumhuriyet bir faziletler buketidir. Özgür düşünce, özgür fikir ve gönülden yaşanılır aydınlık bir dünya, bir uygarlık iklimidir cumhuriyet. Hukukun üstünlüğünde güven içinde yaşamaktır. Dahası adil düşüncelerin iktidarı ile aklın ve ilmin berraklığında taassubun her çeşidinin yok edilmesidir. Laiklik batının bir kopyası olmayıp bizim yaşamımızın ürünüdür.

Milli irade ile bezenmiş olan cumhuriyet öylesine bir kara sevdadır ki ülkenin bütün fertlerini bünyesinde yaşatırken hoşgörünün ve eşitliğin temin ettiği huzur ortamında korkusuz yaşamanın mutluluğunu verir. 

Şu kesin olarak bilinmelidir ki büyük kurtarıcı cumhuriyeti kurmasaydı bugün ezanla şenlenen minareler çoktan çan kuleleri olurdu.

Her türlü ayrıcalığı ret eden Atatürk, cumhuriyetin toplayıcı niteliğini esas alarak “Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için” anlayışını egemen kılmıştır. Hiç kimsenin ne doğdukları yerlere baktılar ne de tenlerinin rengine. Kan tahlillerinin peşinde de koşmadılar:Labratuvar milliyetçiliğini ret ettiler, “Ne Mutlu Türküm Diyene “ anlayışını cumhuriyetin amentüsü yaptılar. Bu anlayışla devlet milli, okul milli, müfredat milli olmuştur.

Milletleri “hür ve bağımsız kıldığı gibi köleliğe de tutsak eden” eğitimdir anlayışı topyekun bir eğitim seferberliğini başlatmıştır ki bu ancak cumhuriyet rejimi içinde mümkündür. Bu yapıldığı gibi ayni zamanda “kazandığımız askeri zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmalıdır" ilkesi hayata geçirilmiş ve Türkiye bir şantiye olmuştur. Zengin bir Türkiye. Hiç kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde yürüyen; yürüdükçe yenileşen, yenileştikçe yürüyen bir Türkiye hedef kılınmıştır.

“Bu vatan; çocuklarımız ve gelecek kuşaklar için, cennet yapılmaya layıktır. Bu ekonomiyle olacaktır.” sözleri cumhuriyetin önemini perçinlemektedir. Bunun içindir ki darmadağınık topraklar üzerinde Türkiye Devletini kurma mucizesini yaratan Atatürk Cumhuriyetin sevdalısıdır.

Demokrasinin tam ve en belirgin hükümet şekli olan Cumhuriyet bizim gerçeklerimizin ürünüdür. Kopya olmadığı gibi taklit de değildir. Bize özgü yapısıyla bir başka benzeri de yoktur.

Ahlak üstünlüğüne dayanan bir ülkü olan Cumhuriyet Türk milletinin yaradılışına ve alışkanlıklarına en uygun düşen yönetimdir. Halkın hiçbir dönemde Cumhuriyetten bir şikayeti olmamıştır. TBMM’den de bir sıkıntısı yaşanmamıştır. Elinde bayrağı, dudağında İstiklal Marşı ile uygarlık yolunda “Yüksek Türk, yüksel, senin için yükselmenin hududu yoktur” inancı ile Cumhuriyete sahip çıkmıştır.

“Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır.”

Kutlu olsun!

Ali Naili Erdem

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink'in ölümünün 12. yılında Agos Gazetesi önünde anma programı yapıldı. Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki anma programına medyadan, iş dünya...

Bir cemaate ait kuran kursunda şok eden cinsel istismar iddiası. TBMM 25. ve 26. Dönem CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş'ın kamuoyu ile paylaştığı iddiaya gö...

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Güvenlik Bakanlığı' isminde bir bakanlığın kurulacağını, bakan olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bir ismin ata...

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'ye yaptığı ziyarette önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ABD ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald ...

Son dakika Yeni Askerlik Sistemi açıklaması. Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Tek tip askerlik ne zaman yürürlüğe girecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ünlü piyanist Fazıl Say'ın davetiyle ''Truva Sonatı'' konserine katıldı.

İş insanı Ethem Sancak, BMC ihalesini nasıl aldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la konuşmasını aktaran Sancak, BMC'yi alma ve Sakarya'daki Tank Palet ...

Yazarlar
Website Security Test