Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yakın tarihin en sansasyonel terör saldırısı: 11 Eylül...

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya tarihinde eşine rastlanmayan terör saldırısı 11 Eylül saldırısının 17. yıl dönümü.

11 Eylül saldırıları, dünyada 9/11 olarak da bilinir, El-Kaide terör örgütüne bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'deki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli dört saldırı. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar dolardan fazla maddi hasar meydana geldi.

2001'de 11 Eylül günü, ABD'de iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, El-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines'ın 11 sefer sayılı uçuşu ile United Airlines'ın 175 sefer sayılı uçuşu, New York'ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi'nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi'nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü. Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines'ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletine bağlı Arlington County'de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon'a çarptı. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines'ın 93 sefer sayılı uçuşu ise Washington, DC'yi hedeflemişti. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonrasında uçak, Pensilvanya eyaletindeki Shanksville yakınlarına düştü. 

FBI(Federal Bureau of Investigation - Federal Soruşturma Bürosu) tarafından yürütülen araştırma neticesinde saldırıları gerçekleştiren kişilerin, Usame bin Ladin'in liderliğindeki El-Kaide ile bağlantılı olduğu belirlendi. Saldırıdan birkaç gün sonra yaptığı açıklamayla saldırıların sorumluluğunu reddeden bin Ladin, 2004 yılında yayınladığı videoyla birlikte saldırıların sorumluluğunu kabul etti. Olay sonrasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Terörizmle Savaş adı verilen bir kampanya başlatıldı ve bir süre sonra, bin Ladin'in yaşadığı ve Taliban'ın koruması altında el-Kaide'nin etkin olarak faaliyet gösterdiği Afganistan'a karşı, birçok ülkenin de desteklediği savaşa girişildi. Usame bin Ladin ise Mayıs 2011'de Amerika Birleşik Devletleri kuvvetleri tarafından düzenlenen bir operasyonla öldürüldü.

Ekşi Sözlük yazarı tanıdığı insanların da hayatını kaybettiği terör saldırısını anlattı;

O gün aralarında 270 ila 400 arası Yahudinin de bulunduğu binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bu Yahudilerden ikisi de benim o zamanlar çalıştığım bir danışmanlık şirketinde görevliydi. her ikisini de tanırdım.

O gün, İkiz Kuleler 2500 fahrenheit'a kadar erimeyen, ama 1500 fahrenheit ısıda yanan jet yakıtı ve bu yakıtın neden olduğu iç yangın nedeniyle sadece 1100 fahrenheit civarında dayanıklılığının %50'sini kaybedip deforme olan çelik kolonlar nedeniyle yıkılmıştı.

Binaların tasarımcıları uçak çarpmasını dikkate almıştı, ama uçak çarpmasının şoku ile çelik kolonların üzerinden sökülüp atılan izolasyonu, uçağın yakıt tanklarının nerdeyse tamamen dolu olabileceğini, jet yakıtı ile birden çok katta aynı anda başlayacak bir yangının halısından masasına kadar her tür malzemeyi de beraberinde yakıp o çelik kolonları gevşetebileceği hesaplanmamıştı.

O gün bütün Pentagon da dahil olmak üzere binalara çarpan ve yere çakılan her uçaktan oldukça fazla sayıda kalıntı elde edilmişti. Hakkında en çok tartışılan Pentagon'un çim alanı irili ufaklı uçak parçaları ile doluydu.

İkiz Kuleler civarında toplanan kalıntılar arasında rastlanan terörist pasaportunun yanında, daha aylar önce Boston'daki bir üniversiteden mezun olan bir kızın United Airlines üyelik kartı da vardı. bunların yanında daha düzinelerce kişisel eşya bulunmuştu.

Gerçi pasaport olsa da, olmasa da o uçaklarda kimlerin olduğu zaten belliydi.

O gün, ve o güne giden aylar süresince ABD devleti adeta uykudaydı. ABD tarihinin en düşük zekalı başkanı Beyaz Saray'da ikamet ediyordu. Hatta o yazı hatırlayanlar varsa, ABD'nin en önemli dış kaynaklı probleminin bir Çin savaş uçağının yüksek irtifada uçan bir ABD casus uçağının burnunu kesip atması ve uçağı inişe zorlaması olduğunu hatırlayacaktır.

O gün o uçaklarda insanlar vardı. hepsi öldü. bazılarının ses kayıtları hala internette bulunabilir.

O gün o binalarda Yahudiler de, Müslümanlar da, Budistler de, Hristiyanlar da, Ateistler de vardı.

O gün tahmin edilmeyen sadece tek şey vardı.

O saldırıyı hazırlayanlar bile o kulelelerin çökeceğini tahmin edemediler. kulelerin çöküşü, travmayı en azından bir 10'a katladı ve Rumsfeld gibi, Cheney gibi, Ashcroft gibi şahinlerin kontrolü ele almasına yol açtı.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Plasenta nedir? Plasenta yemek gençleştirir mi? Plasenta yiyen ünlüler...

Organlarıyla 8 kişiye umut olan Aleyna Hatun Budanır'ın babası oturma eylemi yaparak adalet istedi

Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 kişiye gözaltı kararı.

#AkitKapatılsın başlıklı sosyal medya kampanyası üzerinden paylaşılan tweetlerde, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü terör örgütü liderleri Apo ve Fet...

Mevlid kandili 2018 ne zaman? Rebiülevvel ayının 11. gününde idrak edilen Mevlid Kandili 2018 yılında hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandili Nedir? Mevlid Kandilinde...

Boğaziçi ve Bilgi Üniversitelerindeki öğretim üyelerine gözaltı.

Bu sabah gözaltına alınan akademisyenlerden Prof. Dr. Betül Tanbay ile Prof. Dr. Turgut Turhanlı kimdir?

Yazarlar
Website Security Test