Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Öncelikli sorun döviz darboğazıdır

6.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin en önemli sorunlardan biri döviz darboğazıdır. Döviz darboğazı ancak ihracat ve ithalatın dengelenmesiyle giderilir. Türkiye’nin bütün politikaları ihracatı artırıp ithalatı azaltmaya yönelmelidir. Bunun kısa vadeli çözümü Türk Lirası’nı döviz karşısında ucuz tutmaktır. Döviz fiyatlarının yüksekçe bir seviyede ‘bugünkü seviye de odur’ tutup istikrara kavuşturularak ihracatın artırılmasıdır. Pahalı TL ile ne ihracat yapılır ne ithalatla rekabet edilir, ne de üretim artırılır. Türkiye, bugüne kadar uyguladığı sıcak paraya dayanan yüksek faiz politikası terk edilip dünya ve Türkiye kamuoyuna rekabetçi bir kur politikası izleyeceğini ilan etmelidir. Böylece ihracatçı bu kura güvenerek ihracat yapsın. Bunun uygulaması ihracatı artıracağından yerli üretimi teşvik edecektir. Bu da hem istihdamı hem milli geliri artıracak hem de durgunluğu ortadan kaldıracaktır. Türkiye IMF’ye borcunu ödeyip IMF’nin boyunduruğundan çıkmıştır ama dış borç boyunduruğuna girmiştir.  Herkes döviz fiyatı yükselince enflasyon artar diyorlar bu yanlış. İhracat arttığı zaman üretimi artırır bu da maliyeti azaltır. Maliyetlerin düşmesi verimliliği artırır. Bu da ithalattan doğan enflasyonu dengeler. Türkiye’nin dış borçları arttı, neden ürettiğinden fazla tükettiği için. Bizim üretimi artırmamız lazım. Türkiye’nin ürettiğinden fazla tüketmesini yabancı bankalar sonsuza kadar finanse etmez. Kendi üretimimizi desteklememiz gerekiyor. Bu da piyasa yoluyla olur. Dövizin geldiği noktadan aşağı inmeyeceği garantisinin piyasaya verilmesi gerekir.  İlk acil yapılması gereken döviz darboğazını gidermesi gerekir. Hemen akabinde acil çözülmesi gereken sosyal sorunlardır. Mahkemelerin güven vermesi hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Anayasa mahkemesi son dönemdeki tarafsız kararlarla bu güveni vermeye başlamıştır. Yargının tam anlamıyla bağımsız karar vermesi diğer soruların çözümünü de beraberinde getirecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Haziran 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Dezavantajlı şartlarda yemek pişirip Instagram fenomeni olan Taha Duymaz sosyal medyanın gündeminde. Taha Duymaz çektiği videolarla sosyal medyayı ikiye böldü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Haziran 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Simpsons çizgi filmi yine geçmişte yaptıkları bölümlerden kesitlerle gündemde. ABD Başkanı Donald Trump'ın öldüğü sahne ve polis binasının yakılması bugün tekrar payla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test