Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TİM’e emek verdi, çok çalıştı, hedefe ulaştı

6.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üç adayın yarıştığı TİM seçimlerinden İsmail Gülle 9 oy farkla başkan seçildi. Gülle İHKİB'ten gelen üçüncü TİM Başkanı oldu.

TİM seçiklerinde bir çok ilk yaşandı. Meyve ve Sebze Mamulleri Konsey Başkanlığı'na Melisa Tokgöz Mutlu seçilmesi ilklerden biri oldu. Mehmet Büyükekşi kadınların TİM yönetiminde yer alması için açık destek verdi ve bu konuda da başarılı oldu.

Her başkan adayının sıkı destekçileri vardı. Hizmet İhracatçılar Birliği'nin önemli isimlerinden Ahmet Akbalık da Oğuz Satıcı ile birlikte hareket etti.

İş dünyasının Tahsin Abisi Tahsin Öztiryaki'nin seçimi kaybetmesi kendi şirketinin yöneticilerini sevindirdi. TİM'i kaybetmesi üzerine kendi işlerine daha fazla zaman ayıracağı düşünülen yeni dönemde "Tahsin Abi kaybetti, Öztiryakiler kazandı" yorumları yapıldı.

İsmail Gülle'nin seçimi kazanmasında çok sayıda faktör vardı. Bunlardan biri de Karadeniz ekibinin Gülle için çalışmasıydı. TİM içinde Karadeniz ekibinin de önemli bir ağırlığı olduğu görüldü.

 

TİM’e emek verdi, çok çalıştı, hedefe ulaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) seçimlerinde başkanlığı İsmail Gülle kazandı ve bayrağı Mehmet Büyükekşi’den teslim aldı. İsmail Gülle’nin seçim zaferinde kararlılık ve emek büyük rol oynadı. Bir de çok sayıda gelişme adeta İsmail Gülle’nin kazanması için bir araya geldi. Mesela aynı tabana hitap eden Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki’nin aday olması… Böylece Gülle’nin karşısındaki oylar bölünmüş oldu.
Gülle’nin aylar önce başlattığı destek arayışlarında kendisine destek vaadinde bulunan delegeler dik durdular.
Rakiplerinin attığı her adım, her çalışma Gülle’ye yaradı. Ve bu konuda aylardır emek veren İsmail Gülle seçimi kazandı.
Çok istiyordu TİM başkanlığını. 4 yıl boyunca yapacaklarını anlatmıştı herkese. Hazırlıklıydı. Seçim kampanyasını bile hazırlamıştı.
Ve sonunda delegeler çok isteyen İsmail Gülle’nin isteğini yerine getirdi. Bu çalışmada çok sağlam bir ekip Gülle için çalıştı. Şimdi çalışma sırası Gülle’de…
İlk mesajlarında şu noktaların altını çizdi:
. Bu yükü tek başına değil ihracatçılarla beraber taşımak üzere devraldım.
. Hepiniz bu işi en iyi bilensiniz. Bana düşen görev koordinasyonu sağlamak ve ekip olarak çalışmak.
. İhracat ailesinin bu ülke için çok büyük görevleri bulunuyor.
. Bu ülkenin kişi başı geliri artacak, zenginleşecek ve yeni rekorlar kıracaksak bunu ihracatçılar yapacak.
. Biz de bu sorumluluk çerçevesinde çalıştık. Yeni dönemde de bu ciddiyetle çalışacağız. İhracatçıların karşılaştığı sorunları biliyoruz.
. Diğer başkan adaylarının hedef ve projelerini bir kenara atamayız. Biz bu seçime girerken kazanan ihracatçı olacak dedik.
. Kavganın, çekişmenin kimseye faydası yok. Cumhuriyetin 100. yılına yakışır işler yapacağız. Tarihi bir görev üstleneceğiz.
. Bunun bilinci içindeyiz. Ben en uzaktaki delegemin, en küçük ve en büyük ihracatçının yanında olacağım. Onları dinleyeceğim ve sesi olacağım. Bu enerji birbirimize vermemiz lazım.
. Biz makamı küçültecek, hizmeti büyüteceğiz. Bunu da birlikte yapacağız.

Ali Koç TİM seçimleri öncesi verilen ihracat ödüllerinin yıldızı oldu. Alkışlar Ali Koç'un oldu.
Alkışlar Ali Koç’a
TİM’de seçimler öncesi Başbakan Binali Yıldırım son konuşmasına yaptı. Mehmet Büyükekşi’de yeni TİM Başkanı'na da tavsiyelerde bulundu.
Her iki konuşmada veda niteliğindeydi. Ve Yıldırım ve Büyükekşi'nin konuşmaları sırasında duygusal anlar yaşandı. Konuşmaların ardından 2017 Yılı İhracat Şampiyonları ödül törenine geçildi. Törene Ali Koç ve şirketleri damgasını vurdu.
Koç şirketleri 4 ödülle, geçtiğimiz yılın ihracatında öne çıktı. Şirket adına ödülleri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç alırken salonda alkış seli yaşandı.
Türkiye'de 2017 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 firmada ilk üçte sırasıyla Ford Otomotiv, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası yer alırken, dördüncü Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, beşinci TÜPRAŞ, altıncı Kibar Dış Ticaret, yedinci Vestel Ticaret, sekizinci Arçelik, dokuzuncu Bosch Sanayi Ticaret AŞ, onuncu Mercedes-Benz Türk AŞ oldu.

 

İşte yeni konsey başkanları
. Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Ahmet Güleç
. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Feyyaz Ünal
. Mücevher Mustafa Kamar
. Çelik İbrahim Pektaş
. Demir ve Demirdışı Metaller Tahsin Öztiryaki
. Deri ve Deri Mamulleri Mustafa Şenocaklı
. Elektrik-Elektronik Fatih Kemal Ebiçlioğlu
. Fındık ve Mamulleri İlyas Edip Sevinç
. Gemi, Yat ve Hizmetleri Başaran Bayrak
. Halı Salahattin Kaplan
. Hazır Giyim ve Konfeksiyon Hikmet Tanrıverdi
. Hububat, Bakliyat Tohumlar ve Mamulleri Haluk Okutur
. İklimlendirme Sanayi Salih Zeki Poyraz
. Süs Bitkileri ve Mamulleri İsmail Yılmaz
. Kimyevi Maddeler ve Mamullerie Murat Akyüz
.Kuru Meyve ve Mamulleri Birol Celep
. Maden Oğuz Satıcı
. Makine ve Aksamları Kutlu Karavelioğlu
. Meyve ve Sebze Mamulleri Melisa Tokgöz Mutlu
. Otomotiv Endüstrisi Orhan Sabuncu
. Savunma ve Havacılık Sanayi Latif Aral Aliş
. Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ahmet Sagun
. Tekstil ve Hammaddeleri İsmail Gülle
. Hizmet Ahmet Akbalık
. Yaş Meyve Sebze Ali Kavak
. Tütün Ömer Celal Umur
. Zeytin ve Zeytinyağı Davut Er

 

İşte yeni başkan İsmail Gülle’nin hayat hikayesi

1960 yılında Sivas’ta dünyaya gelen İsmail Gülle ilk ve orta öğrenimini aynı kentte tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden mezun olan Gülle, ihtisas programını İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nde yaptı. 1970 yılında babası merhum Halis Gülle’nin kurmuş olduğu Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devir aldı.
1999 - 2003 yılları arasında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcılığı, Sivaslı Sanayici ve İşadamları Grubu Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ergene-2 Organize Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerini başarıyla yürütmekte.
Gülle, Sivas ve ilçelerinde yaptırdığı okullar, çok sayıda orta ve yüksek öğrenim öğrencisine gerek bireysel gerekse kurumsal kaynaklardan sağladığı burs olanakları ile eğitime destek vermektedir. İsmail Gülle evli ve iki çocuk babası.

Mimari dokuyu koruması nedeniyle Kent ve Yaşam Ödülü alan Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan doğru bildiği yolda yürüyor.

 

Tarihi dokuyu korudu kazandırdı
Kent ve Yaşam Ödülü aldığında konuşmuştuk Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ile… Kenti turizm, yemek kültürü gibi özelliklerini öne çıkarmayı hedefliyordu.
O gün İstanbul’un Manevi Fatihi Akşemseddin’in diyarı bir İpekyolu kenti Göynük’ü tarihi dokusunu bozmadan marka şehir haline getirme çalışmaların anlatmıştı.
Bu çalışmalar birer birer sonuç vermeye başladı. Göynük önce Cittaslow yani sakin kent unvanını aldı. Sonra gastronomi etkinliklerine hız verdi. Her iki konuda da çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Doğal güzellikleri tarihi ve kültürel mirasını koruyarak kendine has kent dokusu yaratan Göynük bunun meyvelerini toplamaya başladı. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan da hem kentine hem de kendine kazandıran belediye başkanı olarak kayıtlara geçti.

Turizm sektörü krizi fırsata dönüştürmeyi başardı. Bunlardan biri Elit Otelleri oldu. Yönetim Kurulu Üyesi, ödüllü turizmci Emel Elik Bezaroğlu yurtdışına açıldıklarını söyledi.

Turizmde Antalya tamam İstanbul
için atağa geçmenin tam zamanı

Her krizi fırsata çevirme konusunda iş dünyası gerçekten çok yol aldı.
Son olarak turizm sektörü bunu başardı. 2014 yılında turizm rekorlar kırmıştı.
Sonrasında gelen olumsuzluklar turizmi dibe vurdurdu.
Şimdi sektör yeniden dirilişi yaşıyor. Önce Antalya atağa geçti.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin duruma ilişkin gelişmeyi “Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında yüksek artışlar yaşandı. Turizmde 2014 rakamlarını haziran itibarıyla ilk kez geçmiş bulunuyoruz" açıklaması yaptı.
Antalya’daki artış sadece sayısal değildi. Aynı zamanda çeşitlilik de öne çıkmaya başlamıştı.
Sektörde katma değer artmaya başlamıştı. Her şey dahil gibi turizmin bir türlü kurtulamadığı sıkıntı bu kriz döneminde atlatılmış, turizmde ilk defa inovatif çıkışlar öne çıkmıştı.
Antalya krizi fırsata dönüştürmeyi başarmıştı. Sonra sıra İstanbul’a geldi. Türkiye’nin gözbebeği kentte dibe vuran turizm yeni alanlar ve yeni atılımlarla çıkışa geçmişti.
Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle Çinli turist getirme çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.
Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında yeniden seferlere başladı.
Sadece Çinli değil, Hintli ve Uzakdoğulu turist sayısında da artışlar görülmeye başlandı. Uzun süredir Arap turiste adeta mahkum kalan İstanbul herkesin yaptığı çalışmalarla dünyanın farklı yerlerinden turist almaya başladı.
Bu arada yeni turizm bölgeleri ve iş turizmi konusunda da adımlar atıldı. Sektörün önemli isimlerinden Elite Otel’in satış ve pazarlamadan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu turizmide riski dağıtmak için yurtdışına açılma kararı aldıklarını ifade ediyor.
Yani krizi fırsata ya da yeni arayışlara çevirme konusunda önemli bir adım attıklarını ifade ediyor.
Bugün Elite World Prestige zinciri ile İstanbul’dan Van’a ve Marmaris’e kadar çok sayıda oteli olan grup artık yurtdışına açılma kararı almıştı. Rusya’da Almanya’da ve dünyanın çok değişik bölgelerinde otel girişimlerini hızlandırmışlardı. Emel Elik Bezaroğlu bu durumu riski dağıtmak olarak nitelemişti ama esas olan krizin fırsata dönüştürülmesi noktasında önemli bir adım atılmıştı.
Dünyanın turizmde önemli ülkelerinden biri olan Türkiye’nin yerli otel markaları artık dünyaya açılmak için adım atmıştı. Emel Elik Bezaroğlu’nun başında bulunduğu zincir bu konuda önemli bir rol model olmuştu.
Peki İstanbul’da kalıcı ve esas adım ne olmalı. Bu noktada bütün turizmcilerin birleştiği ortak görüş kongre turizminin geliştirilmesi.
Emel Elik Bezaroğlu önümüzdeki yılın kongre turizmi açısından bomboş olduğunun altını çiziyor ve ekliyor:
- Turizmde kalıcı hamle kongrelerin alınması noktasında olmalı. Biz Taksim’e oteli açmadan bütün odaları satmıştı. Çünkü İstanbul o günlerde büyük kongreler alıyordu. Yeniden o günlere dönmeliyiz.
Peki yeniden dönüş nasıl olacak. Taksim'deki benzer yeni kongre vadileri yaratmalıyız.
Bunlardan biri Elite World Europe otelinde bulunduğu bölgede yaratılabilir.
Daha uygun fiyatla o bölgede açılan 50’yi aşkın otelin de katılımı ile yeni bir kongre vadisi ve iş havzası çok iyi iş yapabilir.
Emel Elik Bezaroğlu bu görüşü destekliyor. Ama yetmez… Herkesin destek olması ve çalışması gerekiyor.
İstanbul yeniden büyük kongrelerin kenti olabilir. O bölgedeki fuar merkezlerinin de katkısı ile bu iş başarılabilir. Özellikle yeni havaalanının büyük kapasitesi bu konuda kolaylaştırıcı olabilir.
Hele de tam anlamıyla çevreci standartları olan yeni havaalanı bu konuda hassas olan kurumların kongrelerinin çekilmesi noktasında lokomotif olabilir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test