Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim sonuçları üstüne

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran seçimleri, her bakımdan, ülkemiz ve halkımız için büyük önem taşıyordu. İktidar, siyasal ve ekonomik sorunlarla baş edemez hale gelmişti. Ülkeyi yönetmekte zorlanıyordu. Önümüzdeki günlerin, özellikle ekonomi açısından daha da zorlu olacağı görülüyordu. İşte böylesi koşullarda, iktidar bloğu, çareyi, bir an önce hızlandırılmış seçim yapmakta buldu.

Seçimler, zamanında ya da ileriki tarihlerde yapılsa, büyük olasılıkla iktidar için daha büyük riskler içerecekti. ‘Kaptıkaçtı’ bir yaklaşımı yansıtan zamanlamayla gidilen seçim, OHAL altında ve tamamen eşitsiz koşullarda yapıldı. Muhalefetin tüm gayretine ve kısa bir zamana sığdırılmak zorunda kalan çalışmasına karşın, sandıktan iktidarı kurtaracak bir sonuç çıktı. İktidar partisi önemli oranda oy kaybetti. Ama seçim meydanlarından yükselen ‘Artık Tamam’ haykırışları, tam anlamıyla seçim sandıklarına ve sonuçlarına yansımadı.

24 Haziran’ın muhasebesi

Seçim sonuçları, özellikle muhalefet kesiminde ve halkın önemli bir bölümünde, derin bir üzüntü yarattı. Ülkemizin ve cumhuriyetimizin geleceği adına kaygıları, endişeleri artırdı. Şimdi, seçimin muhasebesi, tüm yönleriyle değerlendirilmesi zamanıdır.

Bu seçimin sonuçları üstüne, başta siyasiler olmak üzere, herkes soğukkanlılıkla düşünmeli ve gerekli dersleri çıkarmalıdır. Peki, 24 Haziran’ın sonuçlarını nasıl değerlendirmeliyiz? İsterseniz, gelin birlikte irdelemeye çalışalım bu sonuçları…

Sistem değişikliği resmileşti

Bizce 24 Haziran’ın en önemli sonucu, ülkede bir rejim ve sistem değişikliğinin kalıcı hale gelmesi ve artık resmileşmesi olmuştur. Bizim ‘tek adamlık’ olarak nitelendirdiğimiz ve dünyadaki diğer başkanlık sistemleri ile de benzeşmeyen bir yönetim sistemi, artık ülkenin resmi yönetim sistemidir. Cumhuriyetten de öte, 140 yıllık bir geleneği olan parlamenter sistem son bulmuştur. Halk, bir süredir fiilen uygulanmaya çalışılan bu garip yeni sistemi, bizzat yaşayarak görüp test edecektir. Seçimin sonuçlarıyla, parlamenter demokrasiyi yeniden yapılandırma umudu, şimdilik rafa kalkmış ve başka seçimlere kalmış görünüyor.

Kutuplaşma kalıcılaştı

Seçim öncesinde, bugünkü ekonomik ve siyasal durumdan duyulan endişeler, en çok ‘siyasal kutuplaşma’ alanında yoğunlaşıyordu. Siyasal çıkarları doğrultusunda bu durumu körükleyenler, bir bakıma amaçlarına ulaştılar. Var olan kamplaşma, kutuplaşma, 24 Haziran’dan çıkan sonuçlarla daha da bilendi, keskinleşti.

Başta ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) siyasal yaklaşımları ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin çabaları olmak üzere, genel olarak muhalefetin kutuplaşmayı çözme gayreti, yeterince hedefine ulaşamadı. Siyasal kutuplaşma, daha ağır biçimde kalıcılaştı, belki de adeta kangrenleşti.

Zor dönem

24 Haziran sonrası, ülkemizi, halkımızı her bakımdan zor bir dönem bekliyor. Başta ekonomi ve dış politika olmak üzere, birçok alanda çözüm bekleyen pek çok sorun ve gündem maddesi var. Bunlarla nasıl baş edilecek, daha doğrusu baş edilebilecek mi, ya da ülke nasıl bir girdaba sürüklenecek, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Tabii 24 Haziran’ın, ekonomi-politik alana yansıyan sonuçlarının yanı sıra, partiler ve adaylar açısından da değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konulardaki değerlendirmelerimizi önümüzdeki yazılarımızda da sürdüreceğiz. Özellikle de, 24 Haziran sonrasının CHP’de yaratacağı yeni olası gelişmeleri, bir sonraki yazımızda geniş biçimde ele alacağız.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test