Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kitaplarla…

22.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizim mütevazı evimiz, bir anlamda düşünce ve siyaset atölyesi gibidir. Sevgili eşimle birlikte sürekli çalışırız; dünyada ve ülkemizde yaşananları öğrenip anlamayı, tüm yönleriyle kavramayı ve analiz ederek kendi iç dünyamıza, günlük yaşamımıza taşımayı hedefleriz…

Elbette bunun için çok okuruz, izleriz, gözlem yaparız ve olanaklarımız ölçüsünde gezeriz. Kısacası, sağlığımız ve zamanımız elverdiği ölçüde, hayatı tüm yönleriyle dolu dolu yaşamak isteriz. Ancak bütün bu çalışmalarımız içinde, kitaplarla buluşmak öncelik taşır. Okuduklarımızı ve günlük hayatın içinde yaşadıklarımızı, birbirimizle ve dostlarımızla paylaşırız. Kendi aramızda, yaşadığımız bu ortama, kısaca DÜM (Düşünce Üretim Merkezi) adı veririz. Bütün bu kazanımlarımızı, edinimlerimizi günlük hayatımıza yansıtmaya ve çevremizle paylaşmaya çalışırız…

İşte son günlerde okuduğumuz bazı kitaplardan yaptığımız bir seçmeyi, sizlerle de paylaşmak istiyoruz…

 

Siyaset ve sosyal alan kitapları

 

-Bir Mücadele Gazetası! Demokrat İzmir / Aytaç Demirci, Yusuf Düvenci / YKY:Rahmetli kayınpederim Burhan Esen, Demokrat İzmir gazetesinin yazarıydı. Tam bir mücadele insanı olan rahmetli babam Asım Örs ise gazetenin sürekli iyi bir okuruydu. Geçmişte, ilk gençlik yıllarımızda, Demokrat İzmir’in ‘Düşünce Alanı’ köşesinde bazı yazılarımız da yayımlanmıştı. Dolayısıyla Demokrat İzmir, bizim için her daim özel bir ilgi alanıdır. Çok anlamlı bir çalışmayla ortaya çıkmış bu güzel eser, Türkiye’nin ve özellikle de İzmir’in yakın siyasal ve basın tarihini kapsamlı biçimde yansıtıyor. Konuya ilgi duyanlara hararetle öneriyoruz.

-Görünüyorum O Halde Varım – ‘Meşhuriyet Çağı’nda Kültür ve İnsan / Tayfun Atay / Can Yayınları:Hem akademisyen hem de gazeteci olan Atay, son dönemlerin en güncel ve popüler konusunu kitaplaştırmış. Özellikle iletişim alanında yaşananları anlamak ve kavramak için tam bir başvuru kaynağı.

-Mahalledeki AKP – Parti İşleyişi, Taban Mobilizasyonu ve Siyasal Yabancılaşma / Sevinç Doğan / İletişim Yayınları:AKP’nin nasıl iktidara geldiğini ve 16 yıl nasıl iktidarda kaldığını doğru anlayabilmek ve çözümleyebilmek için, bu kitapta önemli ipuçları var.

 

Ekonomi kitapları

 

-Ahlaksız Büyüme / İbrahim Semih Akçomak  / Efil Yayınevi:Sürekli gündemde olan Türkiye’nin ekonomik büyüme hikâyesine farklı bir akademik bakış. Ekonomiyi takip edenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

-Değişim Sürecinde Türkiye / Mahfi Eğilmez / Remzi Kitapevi:Osmanlıdan Cumhuriyete uzanan süreçte, Türkiye’nin ekonomi ve siyasetinde yaşanan dönemlerin, ekonominin gözlüğünden kapsamlı bir analizi ve değerlendirmesi.

-Saklı Seçilmişler / Soner Yalçın /Kırmızı Kedi Yayınevi:Özellikle tarımda ve gıda üretiminde yaşanan, üstelik hepimizi doğrudan etkileyen sorunlara neşter vuruluyor.

 

Anı ve dönem kitapları

 

-Umutlar ve İdamlar 1960-1961 / Altan Öymen / Doğan Kitap: Anılarıyla yakın siyaset tarihimizi kitaplaştıran ve bizlere çok değerli yapıtlar kazandıran Öymen’in son kitabı.

-Başkaldırı Elli Yaşında – Bir Uzun Yürüyüştü 68 / Alev Er, Eray Özer / Doğan Kitap:İçinde bulunduğumuz günler, 68 başkaldırısının 50’nci yıldönümüne denk düşüyor. İşte 50 yıl önce yaşananları, ülkemizdeki önderlerinin anılarından okuyabileceğimiz bir yapıt.

-Bizim 68 / Aydın Çubukçu / Kor Yayınları:68 dönemini anlayıp kavrayabilmek için özellikle bugünlerde okunması gereken bir başka kitap.

-Bir Gençlik Liderinin Anıları / Osman Saffet Arolat / İş Bankası Yayınları:Şimdilerde Dünya gazetesinin yöneticisi ve yazarı olan Osman Saffet Arolat, bir zamanlar, bizim de ilk imzalı siyasi yazımızın yayımlandığı Ant dergisinin yazı işleri müdürüydü. Ant, ülkemiz solunun tarihinde çok önemli bir yayın organıydı. İşte Arolat, o dönemlerde yaşadıklarını kitaplaştırmış.

 

68’in 50’nci yılında, bu kitaplarla birlikte, iki aylık edebiyat dergisi Sözcükler’in ’50.Yılında 68 Hareketi Özel Sayısı’olarak yayımlanmış, Mayıs – Haziran 2018tarihli 73’üncü sayısını da, konuya ilgi duyanlara öneriyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test