Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

24 Haziran’ın iletişimi

14.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran seçimleri, her ne kadar aceleye getirilmiş olsa da, yine de ilginç seçim kampanyalarına ve çalışmalarına sahne oluyor. Böylece, birçok açıdan ‘24 Haziran’ın iletişimi’ konusu öne çıkıyor, önem kazanıyor.

24 Haziran süreci, aynı zamanda, seçim örgütlenmeleri ve kampanyaları için de bir bakıma sınav heyecanı yaratıyor. Peki, bu sınavda kimler, hangi adaylar ve partiler öne çıkıyor? Nasıl bir performans sergiliyorlar? İsterseniz, seçim sürecinin son dönemecinin dönülmeye hazırlandığı bugünlerde, gelin bu konuyu iletişim açısından birlikte irdeleyelim.

Seçimin temel sloganı ve muhalefetin medya mağduriyeti

Her seçimin kendisine has temel belirleyici sloganı vardır. Öyle anlaşılıyor ki 24 Haziran seçiminin akılda kalıcı temel sloganı ‘Artık Tamam’ olacaktır. 24 Haziran seçimlerinin ağırlıklı olarak bu sloganla anılacağını öngörüyoruz. İlginç olan, bu sloganın iktidar tarafından muhalefete armağan edilmiş olmasıdır. Bu slogan giderek muhalefetin ortaklaşa sloganı haline gelmiş ve bugünkü iktidardan hoşnut olmayan herkesin kolektif sesi olmuştur.

24 Haziran seçimleri, muhalefet açısından çok büyük mağduriyetleri de içinde taşımakta ve eşitsiz koşullarda gerçekleşmektedir. En başta da medya ve iletişim alanında… İktidar işbaşında olmanın getirdiği avantajla devletin bütün gücünü ve imkânlarını kullanırken, muhalif partiler ve adaylar seslerini duyurmakta zorlanmaktadır. Bu da haksızlığa yol açmakta ve muhalefeti mağdur duruma düşürmektedir. Bu durumun seçmen vicdanında iktidarın aleyhine sonuçlara da yol açabileceğini düşünüyoruz.

İnce’nin ön alması

Bu seçim döneminin en ilginç ve başarılı seçim kampanyasını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Muharrem İnce yapmaktadır. Kampanyaya çok hızlı giren ve aradaki mesafeyi kapatmaya çalışan İnce, çalışkanlığı ve sahada yarattığı etkileşimle başarılı olmuştur.

Diğer cumhurbaşkanı adaylarını ziyaret edip başarı dilemesi, öncelikle mal varlığını açıklaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göndermede bulunarak üniversite diplomasını mezun olduğu okulun önünde dağıtması gibi etkinliklerle, kampanyada ön almış ve farklılık yaratmıştır. Mitinglerinde mazot bidonu, çocuk bezi ve dünya haritası gibi görsellerle ekonomideki sorunları açıklaması da, halk nezdinde İnce’nin söylemlerini daha ilginç kılmış ve görünür hale getirmiştir. Kısacası İnce, seçim kampanyasında halkın dokusuyla buluşmuştur.

Adayların ve partilerin sloganları

Cumhurbaşkanı adaylarının sloganlarında da, ‘Hepimizin Cumhurbaşkanı’ sloganıyla, ‘81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım’ diyen Muharrem İnce’nin temel stratejisini daha iyi anlattığını düşünüyoruz. Saadet Partisi (SP) lideri ve adayı Temel Karamollaoğlu için kullanılan ‘Bilge Başkan’ sloganı da akılda kalıcı bir başka slogan olarak öne çıkıyor.

Yine 24 Haziran’da yapılacak parlamento seçimleri için kullanılan parti sloganlarının ise, öyle bilinçlerde ve yüreklerde derin izler bırakan sloganlar olmadığını düşünüyoruz. İktidar partisinin ‘Vakit Türkiye Vakti’, Ana muhalefetin ‘Millet İçin Geliyoruz’, İyi Parti’nin ‘Yüzünü Güneşe Dön Türkiye’, HDP’nin ‘Senle Değişir’, SP’nin ‘Geleceğin İçin Değiştir’ sloganlarını yazarken bile zorlanıyor, partilerin duyurularına bakmak zorunda kalıyoruz. Demek ki sloganlar, bizim gibi konunun sıkı takipçisi olanların belleğinde bile yer etmekte zorlanmış.

Yeni bir hikâye sunabilmek

16 yıldır iktidarda olanlar, elbette seçmene yeni bir hikâye sunmakta zorlanıyorlar. Yılların yorgunluğu ve yıpranmışlığı, seçim kampanyalarını olumsuz etkiliyor. Onlar da bunun farkındalar. Bu açığı da ezici bir mecra üstünlüğüyle kapatmaya çalışıyorlar. Ama doğrusu işleri oldukça zor… Bunca yıldır üstelik tek başına iktidarda olup da yapamamış olmaları, tüm seçim vaatlerini havada bırakıyor ve açığa düşürüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde tek kadın aday olan İyi Parti lideri Meral Akşener’in, bu farkını bir farkındalığa dönüştürüp tüm kadınları ayağa kaldırabildiğini söylemek zor. Ama Akşener ve Karamollaoğlu, tüm zorluklara karşın, seçmene ulaşabilmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Cezaevinde bulunan HDP adayı Demirtaş ise vicdanlara seslenmeye çalışıyor. Yeni ve farklı bir hikâye sunma konusunda, CHP adayı Muharrem İnce yine öne çıkıyor. Bütün bunların sonuçları ne ölçüde etkilediğini ise, seçim gecesi sonuçlar alındığında göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test