Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşte TİM Başkan adayları

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Soldan Sağa: Ahmet Akbalık, Mehmet Büyükekşi, İlker Aycı

İş dünyasında dolar, euro nerede duracak sorusu ile başlayan konuşmalar, hatta dertleşmeler yapılıyor. Hatta bu dertleşmemede Merkez Bankası’nın bu gelişmeler karşısında korkak duruşu da eklenerek konuşmalar uzayıp gidiyor.

Bu konuşmalar sırasında iki soruya da yanıt aranıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) seçimleri ne zaman olacak ve başkan kim olacak? Her iki soruya da yanıt arayanlara katkı sağlamak için bazı bilgileri paylaşalım.

Bir TİM seçimleri tarih olarak seçim tarihi ile çakıştı. Bu yüzden seçim sonrasına kalma olasılığı çok yüksek.

Bu konuda çalışmalar, fikir alışverişi sürüyor.

Gelelim başkanın kim olacağına…

Bu sorunun yanıtını şimdilik kimse bilmiyor. Başkan olmak isteyenler var. Adı başkan adayları arasında geçenler var.

Bütün bu bilgileri biraz başka bilgilerle de harmanlayarak analiz edelim…

Bir kere mevcut TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin adının muhtemel bakan adayları arasında geçtiğini belirterek başlayalım analize…

TİM bünyesinde İstanbul Maden ve Metalleri İhracatçı Birlikleri (İMMİB) diye çok sayıda birliğin bir araya geldiği bir yapılanma var. Bu birliklerin ortak bir Genel Sekreterliği var.

Genel Sekreter Armağan Vurdu tarafından yönetilen bu birliklerin bünyesinde çok sayıda TİM Başkan adayı bulunuyor.

Yani Armağan Vurdu’nun Genel Sekreterliğinden bir TİM Başkanı çıkarsa kimse şaşırmasın.

Peki kim bu başkan adayları?

İstanbul Kimya İhracatçıları Birliği ile başlayalım. Bu birlikte çok çekişmeli bir seçim sonrası başkanlığa Adil Pelister gelmişti. Bir önceki başkan Murat Akyüz de yönetime girdi.

Adil Pelister gibi çok kaliteli bir ismin başkanlığa ikna edilmesinde sonra da seçilmesinde büyük katkı veren Murat Akyüz TİM başkan adayları arasında… Ama Akyüz bu dönem sadece TİM yönetimi ile de yetinebilir.

Armağan Vurdu’nun Genel Sekreterliği bağlı İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçı Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki şu anda TİM Başkanlığı’na en yakın isim olarak telaffuz ediliyor.

Çünkü çok adaylı TİM seçimlerinin sertleşmesi halinde Tahsin Abi formülü ile bu sıkıntının aşılması gündeme gelecek. İşte o zaman Tahsin Öztiryaki’nin başkanlığa ikna edilmesi söz konusu olabilir.

Bir de Tahsin Öztiryaki’nin bu defa arkasında Çetin Teçdelioğlu gibi sağlam bir ekip arkadaşı ve Ayşegül Çapan ve Hülya Gedik ve diğer yönetim kurulu üyeleri gibi etkili bir yönetim yer alıyor.

Bir başka başkan adayı da yine aynı genel sekreterlik bünyesinde yer alan Maden İhracatçıları Birliği’nden geliyor.

Başkan Aydın Dinçer ve yardımcısı Rüstem Çetinkaya birlik seçimlerinden en büyük sürprizi yaptı ve efsane TİM Başkanı Oğuz Satıcı’yı ikna ederek yönetime aldılar. Şimdi Oğuz Satıcı bu birlikten TİM başkanlığına yelken açmak için nabız yokluyor.

Mücevher İhracatçılar Birliği seçimlerinde büyük sürpriz yaparak ve adeta ders niteliğinde bir seçimle başkanlığa getirilen Mustafa Kamar’ın ve Çelik İhracatçılar Birliği Başkanı Adnan Aslan’ın İMMİB bünyesinden olmasına karşın başkan adaylıkları (!) sözkonusu değil. Ancak Adnan Aslan’ın yardımcısı Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun TİM başkan yardımcılığına kesin gözüyle bakılıyor. Geçen dönem Mehmet Büyükekşi’nin yardımcılığını başarıyla yapan Çıkrıkçıoğlu’nun TİM için çok önemli olduğu belirtiliyor.

Tam bitti diye düşünürken son bomba yeni kurulan birlikten geldi. Önce bu birliği yani Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kuruluşuna ilişkin Armağan Vurdu’nun değerlendirmelerinden bazı notları aktaralım:

. Uluslararası ekonominin gelişim sürecinde imalat sektöründeki gelişmeleri takiben hizmet sektörünün de geliştiğini görüyoruz.

. Hizmet ticareti son 40 yıldır istikrarlı bir büyüme gösteriyor ve şu anda dünya ihracatının beşte birini hizmet sektörü yapıyor.

. 2016 yılında yaklaşık 4.8 trilyon dolar; 2017'nin ilk çeyreğinde ise 2016 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 3.3 oranında artış ile 1.2 trilyon dolar değerinde hizmet ihracatı kaydedildi.

. Dünyanın en büyük hizmet ihracatçısı ülkeleri ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Çin şeklinde sıralanır.

. Günümüzde hizmet sektörünün GSYH içerisindeki payı Dünya Bankası verilerine göre ortalama yüzde 66; Türkiye için de bu oran 2001 yılından beri yüzde 60 ve üstü seviyelerinde korunuyor.

. Tarım, sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri karşılaştırıldığında hizmet sektörü, ülkemiz istihdamına katkısı en yüksek olan sektördür.

. Bütün bu nedenlerden dolayı İMMİB Genel Sekreterliği bünyesinde Hizmet İhracatçıları Birliği kuruldu.

Ve bu birlik geçtiğimiz günlerde ilk genel kurulunu yaptı ve ilk başkanı da THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı oldu.

Aycı ile birlikte yönetime Özak Global Holding Başkanı Ahmet Akbalık’ta girdi ve başkan yardımcısı oldu. Yönetim çok güçlü kurumlardan oluştu. Bilişim, turizm ve eğitim kurumları yönetimde yer aldı. TAV da yönetimdeydi İstanbul Aydın Üniversitesi’de

Hemen kulisler işlemeye başladı. İlker Aycı’nın da TİM başkanı olabileceği konuşulmaya başlandı. Hizmet İhracatçıları Birliği TİM’e çok güçlü gelmişti.  Üstelik Armağan Vurdu bu birliğin de Genel Sekreteri olarak görev yapıyordu.

Yani bir birlik bir genel sekreter ve çok sayıda TİM başkan adayı… İşte TİM’e bir birlikten kuş bakışı böyle bakılıyor ve başkanlıkla ilgili bu söylentiler dolaşıyor.

Peki başka adı geçen başkan adayları yok mu? Var hem de çok güçlüler… Mesela Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur… Okutur Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altında bulunan, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı seçildi ve adı başkan adayları arasında anılmaya başlandı.

Ve en önemlisi İsmail Gülle… Son dönemde sanki biraz frene basmış gibi… Ama aylardır yaptığı bir çalışma var. Gittiği her yerden destek alıyor. Belki bu konuda en sistematik çalışma yapan isim. TİM içinde büyük ağırlığı olan tekstil sektörünün tam desteğini almış durumda. Geçtiğimiz günlerde işadamlarının çoğunlukta olduğu Kent ve Yaşam jürisi tarafından çok anlamlı bir ödül verildi kendisine…

Peki bu isimlerinde dışında aday olmaz mı? Olur, ama onu şimdilik hiç bir ihracatçı bilmiyor...

Kadınlar partilerin listelerinde olmasalar da inadına ödül alıyorlar

 

En son siyasi partiler onlara dirsek çevirdi. Kadınları listelere koymadılar. Üstelik kadın oranı verirken çok iyi durumdayız söylemleri ile ortalığı inlettiler. Oysa ki kadınlar listelere konmuştu ama seçilemeyecek yerlerdeydiler.

Oda ve borsa seçimlerinde de durum çok farklı olmamıştı. Oda ve borsa yönetimlerinde kadının adı bile dile getirilmemişti.

 Buna rağmen kadınlar dimdik ayakta. Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi Başarı Ödülleri büyük ses getirdi. Sivil toplum liderleri, iş dünyasından önemli isimler, yerel ve merkezi yönetimler, iş, siyaset ve medya dünyasından isimlerden oluşan jüri üyeleri başarılı kadınları belirledi.

TYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Reis Göktürk, NG Gürel Hotel İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Elite World Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu ödül alan kadınlar arasındaydı.

Turizm sektöründeki yöneticilik tecrübesini Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ile taçlandıran Martı Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, öncü liderliği, sektöre kattığı değer ve sivil toplum alanındaki çalışmaları nedeniyle ‘Öncülük Eden’ kategorisinde ‘Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. Marka şehir yaratma ve cazibe merkezi haline getirmedeki başarısı nedeniyle Yönetimde Başarı Ödülü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e verilirken, NG Güral Hotel İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür ise kadın girişimciliği konusunda önemli çalışmalar yürüten Türkiye İş Kadınları Derneği TİKAD Genel Sekreterliği, sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları ve üstlendiği destekleyici rol ile gençlere ve kadınlara örnek oldu ve ‘Rol Model’ kategorisinde Başarı Ödülü’nü aldı.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında Başarı Ödülü’nün sahibi Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Reis Göktürk oldu. Göktürk, gerek kurum gerekse bireysel olarak gençlerin ve gelecek nesillerin beslenme alışkanlıklarını iyileştirme adına yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ve kampanyaların uygulanmasında aktif görev alması nedeniyle jüri tarafından ödüle layık görüldü. Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye Başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kadının sosyal ve ekonomik hayata katılımı ve özgürleşmesi adına yaptığı çalışmalar ile İnsan Gelişmişlik kategorisinde Başarı Ödülü’nün sahibi olurken, dijital dünyada kadının sesini duyuran en etkili isimlerden biri olan Ufuk Tarhan, bu alanda yaratıcılığın en önemli kadın temsilcisi olarak Yaratacılık kategorisinde Başarı Ödülü’nü aldı.

Firmasında kadın istihdam oranı yüzde 94 olan Repack Fason Ambalaj’ın Kurucusu Deniz Kumru, kadınların iş gücüne katılımı konusunda yürütüttüğü çalışmalar ile zihinsel gelişim yetersizliği olan genç kızların paketleme hattında istihdamını sağlayarak jürinin takdirini aldı ve kadınlara gençlere ilham veren isimlerden biri olarak Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde Sosyal Girişimci kategorisinde Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. Gıda sektöründe ülkemizi uluslararası arenada temsil etme başarısı gösteren, sosyal fayda sağlayan pek çok çalışmada sorumluluklar üstlenen ve BM FAO Ödüllü TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik ise Proje Geliştirme kategorisinin kazananı oldu.

Elite World Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, sektörün sancılı dönemlerinde bile önemli projelere ve yatırımlara devam ederek turizm sektörüne sağladığı katma değer ile Turizm alanında Başarı Ödülü’nü aldı. Avrupa İklim Vakfı Üyesi Ceren Ayas, iklim değişikliği konusunda ulusal ve uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalar ile İklim Elçisi kategorisinde, UNDP Türkiye Yerel Sosyo Ekonomik Kalkınma Sektörü Proje Sorumlusu Büşra Çelik de Türkiye’de turizmin alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olatrak yer edinmesi ve bu girişimciliğin teşvik edilmesine sağladığı katkı ile Anadolu’da Değer Yaratma kategorilerinde Başarı ödüllerinin sahipleri oldu.

Girişimcilik konusunun bugünkü kadar gündemin üst sıralarında olmadığı tarihlerden bu yana yazıları ile girişimciliği destekleyen ve reklam, pazarlama alanında Türkiye’nin en önemli yayınlarından birinin başındaki isim Günseli Özen, İletişim kategorisinde; sahip olduğu deneyimlerini toplum yararına ve gelişimine vakfeden ve son olarak ‘Çocuk Gelin Yoktur! Çocuk Tecavüzü Vardır’ sosyal sorumluluk projesiyle bu konuda farkındalık yaratmayı hedefleyen İstanbul Düşünce Derneği ve MAJİ Luxury&Event Sanat Kültür Merkezi Kurucusu Gaye Donay, Topluma Katkı kategorilerinin kazananları oldu.

Bir masa ve bir bilgisayar ile ev tekstili alanında kurduğu şirketi bugün 30 milyon dolar ihracat kapasitesine ulaşan Gardenya Tekstil Kurucusu kadın girişimci Mukaddes Başkaya, yarattığı markalar ile Türk tekstilini uluslararası pazarlarda başarı ile dalgalandırması, kadın istihdamının artırılmasında oynadığı etkin rol ile Yurtdışıda Değer Katan kategorisinde Başarı Ödülü aldı. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıcık, iş dünyasının dikkatini dünyanın geleceğini şekillendiren sürdürülebilirlik konusuna çekmesi konusunda yaptığı çalışmalar ile Çevre kategorisinde Başarı Ödülü’nü alan isim olurken, ülkemizde kadın olmanın zorluğunu hayatının her aşamasında deneyimlemiş bir kadın olan ve Hayata Sarıl Derneği’ni kurarak evsizlere umut olan Ayşe Tükürükçü, Sivil Toplum kategorisinde Başarı ödülü aldı. Mesleğine en alt basamaklardan başlayarak güzellik merkezi akademisi kurulmasına kadar uzanan başarılı bir girişimcilik öyküsüne imza atan Neslim Güngen Uzmanlaşan Markalaşan kategorisinde ödül alan isim oldu.

Girişimcilikleri ile topluma ilham veren kadınlarımızın başarı hikayelerini ve deneyimlerini paylaştığı Kadın Girişimciliğine Destek Zirvesi ‘Ekonomide Kadın Eli’ ana teması ile 28 Nisan Cumartesi günü MEF Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde yapıldı. Sarıyer Belediyesi, MEF Üniversitesi, Daikin ve Hepsiburada.com’un katkıları ile Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kadın Girişimciliğine Destek Zirvesi’nde, girişimciliğin tanımının bir işi daha iyi yapan değil de farklı yapan, risk alan insanlar olduğu ve işi geliştirebilmek gereken sabır, cesaret ve esneklik kabiliyetlerinin kadının doğasına ne kadar uygun olduğunun altı çizildi.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test