Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Med Cezir

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Med cezir, bir gök cisminin başka bir gök cismine uyguladığı kütle çekimi nedeniyle her iki cisimde meydana gelen şekil bozulmaları. En çok bilineni, her bir ay gününde Ay ve Güneş'in göreli konumlarındaki değişmeler sonucu kütle çekimlerinde meydana gelen farklılıklar nedeniyle deniz seviyesindeki yükselme ve alçalmalar. Gel git de deniyor.

Partilerin hele ki CHP’nin İzmir listelerini görünce insanın aklına ister istemez med cezir geliyor. Yandaş medyanın AK Parti için “Taze Kan” CHP için “Tırpan” olarak değerlendirdiği milletvekili listelerini şöyle bir okuyalım. Türkiye’yi değil İzmir’i…

Ak Parti cephesinde Binali Yıldırım’ın liste başı olmasının “Türkçe meali” 2019 da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterileceği şeklinde. Seçimlerden sonra bir süre TBMM de Meclis Başkanlığı’nda parlatılacak sonra da Aziz Kocaoğlu’nun karşısına sürülecek.

İyi Parti listelerinde şaşırtıcı bir durum yok. MHP keza.. HDP İzmir’de belki en güzel listeyi yapan parti. Hem kadın ağırlığı var hem de her kesimden oy alabilecek bir yelpaze.

Ana muhalefetin yerden yere vurulan listesine gelince… Genel Başkan her seçimde bunu yapıyor ve “Dikensiz Gül Bahçesi” oluşturuyor. Tuncay Özkan, önce İstanbul listesine kondu, bir gün sonra bir med cezir olayı yaşandı ve Özkan, tekrar İzmir’de hem de 1.sırada yerini aldı.

Kocaoğlu’nun haberi olmadığına yüzde yüz emin olduğum bir rezaletten de söz etmek isterim. İzmir’de 3.kez düzenlenen “Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali” var. Bütçesi 200 bin lira civarında deniyor. Yerli yabancı yazarlar şairler çağrılıyor. İzmirliler azınlıkta ve festivalin direktörlüğünü İzmirli edebiyatçıları “pespayeler” diye niteleyen Haydar Ergülen yapıyor. Buraya katılanlara şöhretine göre ücret ödeniyor. Öğrendiğime göre genç şairlere 500 er lira vereceğiz denmiş ve ödenmemiş. Ta nerelerden otobüsle trenle gelmişler sonuçta havayı almışlar. Bu arada İzmirli şair Veysel Çolak olanlardan sonra

“Yaşınız ne olursa olsun bir etkinliğe çağrıldığınız zaman

  1. Çağrılanlar arasında saygı dışı bir hiyerarşinin olup olmadığına,
  2. Bir şair olarak mı yoksa bir hevesli olarak mı çağrıldığınıza,
  3. Etkinliğin niteliğine ve amacına, şiir sanatına mı yoksa belirli kişilerin çıkarına yönelik olup olmadığına,
  4. Şiirin kullanılıp kullanılmadığına,
  5. Yapılan etkinliğin ideolojik içeriğine,
  6. Sizi onurlandırıp onurlandırmadığına
  7. Tuzluğu alıp koşan durumuna düşürülüp düşürülmediğinize
  8. Etkinlikte, şiirden yana bir şey öğrenip öğrenemeyeceğinize bakmalısınız.

Cemal Süreya'yı anarak söylersem "Unutmamak gerekir ki şairlik şiir yazmaktan çok bir tavır işidir."diye özetleyebileceğim bir etkinliklere katılma bildirisi hazırlamış ve edebiyat dünyasına dağıtmış durumda.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test