Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Partilerin seçim başarısı aday profiline bağlı

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 37 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cumhurbaşkanı kesin adaylarını açıkladı: Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek. Partiler şimdi milletvekili adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içinde. Bu seçim farklı olacak, yapılan tahminler tutmayabilir. Seçmenin büyük bir kesimi bugüne kadar oy verdiği partiyi değiştirebilir.

Bunun tercümesi şudur.

Zaten merkez yoklama ile belirlenecek listelerde, "Kalite, tecrübe, eğitim, güvenilirlik" nitelikleri öne çıkan adaylar gösterilmezse, geçen seçimler gibi işsiz güçsüz partililer, milletvekilliğin "Nimet ve ganimetlerine muhtaç ve kullanıcı" tipler listelerde yer alırsa seçmen tercihini değiştirebilir. Çevremde görüştüğüm kişilerin büyük ölçüde görüşü budur.

Bir önemli nokta ise şudur. Hiç kimse, "Kontenjan" aday istemiyor. Bilhassa CHP’de…

Tabii parti genel başkanları hariç.

Ben de İzmir’de yaşayan biriyim. Hatırı sayılır da bir çevrem var. Sürekli geziyorum, ziyaretler yapıyorum, insanlarla konuşuyorum. Herkes çalışkan, dürüst ve nitelikli kişilerin aday gösterilmesini istiyor.

Özellikle bazı hemşeri derneklerini öne sürerek adaylık isteyenler listelerde olmamalıdır.

Birde konuşulan en önemli konulardan ve isteklerden biri şudur. İzmirli, “Siyaseti geçim aracı" olarak görenden "nefret" ediyor.

Bu seçim Türkiye’nin "KADER" seçimidir. "BEKA" sorununun halledilmesinin çaresidir.

Sıradan, menfaatçilerin ve tufeyli particilere listesinde yer veren parti sonucuna peşinen katlanacaktır.

Bunun anlamı ve tercümesi şudur: Seçmen diyor ki bizleri vasıfsız, menfaatçi, geçmişinde başarı ve dürüstlük olmayan, fırsatçı, devlet adamlığından uzak, genel başkanların kuklası olacak insanları seçmeye zorlamayınız.

Bilesiniz ki SEÇMEYECEĞİZ?

Bu arada özellikle AKP gibi tek adam dışındaki partilerde, maalesef niteliksiz bir takım insanların parti içinde "Kişisel" hesap ve mücadeleleri medyada yer almaktadır. Bu yerel seçim değildir, yapılan tartışma çok yanlıştır. Özellikle bu seçimde muhalefet partilerinin hepsine zarar verecek niteliktedir. Bu seçimle cumhurbaşkanı ve parlamento üyeleri belirlenecektir.

Burada "kişisel" mücadele ve yıpratmaları yapanlara söyleyeyim, siyasi hayatlarında "Mevtalığa" terfi ederek ömürlerine devam edeceklerdir.

Zaman bütün anlaşmazlıkları bırakıp, sonuca odaklanmanın günüdür. Tek sonuç başarıdır. Bunun da anahtarı, adaylarda yukarıda dile getirmeye çalıştığım özelliklerin aranmasıdır. Muhalefetin başka da bir şansı yoktur. Sevilen aday oyları artırır.

Sonuç olarak…

Bu seçimin kaderini seçmenin tercihi kadar adayların profili de belirleyecektir. Genel başkanlara bu konuda büyük görev düşüyor. Adayları belirleyecek olan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve HDP’dir. Seçmen aday listelerini benimserse oy da verecektir. Gerisi boş laftır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test