Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni İpek Yolunda İzmir

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Sanayici ve İş Adamları Derneği (ESİAD), Fadıl Sivri Başkanlığında önemli etkinliklere ve tanınmış isimlere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan sonuncusu “Dünya Ekonomisinde Yeni Oyun Kurucu Çin’in Sunduğu Fırsatlar”idi.

Yönlendiriciliğini Avrupa Birliği Uzmanı Can Baydarol’un yürüttüğü panelde, ‘Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ (DEİK) ‘Türk-Çin İş Konseyi’ Başkanı Murat Kolbaşı, ‘Çin Tianchen Mühendislik Şirketi’ Genel Müdürü ZhouYanquan ve Çin Halk Cumhuriyeti (Ç.H.C.) İstanbul Başkonsolosluğu çok iyi Türkçe konuşan Ticari Müsteşarı SongfengHuang, Türkiye ile Ç.H.C. ilişkileri konusunda önemli noktalara değindiler.

Panel başlamadan önce ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ile Ç.H.C. İzmir Başkonsolosu Liu Zengşian birer sunuş konuşması yaptılar.       

Konuşmalar üzerinde tek tek durmayacağım. Tüm konuşulanlardan bende kalan izleri toparlamaya çalışacağım: Çin, 23 milyar dolarlık hacimle Türkiye’nin Almanya’dan sonra 2. büyük ticari ortağı. Ancak, ticaret dengesi 1’e 5 aleyhimize çalışıyor.

Çin lideri Şi Cinping (ki şu anda dünya çapında en etkili lider kabul ediliyor), Çin Komünist Partisinin Ekim 2017’deki 19. Kongresinde, Çin’in geleceğinin, insanlık için ortaklaşa bir gelecek inşasında yattığını vurguladı; buna uygun olarak tüm ülkeleri Çin’e mal satmaya, Çin’de ortaklaşa yatırım yapmaya çağırıyor. 135 milyar dolar dış ticaret fazlası olan ÇHC,  dışarıdan daha çok ne alabilirim diye bakıyor.

Çin’in dış alım hedefi 10 yılda 10 trilyon dolar; bunun için Şanghay’da muazzam bir ithalat fuarı gerçekleştiriyor. Arçelik, Vestel, Arzum gibi bazı Türk firmaları şimdiden yerlerini ayırtmışlar Şangay Expo’sunda ama Çinli uzmanlar ve konsey başkanı Kolbaşı bunu yeterli bulmuyor. Türk firmaları dünyanın 1. büyük ekonomisi olma yolunda hızla ilerleyen Çin ile daha fazla ilgilenmeli… Çünkü % 6.9 büyüme oranı ile Çin’in evrensel büyümeye katkısı %30.

Sağlık teknolojileri, temiz enerji ve enerji depolama teknolojileri, limanlar, yapay zeka araştırmaları, üniversiteler arası işbirliği, 2 büyük ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde verimli çıkış kapıları olabilir.

Turizm de özellikle İzmir için üzerinde durulması gereken bir alan. Çin, 2018 yılını turizm yılı ilan etti. Bu yıl 137 milyon Çinli turisti bekliyor dünya ülkeleri. Türkiye, elbette İzmir neden bundan bir pay almasın? O güzelim doğaya, tarihi zenginliklere, çok katmanlı kültürel geçmişe sahip İzmir ile 2 kardeş kent Wuhan ve Tianjin arasında doğrudan uçak seferleri konabilir. Bunun gerçekleşmesi için THY yönetimini sıkıştırmalı İzmirli iş adamları…

“Kuşak Yol” (OBOR) olarak bilinen yeni ipek yolu projesi 68 ülkeyi kapsıyor. ÇHC bunun için5 yılda 10 trilyon dolar harcayacak.(Bu konuda GÖZLEM gazetesindeki

21 Temmuz 2017 tarihli “I dai, I Lu: Bir kuşak, BirYol”, 3 Kasım 2017 tarihli “Yeni İpek Yolu” başlıklı yazılarıma bakınız)

Türkiye’de kayıtlı 929 Çin şirketi var. Ancak aralarında İzmir’de kayıtlı hiç şirket yok. Bu da kentimiz için büyük eksik. Türk-Çin İş Geliştirme Dostluk Derneği Ege Bölge Temsilcisi Salih Ertan söz alıp, Çin’in yeni dünya düzenindeki yeri ve ülkemiz için sunduğu fırsatlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Çin ile işbirliğinde yenilenebilir enerji alanında İzmir’in öncü olabileceğini, tarımdaki yeni atılımların birlikte değerlendirilebileceğini vurguladı.

Çin ile birlikte geliştirilmesi gerekli diğer bir iş sahası limanlar ve lojistik konusu. 'Kuşak-Yol' projesini 21. yüzyılın en önemli projesi olarak nitelendiren Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir limanları ve Ege Lojistik Bölgesinin deburada yer alması gerektiğini söyleyerek çok doğru bir tespit yapıyor. Bilindiği gibi, Yunanistan’ın Pire limanını Çinliler yönetiyor, ama sorunlar yaşadığı duyuluyor. Bu doğrultuda Alsancak ve Çandarlı limanları hükümet tarafından ciddiyetle değerlendirilmeli.

Yeni İpek Yolunda İzmir kendine yakışır bir yer edinmelidir. İzmirli iş adamlarının dikkatine…

 

DÜZELTME: 20 Nisan 2018 tarihli GÖZLEM Gazetesindeki “Kitap Fuarında” başlıklı yazımda, Nejat Yentürk’ün yazdığı “Ayaküstü İzmir” kitabından övgüyle söz etmiş, ancak “Çi Börek” üzerine bilgi bulunmadığını yazmıştım. Kitabı bir daha karıştırınca, 467 ve 468. sayfalarda bu konuda değerli bilgilerin bulunduğunu gördüm. Bu dikkatsizliğimden dolayı Sayın Yentürk’ten özür dilerim. Fazla hız bazen hatalara yol açabiliyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test