Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aday adayı

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genelde tanıtımlarda böyle yazıyorlar. Milletvekili aday adayı olduğu değil de aday olduğu izlenimi versin diye. Ve önlerinde çok az gün kaldı harıl harıl kendilerini, tanıtmakla uğraşıyorlar. Eskilerin böyle bir sorunu yok da “çiçeği burnunda” olanların işi zor. İzmir’de topu topu 28 milletvekilliği için her partide yüzü aşkın aday adayı para yatırıp dosyasını almış durumda. Önce temayülden geçecekler, sonra mülakattan sonra da anketlerden. Sonuçta aday adayları “politikayı meslek edinmişler” ve kontenjanların üst sıraları paylaştığı listelerde kendilerine yer bulmaya çalışacaklar.

Sizi ne bekliyor? Aday adayı olduğunuz öğrenildiği an çevreniz sizden bir şeyler kopartmak isteyenlerle dolacak. Birisi kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanıtacak, yüklü bir bütçe koyacak önünüze. Diğeri basın danışmanlığınızı yapayım şu fiyata diyecek. İrili ufaklı reklam şirketleri araba giydirmeden dosya hazırlanmasına, hediyelik eşyalara kadar birçok öneri ile gelecekler. TV’ler canlı yayın için para talep edecek. Artık çağımız dijital ve iletişim çağı olduğu için teklifler de bu kanallardan gelecek. Telefonunuza whatsuptan şöyle bir mesaj gelmesi an meselesi. ”Partinizin tüm üyelerine SMS’le ulaşabilirsiniz/ücret 5.500 lira+KDV”.

Kısa süreli aktif politikayla haşır neşir olmuş biri olarak aday adaylarına naçizane önerilerim şunlar..

Bu seçimlerde süre çok kısa. Baskın seçim olduğu için10 gün içinde listeler belli olacak. Zamana yayılmış değil hedef kitleye yönelik “bam bam bam” kampanya yapmanız yararlı. Güzel bir dosya hazırlayın. Stand malzemesi kaliteli ve gösterişli olsun. Ufak tefek hediyeler dağıtın. Medya için sözüne güvenilir bir basın mensubu ya da halkla ilişkiler uzmanı ile anlaşın. O size yararlı olur ve televizyonları, gazeteleri, haber portallerini önünüze serer. Cebinize göre seçiminizi yaparsınız. 5 gazete, 2 dergi, 3 televizyon,  4 haber sitesi gibi. Reklam verecekseniz yine güvenilir bir ajans seçmenizde yarar var.

Bu dönemde partinizin il başkanı ve seçilmiş komisyon üyelerinden randevu alamasanız da kendinizi gösterecek toplantı ve davetlere katılın. Bazıları alakasız da olsa katılın. Orada o insanları göreceksiniz, bir “iyi akşamlar başkanım” demeniz yeterli. Başkanım zaten en çok kullanacağınız kelime. Çünkü partilerde başkandan çok bir şey yok ve bu nedenle herkes birbirine “başkanım” diye hitap ediyor. Parti başkanı olması da şart değil STK Başkanı oluyor, oda başkanı oluyor, kooperatif başkanı oluyor. Her gittiğiniz yerde bol bol resim çektirin ve sosyal medya hesaplarında paylaşın. “Adama bak” desin millet.

Bu arada Genel Merkez’e de gitmekte orada da kulis yapmakta yarar var. Temayül yoklamasına, anketlere falan bakmayın sonuçta karar merci partinizin genel başkanı. Hiç samimiyetiniz olmayabilir ama ne bileyim belki de tavla arkadaşınızın akrabasıdır. Mutlaka tam saha pres uygulaması.

Ve listeler açıklandı listedesiniz. Ondan sonrası kolay. Ama ya seçilemeyecek yerde buldunuz kendinizi ya da liste dışındasınız. Üzülmeyin. Kafalara “ya böyle bir adam da var” imajını çaktınız. Bizde hemen her sene şu veya bu nedenle seçim oluyor. Merak etmeyin sıra size gelecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları
01.06.2018
25.05.2018
18.05.2018
04.05.2018

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 19 Aralık Çarşamba 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük burç yorumları 18 Aralık 2018 Salı. Günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar, yükselenleri. Astroloji Aşk ve iş hayatınızdaki gelişmeler. Koç, Boğa, İkizler, Yeng...

Günlük burç yorumları 17 Aralık 2018, astroloji yorumları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık...

Günlük burç yorumları 16 Aralık. Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık, Koç, Boğa, İkizler.

Günlük burç yorumları 15 - 16 Aralık. Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akre...

Yazarlar
Website Security Test