Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trafik curcunası

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı ile Başbakan AKP il kongresi dolayısıyla bulundukları İzmir’de, iktidara geldiklerinden beri kenti ihmal edenler başkası imiş gibi, bol bol vaatlerde bulundular. Huylarıdır, yaparlar. İzmirliler olarak alıştık artık.

Sözler tutulmuyor          

Geriye baktığımızda İzmir’de devlet yatırımı olarak pek fazla bir şey göremiyoruz. Bir tek, bedeli kamuoyuna hâlâ açıklanmamış olan Konak tüneli var.

Kemalpaşa’daki lojistik merkezin kaderi belli değil. Yalnızca kamulaştırmalar yapıldı; bazılarının cepleri doldu… Çinlilerin “kuşak-yol” projesinde önemli bir rol oynayabilecek Çandarlı Limanı yatırımında da bir ilerleme yok. Bunun lojistik merkezi ile bağlantısını ise Ankara’da bilen yok.

Cumhurbaşkanı “İzmir’e suyu bile biz getirdik” iddiasında bulundu. Bununla delik deşik toprak yapısından dolayı yıllardır su tutamayan, delikleri doldurmak için milyonlarca metreküp çimento harcı yutan Gördes barajını mı kastetti, anlayamadık. İZSU’nun arıtma ve aktarma tesisleri çoktan bitti, Gördes barajından gelecek su bekleniyor. Bu satırların yazıldığı anlarda, yanılayım isterim; yeter ki su gelmeye başlamış olsun!

AKP’li yerel yönetimlerin bulunduğu yerlerde merkezi hükümet raylı sisteme milyarlarca lira harcarken, İzmir’e bir metre bile yatırım yapılmadı. Halkapınar-Otogar arasında yapılacağı ilân edilen metro için gülünç bir ödenek ayrılmış durumda. İnsanlarla alay ediliyor adeta.

Benzer göz boyamayı Torbalı-Selçuk İZBAN hattında gözlüyoruz. TCDD, sinyalizasyon sistemini tamamlamadığından sistem tek hat çalışıyor. Sayın Binali Yıldırım’ın Torbalı istasyonunun açılışında verdiği genel sinyalizasyon sözü ise halâ gerçekleşmeyi bekliyor. 

Çözüm Raylı Sistemde

Buca ve Narlıdere metrolarını‘verin biz yapalım’ sözleri her zamanki gibi hafızaların en dip noktalarında kaldı. Tüm kredi engellemelerine karşın, Narlıdere metrosunun ihalesini tamamladı Büyükşehir. KİK başka bir engel çıkarmaz ise inşaatına başlanacak… Buca’nın da projeleri tamamlandı.

Başbakan Yıldırım İzmir’deki konuşmalarında, kentin en önemli sorunlarının başında trafiğin geldiğini vurgulamış. Doğrudur. İzmir büyüyor. Yeni yollar açmak gerekli. Kabul! Ama, kent içi trafiğe çözüm getirmeyecek olan körfez geçiş projesi olmamalı bu. Hatalı kabulleri var bu projenin. Her şeyden önce, körfezin dolmasına neden olacak yapay ada ile ilgili yeterli çalışma yok ortada. Bu şekliyle körfez geçiş projesini isteyenler, körfezin felaketini de onaylıyor olacak.

Karşı kıyıdaki sulak alanlara mesnetlenecek köprü ayaklarının nelere yol açacağını bilmek için kâhin olmak gerekmiyor. Buradaki sit alanlarının, köprü ayaklarını ileri sürerek, imara açılmasını bekleyenler ellerini kavuşturuyor büyük bir hevesle. Buralarda kimlerin arazi aldığı, merak konusudur.

Ulaşım ana planı esas

“İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı 2030” var; bu çalışmaya bakıp, nerelere yatırım yapılabileceğini görebilir yetkililer. Görmek isterlerse elbet. Örneğin bu planın en önemli hedeflerinden birisi, hızlı tren-tramvay gibi daha çevreci ulaşım araçlarına ağırlık vererek toplu taşımacılığın teşvik edilmesidir. Bisiklet, motorsiklet dışında, özel taşıtları teşvik edici yol önerilerinin ise kenti daha fazla kilitleyeceği belirtiliyor. Kent merkezine trafiği çekebilecek otoparkların yapılması da bu nedenle karşı çıkılması gereken çözümlerdir.

‘Ulaşım Ana Planı 2030’ esas alınarak ikinci bir çevre yolunun planlanması, taşıtların İzmir trafiğine girmeden kent çeperlerindeki lojistik merkezlere ulaşılmasını kolaylaştıracaktır. Siyasi iktidar ise, bu gibi çözümler üzerinde duracağına, çevre yolu kıyılarını pazarlamak, buraları Alış-Veriş Merkezleriyle doldurmak ile meşgul. Bunun gibi hatalı çözümlerden mutlaka vazgeçilmelidir. Başka yolu yok!

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test