Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ya Demokrasi, Ya Despotizm...

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran seçimleri; ülkemiz için, fevkalade hayatidir. Ya içine düşmüş olduğumuz, karanlık uçurumdan çıkacağız, ya da Tek Adam Rejimine daha da artan bir yoğunlukta, mahkûm olmaya devam edeceğiz.

Bu açıdan; vatanını seven, evlâtlarının, torunlarının geleceğini düşünen herkesin, mutlaka oy vermesi,  sandıklara titizlikle sahip çıkması, şahsi çıkarlarını değil, ülke çıkarlarını ön plânda tutması gerekmektedir. Kafa karıştıran provokasyonlara karşı dikkatli olması icap etmektedir. Zaman basiretle, ferasetle ve vatan sevgisi ile karar verme zamanıdır.

1- AKP ve MHP, devamlı olarak, olayları çarpıtmaktadır. Sanki kendilerinin her davranışı, hukuka ve ahlâka uygunmuş gibi muhalefete hücum etmektedirler.
a) Neymiş? 15 CHP’li milletvekili niçin İYİ Parti’ye geçmiş miş? Peki, İYİ Parti’yi seçimlere sokmamak için oynanan oyunlara ses çıkarılmamalı, göz yumulmalı mıydı? YSK, ilk toplantıda, bir kişi eksikle toplanmasaydı, "Red" kararı verilmeyecek miydi? CHP bu oyunu, bu kumpası bozmuştur. (Bu arada ANAP ve DSP engellenmiyor)


b) Kaldı ki: Cumhurbaşkanı'nın ilk defa milletvekili seçilmesi, nasıl olmuştur? Jet Fadıl, nasıl kullanılmıştır?


c) Olayın Güneş Motel konusu ile ilgisi yoktur. Kaldı ki AKP, Süleyman Soylu'yu, Numan Kurtulmuş’u, Tuğrul Türkeş'i, bakanlık veya başbakan yardımcılığı vererek, transfer etmemiş midir?


d) Demokratik davranıştan bahsedenler, Sarayın emri ile Ahmet Davutoğlu'nun ve çok sayıda belediye başkanının görevden alınmasından hiç bahsetmemektedirler.


e) Cumhurbaşkanı ve Devlet Bahçeli hangi hakla herkese hakaret etme, (BJK-FB maçı dahil) her işe karışma hakkını, kendilerinde bulmaktadırlar? Bu ne kinci ve düşmanlık dolu bir üslûptur? Baskı rejiminin ve tek kişinin saltanatının devamı için yapılan cumhur ittifakı, niçin bu kadar agresiftir? 

 

2-On altı yıldır, bu kadar ümitli olmamıştım. Bu karanlık dönemden kurtulacağımızdan emin olmamıştım. Zira muhalefetin doğru kararlar aldığını, dayanışma içine girdiğini, halkımızın da 16 yıllık ızdırap döneminden kurtulmak istediğini izliyorum.

a) Aday seçimi çok önemlidir. Muhalefet partileri çok titiz davranmalıdırlar. Politikayı meslek ve geçim kapısı haline getirmiş; yüzü eskimiş, proje üretmeyen, tiplere itibar etmemelidirler. Çevresinde sevgi ve saygı duyulan, dürüst, geniş ufuklu, ırk ve mezhep taasubu olmayan, birikimli, geniş ufuklu, lâf değil proje üreten, eğitimli, kaliteli, örnek olabilecek kişiler, tercih edilmelidir.

b) Üslup çok önemlidir. İktidarın kavga tuzaklarına düşülmemelidir. Halka güven ve moral verilmeli, klâsik konuşmalar değil, proje tanıtımları yapılmalıdır. Meselâ:

- Parlamenter sisteme, tam demokrasiye, hukuk düzenine nasıl kavuşulacaktır?

-Mağdur edilen, milyonlarca insanımız için, neler yapılacaktır?

-Devamlı ve geniş kapsamlı istişarelere dayanan, "katılımcı yönetim"  nasıl sağlanacaktır?

- Kaliteli ye yüksek teknolojiyi hedef alan eğitim nasıl başarılacaktır? Sağlıklı din eğitimi için ve din istismarının önlenmesi için ne tedbirler düşünülmektedir?

-İstihdam, milli tarım ve sanayi, ithalat, ihracat, teşvik, madencilik, enerji, vergi, adil gelir dağılımı, turizm, saglık, iç ve dış borçlar, bütçe ve ödemeler dengesi, engelliler, Suriye ve Afganlılar, iç göç, beyin göçü, kadına şiddet, toplumdaki ahlâki dejenerasyon( tecavüzler, cinayetler, uyuşturucu, alkol, kumar, sapıklıklar, rüşvet, yolsuzluklar)

- GDO, NBŞ, tohum, ilaç, gıda terörleri, ormanların, meraların, tarım alanlarının, sahillerin, tüm yeşil alanların rant uğruna yağma edilmesi, su potansiyelimiz

-Soyguna dönen, kent dokusunu yenileme projeleri, işgal edilen adalarımız, ciddi bir denetim ve şeffaflık düzeni, liyakat sistemi

- Seçim barajı, Varlık Fonu, Silâhlı Kuvvetlerimizin ve polisimizin güçlendirilmesi, iktidarın tam anlamı ile emri altına girmiş (TRT, AA, Basın İlân Kurumu, RTÜK, BDDK, TMSF, Diyanet İşleri vb. ) kurumlar

- Müteahhitlik kanunu, DPT’nin yeniden ihyası vb. konulardaki projeler nelerdir. Kadınlar ve gençler için ne düşünülmektedir.

-Lüks, israf, saltanat, örtülü ödenekler, saraylar (Yazlık ve kaçak saray; Beylerbeyi/Dolmabahçe ve Yıldız sarayları/Huber Köşkü/Beykoz Kasrı vb.) konusunda ne düşünülmektedir?

- Milli çıkarlarımıza uygun ve bakımsız bir dış politika için neler yapılacaktır?

- Tam anlamı ile fikir, ifade, inanç ve teşebbüs hürriyetleri ile can ve mal güvenlikleri, nasıl sağlanacaktır? Tüm ülkede, devlet otoritesi, nasıl sağlanacaktır? OHAL ve KHK’ler için nasıl davranılacaktır? Terör nasıl bitirilecektir?

- Eğitimde, matematik, fen bilimleri, edebiyat, tarih, spor, güzel sanatlar vb. konulara yeterince ağırlık verilecek midir?

- Sanayide, genetik, moleküler, biyoloji, nano teknoloji, nükleer fizik, yenilenebilir enerji, sibernetik, petro kimya, bilgisayar yazılım, makine tasarım, gemi inşa, ilaç, savunma vb. sanayileri, bilişim tarıma dayalı sanayi, vb. konular ön plâna çıkarılacak mıdır?

- Dış güçlere direnilecek, milli tarım politikası uygulanacak, pancar, pamuk, tütün vb. konulardaki yasaklar kaldırılacak mıdır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test