Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomi İçin Kötü Bir Sonuç Kaçınılmazdır

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anayasamıza göre 4 yılda bir yapılmakta ola millet vekili seçimleri Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle 5 yılda bir cumhurbaşkanı ile birlikte aynı gün yapılacak.Yeni düzenlemeye göre Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimler, alınan karar ile 24 Haziran 2018 tarihine çekildi. Erken mi, baskın mı? Adı ne olursa olsun, seçim seçimdir.

Siyasetin ve ülkenin gündemi bir anda seçim oldu, çarşıda pazarda, kahvelerde bakkalda herkes seçim konuşuyor. Doğruydu, yanlıştı, erkendi, baskındı… Millet konuşa dursun 60 gün sonra sandık önümüze konulacak ve 25 Haziran sabahı -öyle ya da böyle- yepyeni bir Türkiye’ye uyanacağız.

Seçim kararı alınmasında ekonomik nedenler gösterilse de tamamen siyasi bir karar olduğu su götürmez. Bu kararın ekonomi üzerinde etkileri olacağı da hiç şüphesiz.

Öncelikli olarak, uzun zamandır finans piyasalarını ve yatırımcıları tedirgin eden belirsizlik ortadan kalktı. Kaynayan bir coğrafyanın tam merkezinde olan Türkiye için seçimler normal zamanı olan 19 ay sonra yapılacak olsaydı; git gide belirsizleşen ortamda ne piyasalar yatışır ne de ne de yatırımlar yapılırdı. Seçim kararı ile bu süre 66 güne indirilerek – seçim tarihi- belirsizliği ortadan kalkmıştır. Bu yönüyle gerek finans piyasaları gerekse iş dünyası kararı olumlu karşılamıştır. 

Seçim ekonomileri bütçeleri olumsuz etkiler. Kesenin ağzı açılır, tavizler başlar ve “mali disiplin” bozulur. Zaten ciddi bir bütçe açığı veren Türkiye ekonomisi için bu durumun daha da kötü sonuç doğurması kaçınılmazdır. Seçime giden sürenin kısa olması, mali disiplindeki muhtemel bozulmayı sınırlandırması açısından olumludur.

Bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım. Seçimler neden zamanında yapılmıyor? Demek ki işler yolunda gitmiyor! Daha dün “1 dolar eşittir 1 lira” diye manşetler atılırken bugün 1 dolar 4 lirayı geçmiş durumda. Tüm baskıya rağmen faizi düşüremiyorsunuz! Enflasyon çift haneye demirlemiş durumda. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş desteklere rağmen işsizlik düşmüyor. Tamam, 7,4 büyüdük büyümesine de neden vatandaş, esnaf ve KOBİ’ler bunu hissetmiyor. Büyüyen kim ya da kimler? Bu kadar büyümeye rağmen Türkiye’nin devasa holdingleri neden borç yapılandırması istiyor! Demek ki kazın ayağı öyle değil. Demek ki görünen ile görünmeyen bir değil! Alınan seçim kararı “seçim tarihi” üzerindeki belirsizliği kaldırması yönü ile olumlu karşılanmıştır. Ancak, adeta “yangından mal kaçırırcasına” alınan bu karar, işlerin kötü gittiğinin de tescilidir.

Seçimler, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Seçimin demokratik olup olmadığı üzerindeki tartışmalar, seçim sonuçlarına gölge düşürür ve beklenen ekonomik gelişmeler üzerinde olumsuz etki yaratır. Yatırımcı, para kazanmak ister ama parasını yatıracağı yerin de güvenli olmasını ister. Güven, başta evrensel demokrasi ve hukuk değerleri üzerine bina edilir. OHAL ortamında yapılan bir seçim ve bazı siyasi partilerin seçime giremeyecek olması özellikle uluslararası yatırımcılar açısından demokratik ortamın olmadığı eleştiri ve endişelerini de beraberinde getirecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları 16 Aralık. Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık, Koç, Boğa, İkizler.

Günlük burç yorumları 15 - 16 Aralık. Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji yazıları tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akre...

Yazarlar
Website Security Test