Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İTO’ya başkan seçildi, her zaman görev adamı oldu

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Ticaret Odası'nda organ seçimleri tamamlandı. Seçilen isimler dört yıl boyunca görev yapacak.

Nerede hizmet edilmesi gerekiyorsa orada görev alır, aldığı görevin hakkını verir. Bu tür isimlere aramızda tam bir görev adamı deriz.

400 bin üyesi ile dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası Başkanı seçilen Şekib Avdagiç görev adamı tanımı ile tam örtüşüyor.

Zenica’da (Bosna-Hersek) doğan İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünü bitiren ihtisas programlarına katılan, iş dünyasına atılan Şekip Avdagiç MÜSİAD’ın kurucuları arasında yer aldı.

O günlerde bu kuruma destek vermesi gerekiyordu. İkinci adam olarak görev aldı ve MÜSİAD’a tam 9 yıl hizmet verdi.

Görev adamlığı o yıllarda başladı. Sonra İstanbul Ticaret Odası’nda görev alması gerekti. Hiç düşünmeden elini taşın altına koydu ve ikinci adam olarak görev aldı.

Geniş kitleler onu 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı olması ile tanıdı. İstanbul için çok önemli bu projede aksamalar olmuştu.

Adeta kurtarıcı olarak kendisine görev verildi. Mesele hizmetse gerisi ayrıntı diye düşündü ve görevi kabul etti.

Kısa sürede işleri yoluna koydu. İstanbul 600’den fazla proje ile Avrupa Kültür Başkenti sınavını başarıyla geçti.

Sonra İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanlığı’nda görev alması gerekti. Benim başkan olmam lazım Meclis başkanlığı nereden çıktı diye itiraz etmedi.. Görev adamı tavrı ile Meclis Başkanlığını üstlendi.

Meclis başkanı olarak iyi günde kötü günde İTO’da birlik beraberliğin temsilcisi oldu. Ve sonunda oda içinde etkin olan çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu İTO Platformu’nun ortak adayı olarak seçime girdi.

İlk sınavı komite seçimlerinde verdi. Başarıyla geçti. Sonra Meclis’te herkesi dinledi. Ortak aklı aldı, tek liste ile seçime gitti. Ve İTO’nun yeni başkanı oldu..

Şekib Avdagiç, 136 yıllık köklü bir geçmişe sahip İTO’nun 24. Yönetim Kurulu Başkanı olarak ilk yol haritasını şöyle paylaştı:

  • Önümüzde yepyeni bir yol uzanıyor. 400 bin üyemizin gücüne güç katacak projelerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin aydınlık yarınları için güçlü bir teminat olacaktır
  • Büyümede anahtar rol oynayacak, nokta atışı projelerimiz hazır. Kaybedecek bir saatimiz bile yok. İstanbul’un marka değerini yükselten projeleri hayata geçirmek, Türkiye’den dünyaya uzanan köprüleri sağlamlaştırmak için buradayız.
  • Bizler dövizdeki algı oyunlarına, ticaretteki gücümüzle karşı duruyoruz. Bizler faiz prangasını üretim gücümüzle kırmak için buradayız. Bizler yerli kaynaklarla beslenen yatırım kararlarına, milli bir mesele olarak bakan insanlarız.
  • O yüzden İstanbul Ticaret Odası bizim için, iş dünyasına cesaret veren asırlık bir çınardır. Sizlerin bana ve arkadaşlarıma gösterdiği bu teveccühü de bu açıdan görev telakki ediyoruz.

Şekib Avdagiç Türkiye’deki ortalama her 4 şirketten 1’ini temsil eden, milli gelirin yüzde 28’ini, toplam vergi gelirinin yüzde 43’ünü ve toplam dış ticaret hacminin yüzde 50’den fazlasını oluşturan İTO’nun yeni yönetimini de güçlü isimlerden oluşturdu.

Güçlü isimlerden biri bizim mesleğin içinden geldiği için yakından bildiğimiz İsrafil Kuralay… Tıpkı Şekib Avdagiç gibi sabretmeyi bilen görev verilince de var gücü ile çalışan biri isim… Tam bir Erzurumlu…

İletişim sektörünün özellikle görsel tarafında çok önemli projelere imza attı.  MÜSİAD’ın değişmez ekonomi basını başarı ödülleri jüri üyesi… Çok önemli araştırmalar imza atan UTESAV’in başkanı… Şekip Avdegiç’in İTO’da gerçekleştireceği projelerde en önemli yardımcılarından biri olacak.

Diğer bir isim Dursun Topcu… Aileden işadamı…. Reis Makine ile başarı öyküleri yazıyor. Geçen dönemde başkan yardımcısıydı. Projelerin devam etmesinde büyük katkısı olacak. Şekib Avdagiç’in yeni dönemdeki en önemli yardımcılarından biri de o olacak.

Yeni yönetimin bana göre en renkli ismi Ahmet Özer olacak. Sadece güvenilir gıda ile ilgili projesini gerçekleştirse İstanbul’u uçurur… Şakip Avdagiç’ın meclis başkanlığı sırasında da yardımcılığını yapmıştı.

Şekip Avdagiç yönetime iki Malatyalı’yı birden alarak bu ile pozitif ayrımcılık yaptı… Malatyalı Burhan Polat ve Bahadır Yaşık İTO’nun yeni yönetiminde yer aldı.

Burhan Polat tekstil sektöründen geliyor. Bahadır Yaşık da turizm sektörünü temsil edecek.

Yeni yönetimde eski yönetimde olduğu gibi en sportif ismi Levent Taş olacak. Yönetimde iki Malatyalı olunca Adıyaman doğumlu Servet Samsama’nın da yönetime girmesi şart oldu. Tabi bu işin şakası…

Sıfırdan dünya çapında markalar yaratan Servet Samsama Adıyamanlı olmaktan öte başarılı projelere imza atacağı için yönetime girdi bunun altını çizelim.

Yeni yönetimde Yakup Köç inşaat sektörünün sorunlarını dile getirecek. Perşembe Pazarı’nın sevilen ismi Adil Coşkun’a da çok iş düşecek. İbrahim Doğan Salman da sürpriz projeler imza atarak herkesi şaşırtacak.

Yönetim bu isimlerden oluşuyor. Ama bir başka güçlü yapı da İTO’nun TOBB delegelerinin belirlenmesinde ortaya çıktı. TOBB delegeleri her biri kendi alanında uzman isimlerden oluşuyor. Hikmet Tanrıverdi, Tahsin Öztiryaki gibi çok önemli isimler İTO’nun TOBB delegeleri arasında yer almış durumda.

İşte İTO’nun yeni yönetimi

 

Şekib Avdagiç (Başkan), İsrafil Kuralay, Servet Samsama, İbrahim Doğan Salman, Dursun Topçu, Ahmet Özer, Yakup Köç, Burhan Polat, Levent Taş, Bahadır Yaşık, Adil Coşkun,

İTO’nun TOBB delegeleri:

Erhan Erken, Rahmi Korkmaz, Salih Sami Atılgan, Sultan Selim Şimşek, Zeki Akbal, Hasan Keleş, Celal Yıldırım, Ergun Kont, Sultan Hızıroğlu, Mehmet Metin Korkmaz, Tahsin Öztiryaki, Davut Tolga Batallı, Eyüp Topal, Gıyasettin Eyyüpkoca, Hasan Sevilir, İsa Albayrak, Mehmet Musa Evin, Murat Hazıroğlu, Murat Kasap, Adnan Bostan, Hikmet Tanrıverdi, Mehmet Yıldırım, Öztürk Oran, Abdulmuti Baran, Ali Bekgöz, Mehmet Develioğlu, Yusuf Cevahir, Dursun Topçu, Bekir Taner Ateş, Murat Kılıç,

 

Disiplin Kurulu Üyeleri:

Kenan Atalay, İsmail Hakkı Akıncı, Muhammet Yenel, Atilla Yılmaz, Ersin Çetin, Fahrettin Ertemel

 

En çekişmeli seçimler bitti, TİM için çalışma başladı

 Murat Akyüz                                Oğuz Satıcı

İki ihracatçı birliğinde seçimlerin çok çekişmeli geçeceğini yazmıştık. Öyle de oldu. Önce İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’ndeki (İMİB) seçimi aktaralım.

Yarışa üç aday girdi. Oyların 177'sini alan Aydın Dinçer tekrar başkan seçildi. Adaylardan Ergun Efendioğlu'nun listesi 142 oy alırken, Selçuk Çevik 65 oyda kaldı.

Aydın Dinçer'in seçilmesiyle birlikte 2001- 2008 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlığını üstlenen Oğuz Satıcı tekrar TİM çatısı altına yeniden girdi. Oğut Satıcı’nın İMİB’i temsilen TİM’de yer alacağı biliniyor.

İkinci çekişmeli seçim Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nde (İKMİB) gerçekleşti. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu sektörün önemli isimlerinden Adil Pelister ile yarıştı. Pelister'in listesi 613 oy alırken  Eroğlu'nun listesi 535 oyda kaldı ve seçimi kaybetti.

Pelister ve ekibi 4 yıl boyunca İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'ni (İKMİB) yönetecek.

Önceki Başkan Murat Akyüz de Adil Pelister’in listesinden yönetime girdi. Akyüz’ün birliği TİM’de temsil etmesi bekleniyor.

Her iki çekişmeli seçim sonrasında TİM’de başkan adayı olacak iki isim de belirlenmiş oldu. Murat Akyüz’ün ve Oğuz Satıcı’nın şartlar uygun olursa Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne başkan adayı olabileceği konuşuluyor.

Oğuz Satıcı’nın aday olması için özellikle Ege’den büyük destek geldiği biliniyor. Murat Akyüz’ün de uzun süredir bu göreve talip olması için çevresinden baskı gördüğü biliniyor.

Bu iki adayın dışında  uzun süredir sahada olan İsmail Gülle’nin de çalışmaları hızlandırdığı biliniyor. Tekstil sektörünün bütün dernekleri Gülle’nin seçilmesi için adeta seferber olmuş durumdalar.

En çok kadın onun yönetiminde yer aldı

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nde (İDDMİB) gerçekleşen başkanlık seçiminin galibi Tahsin Öztiryaki oldu. Önceki dönemde Rıdvan Mertöz'ün yönetiminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Öztiryaki 476 oy ile başkan seçilirken, seçimdeki tek rakibi olan Rıdvan Mertöz ise 328 oy aldı. Öztiryaki, Rıdvan Mertöz'den önceki dönemde İDDMİB'in başkanlığını da yürütmüştü.

Öztiryaki yönetime Ayşegül Çapan, Hülya Gedik, Nilay Denizli gibi sektörün önde gelen isimlerini alıp en çok kadın yönetim kurulu rekorunu da kırdı.

Seçimin ardından konuşan İDDMİB'in yeni başkanı Tahsin Öztiryaki, çok güçlü bir yönetim oluşturduklarını ve yönetimdeki herkesin tecrübe sahibi olduğunu kaydetti. Yönetimde kadınlara ve gençlere de ağırlık verdiklerine dikkat çeken Öztiryaki, "Genç isimlere çok önem veriyor ve destekliyoruz. Kadın istihdamını artırmaya çalışacağız. Birlik olarak 2017 yılında 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2018’de hedefimiz 8 milyar dolar seviyelerine ulaşmak. Hep birlikte çok çalışarak hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

Tahsin Öztiryaki'nin oluşturduğu güçlü listenin önemli kısmı bir önceki yönetimde görev alan kişilerden oluşuyor. 7 isim Öztiryaki ile birlikte Rıdvan Mertöz başkanlığında birlikte görev aldılar.

Ayşegül Çapan, Bekir Yelken, Çetin Tecdelioğlu, Mehmet Öncel, Serdar Urfalılar, Sevgür Arslanpay ve Zeki Sarıbekir önceki dönemde görev yapan isimler olurken, Ayhan Yerekaban, Hülya Gedik, Murat Saraylı, Nilay Denizli ve Talha Özger ise yeni isimler olarak dikkat çekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test