Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Paranın seçimi

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önceki hafta Trump’un twitter mesajıyla gerginliğimiz tavan yapmıştı.

ABD ile Rusya arasında çatışma olacağı beklentisi boşa çıktı. ABD ve müttefiklerinin yaptığı operasyon ‘’Top Gun ‘’ tadında herkesin galip çıktığı kimsenin zarar görmediği bir şekilde sona erdi.

Pardon, kimse zarar görmedi derken ortalığı karıştıranlardan kimse zarar görmedi demek istedim.

Ha vurdu, ha vuracak geriliminin tırmandığı haftaya dolar 4,04 fiyatla başlayarak, 4,19 seviyesine tırmandı, Bist 100 endeksi ise 115,425 başladığı hafta içinde 106,000 seviyesine düşerek son altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sonra ne mi oldu, Hiç işte, Suriye’yi vurup herkes evine gitti. Pazartesi  günü,piyasalar beklentinin gerçekleşmesinin rahatlığı ile 2000 puan yukardan açılış yaptı ,dolar 4,07 geri çekildi, Hah işler yoluna giriyor demiştik ki..

Sayın Devlet Bahçeli atına atlamış zırhını kuşanmış taarruza geçti. Piyasalar boş durur mu, dolar fırladı borsalar çöktü dolar yeniden 4,12 ye fırlarken Bist100 108,000 seviyesine tekrar geriledi.

Piyasaların seçim sözünü duyduğundaki endişesine bir anlam veremedim doğrusu, Bana göre bu seçim sözüne olan bir tepkiden çok önceden yaşanan kırılganlıkların bir yansımasıydı.

Hisse senedi piyasasında, yabancı takasın bir aydır sürekli düşüşü, dolardaki müthiş oynaklık, Rus piyasalarıyla aynı kapta değerlendirilen piyasamızın kırılganlığını arttıran iç ve dış gelişmeler. Bizi aşırı hassas bir hale getirdi.

Olumsuz haberlere odaklanmışken seçim sürecine girecek bir Türkiye’nin Ekonomik olarak olumsuz etkilenebileceği değerlendirildi.

Oysaki şu gün yaşadığımız şartlar içerinde hızlı karar almaya ihtiyacımız var. Bir buçuk yıl içerisinde yapılacak seçimin idarenin elini kolunu bağladığı da bir gerçek.

Seçim kararının alınma olasılığı ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren, seçimin ne getireceği ne götüreceği ile ilgili tartışmalar yapılmaya başladı.

Kim avantajlı ve kim dezavantajlı olursa olsun 2018 Haziranında yapılacak seçim, ülkemiz için, ekonomimiz için 2019 Kasımında yapılacak olan seçimden daha iyidir, daha avantajlıdır.

Borsayı kumar olarak görenlere her zaman söylediğim şey şudur.

Ülkede yapılan bir icraatın, alınan bir kararın veya bir seçim sonucunun memleket için iyimi kötümü olduğunu anlamak için Bist 100 endeksine bakın. Endeks yükseliyorsa sonuç iyidir, endeks düşüyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir ve en kısa zamanda hatadan dönülmelidir.

Paranın yönünde riya olmaz, dün seçim kararı açıklanınca nemi oldu borsa 6000 puan arttı, dolar 10 lira düştü.

Şimdiden seçimlerin ülkemize huzur, barış ve refah getirmesini diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test