Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyet, ulusal egemenlik ve demokrasiden vazgeçmeyiz

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanımız ve halkımız için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış günü olan 23 Nisan’ın yıldönümleri elbette her daim önemlidir. Ama herhalde hiç bu dönemdeki kadar önemli olmamıştı!..

Sistem tartışmalarının yapıldığı, cumhuriyet ve demokrasi değerlerinden uzaklaşıldığı ve onca yıllık meclis geleneğinin rafa kaldırılmak istendiği günümüz Türkiye’sinde; 23 Nisan’ı daha bir gür sesle, daha büyük bir coşkuyla kutlamak gerekiyor…

Şimdilerde, ülkemizde bir anlamda fiilen yürürlüğe sokulan rejim ve sistem değişikliği, yeni seçimlerle meşrulaştırılmak ve kalıcılaştırılmak isteniyor. Bunun zamanlamasıyla ilgili tartışmalar da siyasal gündemimizde önemli bir yer tutuyor.

Peki, 23 Nisan 1920’nin 98’inci yıldönümünde; cumhuriyet, ulusal egemenlik ve demokrasi gibi kavramlar, bizler ve bugünkü yeni kuşaklar için neler ifade ediyor?

Kongrelerden meclise

Ulusal kurtuluş savaşı ile küllerinden doğan yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde, ulusal egemenlik kavramının önemli bir yeri vardır. Başta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelesine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna önderlik eden kadrolar; egemenliğin kayıtsız şartsız ulusun elinde olduğu şiarını tam anlamıyla benimsemişlerdir.

En zor koşullarda bu şiarı tüm güçleriyle hayata geçirmişler ve 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir.

Bu süreçte Anadolu’da toplanan kongrelerin önemine dikkat çeken ve daha sonra bunların Ankara’da meclis çatısı altında buluşturulmasını değerlendiren rahmetli Bülent Tanör hoca; ‘Kuruluş’ta bu süreci şöyle değerlendirir: “Büyük savaşın yıkıcı sonuçlarını tam tersine çevirmeyi başaran ülkelerden biri Türkiye oldu. Ülke tarihinde bir savaş ilk defa olarak devrimci sonuçlar yarattı: Kurtuluş ve Yeniden Kuruluş. Aslında bu iki süreç iç içe geçmiştir, diyalektik bağlarla birbirine kenetlenmiştir. Kurtuluş için savaşılırken, Kuruluş olgusu da hayata doğmuştu (1920). Kurtuluştan sonra da, Kuruluş yeni bir yükseliş kazandı.”  

Kurtuluşun ve kuruluşun meclisi

Aslında ülkemizin güçlü bir meclis dolayısıyla parlamenter sistem geleneği vardır. Üstelik bu gelenek kurtuluş savaşının ateşleri içinde yükselmiş ve güçlenmiştir. Savaşın en zor dönemlerinde bile, kurtuluş mücadelesinin meşruiyeti, hukuku önemsenmiş ve meclis çatısı altında hayata geçirilmiştir.

Emre Kongar hoca, 21’. Yüzyılda Türkiye isimli eserinde, bu olguya dikkat çeker: “İstanbul’un askeri olarak işgalinden sonra, Mustafa Kemal, artık yeni bir Meclis kurma zamanının geldiğine karar verdi. Gerekli seçimler ve hazırlıklardan sonra, yeni Türk Devleti’nin ilk Ulusal Meclis’i 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da açıldı. Meclis başkanlığına Mustafa Kemal seçildi. Bu, ulusun hukuksal önderliği demekti.”

İşte ulusal kurtuluşu ve yeniden kuruluşu sağlayacak zorlu mücadelede, halkın iradesi ve demokratik katılımı, böylece hayata geçirilmiş oluyordu.

Ulusal egemenliği ve demokrasiyi savunmak

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde önemli bir yeri olan 23 Nisan, sonraki yıllarda bayram olarak kutlanacak ve çocuklara armağan edilecekti.

Aslında bu anlamlı günün, çocuklara armağan edilmesini ve ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak kutlanmasını önemsiyoruz. Ancak günümüzde, giderek bu gün ve bayram, tarihsel özünden, anlamından koparılarak, yalnızca çocuklara yönelik etkinliklerle kutlanır olmuştur. Cumhuriyetle bütünleşen ulusal egemenlik ve demokrasi kavramlarından, düşünce sistemlerinden uzaklaşılmıştır.

Oysa cumhuriyeti, ulusal egemenliği ve demokrasiyi, en çok hatırlamamız, hatırlatmamız ve savunmamız gereken günlerden geçiyoruz. Bunların önemini yeni kuşaklara aktarmalıyız. Parlamenter demokratik sisteme sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet değerlerinden, ulusal egemenlik ve demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi, dosta düşmana göstermeliyiz.

23 Nisan 1920’nin 98’inci yıldönümünde; işte böylesi duygu ve düşüncelerle; başta çocuklarımız olmak üzere, herkesin ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test