Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Prof. Dr. Gürhan Tümer üzerine

11.10.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdırİzmir önemli bir aydınını daha yitirdi. Prof. Dr. Mimar Gürhan Tümer, İzmir’e  iz bırakan çok değerli bir arkadaşımdı. Eşi mimar Sumru’ya ve tüm tanıdıklarına başsağlığı diliyorum.

Prof. Tümer, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde  genç mimarları yetiştiriyordu. Öğrencilerinin de vurguladığı gibi O, yalnızca mimarlık öğretmiyor, gençlere mimarlığın ötesini aşılamaya çalışıyordu.

Yalnızca sıradan bir eğitimci olmadı. Tüm sessiz, kalender görünüşüne karşın, İzmir için etkin bir şekilde görevler üstlenmekten kaçınmadı.

Yirmi yılı aşkın bir süredir, kentimizin marka değerlerinden birisi haline gelen İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı-İKSEV’in kurucu üyeleri arasında idi. İKSEV’in bu noktaya gelmesinde, Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilmesinde Gürhan Tümer’in de önemli katkıları olmuştur.

  

GÜSEV etkinlikleri

Prof. Dr. Oğuz Makal ile birlikte kurucuları arasında bulunduğum, Güzel Sanatlar ve Eğitim Vakfı- GÜSEV etkinliklerinde Gürhan hocayı daha yakından tanıdım. 90’lı yıllarda, İzmir Film Festivalini gerçekleştirirken, yönetimde O da vardı ve düşünceleri ile bizlere değerli katkılar yapıyordu. Giderek kitaplarının satış gelirini  vakfetmişti.

GÜSEV’i geliştiremedik ne yazık ki. Ama O, rahatsızlığına karşın, GÜSEV  yönetimini  terketmedi, katkı koymayı sürdürdü. Sakin sakin…

Kısa  zaman öncesine  kadar oturduğu ev, ortaokulu okuduğu  Saint Joseph Kolejine yakındı.  Kıbrıs Şehitleri Caddesinde rastlaşır, ayak üstü de olsa uzun uzun sohbet ederdik. Bu sohbetlerden çok yararlandığımı anımsıyorum. 

Kitaplar kitaplar

Prof. Gürhan Tümer’in bir aydın olarak katkıları bunlarla sınırlı değil. Onun gelecek kuşaklara bıraktığı en değerli miras, çeşitli dergilere yazdığı onlarca makale ve incelemenin yanısıra, kitaplarıdır.

Gerek makalelerinde gerekse kitaplarında akıntıya kürek çekmekten hoşlanırdı. Aykırı düşünceleri savunmaktan kaçınmaz ama dik durmaktan da vazgeçmezdi. Kitaplarından bir seçki sunayım:

"Mimarlığın Özü ve Sözü", "Mimarlığı Tanımlamak", "Mimarlık-Edebiyat İlişkileri Üzerine Bir Deneme", "İnsan-Mekân İlişkileri ve Kafka", "Bir Başka Mimarlık", "Aynalı Binalar, Nöbetçi Mimarlar", "Cumhuriyet Döneminde Yabancı Mimarlar Sorunu", "Ve Mimarlık",  “Kut Han”, “Adem Güzel'in Yazarlığı”, “Cumhuriyet Döneminde Yabancı Mimarlar Sorunu”, “Yazılı Yerler”, “Mea Architectura Mea Culpa”… 

Prof. Tümer,  çalışmalarının karşılığı olarak, "9. Ulusal Mimarlık Sergisi”nde, "Hürriyet Gösteri Dergisi Deneme Yarışması"nda, "De Yayınevi Masal Yarışması"nda, "Gülhane Sanat ve El Sanatları Festivali Öykü Yarışması"nda, ödül ve mansiyonlar kazanmıştır. 

Kendisini çok arayacağız.

NOT: Tüm okuyucularımızın Kurban Bayramını kutlar, esenlikler dilerim.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mart 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balı...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mart 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık Bu...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mart 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 - 24 Mart 2019 Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kov...

Yazarlar
Website Security Test