Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir Garip Sümsük Kuşu ve Trump!..

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni Zelanda adaları arasında başkentin olduğu adaya daha yakın küçük bir ada var. Mana Adası. Artık insanlar adayı, koyun otlatmak bile çok verimli olmadığı için, ağaçlandırarak doğaya terk etmek istiyorlar.

Bu arada kuşbilimciler kuş nüfusunu arttırmak için betondan, güzelce boyalı birkaç kuş maketini adaya koymuş. Kuşlar gelip orada yuva yapsınlar diye. Gele gele bir tek erkek “Sümsük Kuşu” gelmiş. Tek eşli yaşayan bu türün necip temsilcisi üç yıl boyunca taştan heykele kur yapmış. Çiftleşmeye çalışmış. Olaya tanık olanlar kuşa “Nigel” ismini takmışlar. Garip kuş taştan yanıt alamamış ama yılmamış ve 3 yıl sebattan sonra büyük aşkının yanında ölmüş.

Malum, avcılar da maket kullanırlar av için. Almanya’nın Münster şehrinde de “Petra” isimli siyah kuğu bembeyaz dev bir kuğu şeklinde pedallı kayığa aşık olmuştu. Bir yıl boyunca yukarıdaki güncel hikayede olduğu gibi dünyanın ünlü TV kanalları ve önde gelen gazeteleri de konuyu duyurmuşlardı.

Asya’daki dev tsunami sonrasında arkadaş olan “su aygırı ile dev kaplumbağanın resmini” Kuğu Şarkısı kitabına kapak olarak seçmiştim.

Bazı gereksinimler var. Isı, dokunuş, güvende hissetme vesaire ve bu ihtiyaçlar bazen maketlerce, bazen elektronik olarak, ama sıkılıkla da ev hayvanları ile yanıt bulabiliyor. Alışkanlık haline gelince de türümüzün alışkanlıklar hayvanı olduğunu anlamaz isek, sürüp gidiyor. Dogmalar da, böyle tekrar ile alışkanlık yaratmak ve ondan sonra gereksinime yeni ve edinilmiş bir açlık ile yanıt verme alışkanlığı. Ve tabular tabii bu “alışılan” dogmaların etrafında. Genç yaşta tekrar ve tekrar tekrar tekrar! “Kültür” bu şekilde oluşuyor.

Aracına hayran sürücü, yani bu bir tekne olabilir, bir motosiklet, bir traktör, kamyon veya binek arabası. Kimliğini bu gereçte bulan insan ve bununla caka satma. Yaşlanan erkeklerde daha bariz olan genç kadın tutkusu, ki bu kadın hakları ile birlikte tersine de dönüyor kısmen.  Realistçe mi demem, komik mi desem, acınacak durumlar mı desem şaşırıyorum. Fakat geçerli ve her daim gündemde olan yaşam şekilleri. ABD Başkanı Trump’a bakınca zaten gören göz görüyor. Göremeyen ise hayran oluyor.

Bazen uzaktan bakınca, türümüzü de makinalardan çıkan civcivlere benzetiyorum, onlar gibi sempatik, ters günümde ise epey sıkıcı buluyorum doğrusu. “Big data” da bizi farklı görmüyor zaten.

Sürü güdüsü bir yanda, yalnızlık ve ego ve bencillik diğer yanda.

Trump ve şu an dünyada popüler olan “güçlü” liderler konusu gündemde. İnsanların büyük çoğunluğu Trump ve benzerlerinin yerinde olmak istiyor, o nedenle de lider olabiliyorlar. Bir nevi Süpermen, Örümcek Adam vs. Sürü güdüsü ile ego arasında gidip geliyoruz. Bazı tetikleyen unsurlar, genç eş, para, evler,  oteller, tekne, uçak vs. Sürü, lideri kabulleniyor.

E, pekiyi demokrasi? O konuya başka bir yazıda gireceğim. Ego veya bireyselleşme deyince doğal olarak kendini beğenmişlik (Vanity/ Eitelkeit) ve farklı alışkanlıklara saplanmak, kibir, yani Narsizm’in daha az patolojik, daha normal hali (ki yaratıcı faaliyetler de bu olmadan düşünülemez) ve ego ile mücadele, “uğraş veya cihad” ve alçakgönüllülük de işin içine giriyor. Bir iyi tarafı ise bir lideri körü körüne kabullenememe!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test