Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD Sahneyi Terketmeyecektir

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara'da yapılan Suriye konusundaki Türkiye, Rusya ve İran zirvesi, Türk silahlı kuvvetlerinin Afrin'de tam hakimiyeti sağlamasından sonra gerçekleştirilmiştir. İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı açıklama ile Astana'da belirlenen ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için Afrin'deki gelişmelerin Suriye'nin toprak bütünlüğü ile ulusal egemenliğini ihlal etmemesi gerektiğini belirtmiştir. Bu konuda soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye'nin pozisyonunun net olduğunu, bir tehditten kurtulmuşken yeni bir tehdit ile karşı karşıya kalmak istemediğini söylemiştir. Dolayısıyla Suriye'nin geleceği belirsizliğini korurken Ruhani'nin önersinin dikkate alınması mümkün değildir.

Öte yandan Rusya, Türkiye ile olumlu ilişkisini sürdürerek ve kapsamını genişleterek (ekonomik ve savunma alanında) NATO'da bir bölünme yaratabileceğini ve ABD ile ilişkilerini zayıflatabileceğini düşünmektedir. Soğuk savaşın diplomasi alanında yeniden başladığı bugünlerde Rusya için Türkiye'nin desteği de önem taşımaktadır.

Başkan Trump yaptığı açıklamayla ABD askerlerinin yakında Suriye'den çekileceklerini söylemiştir. Büyük şaşkınlık yaratan bu açıklamanın uygulama şansı zayıf gözükmektedir. Trump,  yönetimiyle tam istişare yapmadan benzeri açıklamaları daha önce de yapmıştı, dolayısıyla bu da aynı sonuca varacaktır. ABD'nin Suriye'de asker bulundurması sadece DAEŞ ile mücadele için değildir. İran ve Rusya'nın Suriye üzerinde artan etkisini dengelemek amacına yöneliktir. Türkiye, Rusya ve İran yakınlaşmasının fotoğrafları giderek daha çok görüldüğü bir ortamda ABD'nin sahneyi terketmesi beklenemez.ABD'nin Suriye'de Fransa'ya görev devri de gerçekleşmesi uzak bir ihtimaldir. ABD'nin bu düşüncesinin ardında yatan, Ortadoğu ülkelerinde kendine yönelik nefretin yöneltilebileceği yeni bir aktörü sahneye sürmektir. Fransa'yı uluslararası alanda tekrar güçlü bir konuma taşımak isteyen Macron, tarihten gelen nedenlerle Suriye'ye müdahil olmak arzusunu taşımaktadır. Ancak Fransa bu güç görevi başaracak bir konumda ve yetenekte değildir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test