Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhracatçı birliklerinde seçim yarışı başladı

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mustafa Selçuk Çevik           Aydın Dinçer     

 

 Yavuz Eroğlu                             Adil Pelister

 

İhracatçı birliklerinde seçim heyecanı tavan yaptı. Bazı birliklerde seçimler önceden belirlendiği gibi tek liste ile gelip geçerken bazı birliklerde de kulisler zirveye çıktı.

Tek liste ile seçimlerin yapıldığı ilk birlik İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği oldu.

Türkiye'nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının dörtte üçünü tek başına gerçekleştiren İHKİB'de başkanlığa Mustafa Gültepe seçildi. Mustafa Gültepe’nin seçilmesi ile ilk defa Karadenizli (Ortakları Malatyalı) bir isim hazır giyimcilerin başkanı oldu. Bu köşenin okurları Mustafa Gültepe’nin ortak aday olarak belirlendiği ilk öğrenen olmuştu.

Kumaşçılar da tek liste ile başkan seçmeye karar verdi. Aralarında İsmail Gülle’nin de olduğu listenin başkanı Ahmet Öksüz olacak. Böylece İsmail Gülle’nin TİM Başkanlığı’na yürümesinin yolu açılmış olacak.

Her zaman seçim yarışına sahne olan tekstil ile ilgili iki birlikte bu defa ortalık sakin… Ancak bazı birliklerde kıyamet kopuyor.

Müthiş bir seçim yarışı yaşanıyor. En şiddetti seçim yarışının yaşandığı birlik ihracatta ilk üçte yer alan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) oldu.

Murat Akyüz iki dönem kuralına nedeniyle başkan adayı olamayınca bu birlikte çok sayıda başkan adayı çıktı.

Daha önce adaylığını değişim sloganıyla açıklayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu seçim çalışmalarını büyük bir hızla sürdürürken sektörün önemli ve başarılı isimlerinden Adil Pelister karşısına rakip çıktı. Yavuz Eroğlu seçim vaadleri ile dikkat çekerken, Adil Pelister’de sessiz ve derinden bir çalışma yürütüyor. Bu arada mevcut yönetimde her iki adayı destekleyenler ortaya çıktı.

Başkan Murat Akyüz Adil Pelister’in listesinde yer alacak. Böylece TİM başkanlığı için yolu açılmış olacak.

İsmail Selçuk Aksoy, Mustafa Yelkenci, Ersin Tarı, Haşim Çetin yeni dönemde aday olmayacaklar. Ahmet Faik Bitlis, Erman Atasoy, Selahattin Algan, Doğu Kaya, Rıza Bozoklar Adil Pelister’in listesinde yer alacak. Ayrıca yeni dönemde Sera Ağaoğlu Pelister’in listesinde yönetime girecek. Sektörün önemli isimlerinden ve Türkiye’de tüketici hareketinin onursal başkanı Aydın Ağaoğlu’nun yeğeni olan Sera Ağaoğlu seçildiği takdirde birliğin ilk kadın yönetim kurulu üyesi olacak.

Halen yönetimde yer alan sektörün genç ve dinamik isimlerinden Burak Önder ise Yavuz Erdoğlu ile birlikte hareket ediyor.

İKMİB’in de aralarından yer aldığı birlikleri bünyesinde toplayan ve Genel Sekreterliği’ni Armağan Vurdu’nun yaptığı İstanbul Maden ve Metalleri İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde yer alan diğer birliklerde de seçim yarışı yaşanıyor.

Özellikle Maden İhracatçıları Birliği büyük bir seçim yarışına sahne oluyor. Daha önce Ali Kahyaoğlu’nun listesinde yer alan iki isim şimdi seçim yarışı yapıyor.

Mevcut Başkan Aydın Dinçer’in karşısına aday olarak çıkan Mustafa Selçuk Çevik verdiği mesajlarla dikkat çekiyor.

Aydın Dinçer’e sektörün önemli isimlerinden Rüstem Çetinkaya tam destek veriyor. Mustafa Selçuk Çevik ise Ali Kahyaoğlu ile birlikte seçim çalışmalarını sürdürüyor. Bu iki adayın dışında bir de Orhangazi Ticaret Odası Başkanı Ergun Efendioğlu adaylık yarışına katıldı. 

Aynı birlik çatısı altında bulunan ve seçim yarışı kesinlikle olmaz denilen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller Birliği’nde de şaşırtıcı bir gelişme oldu. Daha önce Tahsin Öztiryaki’nin de desteği ile başkan olan Rıdvan Mertöz’e rakip çıktı. Hem de bir önceki seçimdeki en büyük destekçisi Tahsin Öztiryaki Mertöz’ün yeni rakibi oldu. İki isim arasındaki yarışın ilk yansıması İstanbul Sanayi Odası komite seçimlerinde yaşandı.

Mücevher İhracatçıları Birliği’nde ise İman Altınbaş’ın adaylığı gündemde. Çelik İhracatçıları Birliği’nde ise Namık Ekinci’nin başkanlığına kesin gözüyle bakılıyor. Ekinci’nin listesinde Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun da yer alacağı söyleniyor.

Seçimde en rahat isimlerden biri de geçen dönem başarılı bir başkanlık dönemi geçiren İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak olacak gibi görünüyor.

Birlik seçimleri bu arada TİM başkanlığı için sinyaller de veriyor. İsmail Gülle şu anda en net TİM başkan adayı… Böyle bir açıklaması yok ama çalışmaları bunu gösteriyor. Ayrıca özellikle kendi sektöründen, Adana, Antep gibi kentlerde de çok iyi destek görüyor.

Adı geçen adaylardan Tahsin Öztiryaki’nin aday olmayacağı, aday gösterilmesi halinde bu görevi kabul edeceği zaten biliniyor. Bu arada Oğuz Satıcı’nın da çalışmalar yaptığı söyleniyor.

Birlik seçimlerinde son durum böyle…

Oda ve borsalarda mevcut başkanlar seçimi kazanıyor

İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) sürpriz bir adaylık gelişmesi ile başlayan oda ve borsa seçimlerinde genellikle mevcut başkanların seçimleri kazandığı görüldü.

Türkiye’nin en büyük sanayi odası olan İSO’da komite seçimlerinde büyük bir sürpriz yaşandı. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı da olan Ali Kopuz Başkan Erdal Bahçıvan’a karşı liste çıkardı. Ancak Kopuz’un listesi 18 oy alırken Erdal Bahçıvan 79 oy alarak komite seçimini kazandı. Bahçıvan’ın listesinde MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan’ın aile şirketi de yer aldı. Ayrıca listede Bonfilet Et ve Namet gibi önemli firmalar yer aldı.

İSO’da sadece 6- 7 komitede rekabet yaşandı. 27 No'lu Basım, Yayın Sanayi Komitesi en önemli yarışlardan birine sahne oldu.

Komite seçiminde Elma Basım Yayın, Mavi Ofset ve Sera Manyetik Bant'ın yer aldığı liste 68 oy aldı. Komite seçimini Oluşur Basım Hizmetleri, Acar Basım. Ege Reklam Basım Sanatları ve Dünya Süper Veb Ofset'ten oluşan liste 72 oyla kazandı.

Hazır yemek sektörünün bulunduğu komitede ise seçim yarış neredeyse hiç yaşanmadı. Bu komiteden meclise Sedat Zincirkıran, Hüseyin Bozdağ, Murat Çökmez ve Hasan Mercan girdi.

Bu arada Zeynep Bodur Okyay, Adnan Dalgakıran, Süleyman Orakçıoğlu, Rıdvan Mertöz, Fikret Kaya gibi isimler gelecek dönem de mecliste yer alacaklar.

İstanbul Sanayi Odası seçimleri geride bırakırken Türkiye’nin dört bir yanından oda ve borsa seçimlerinden sonuçlar gelmeye başladı.

Aydın Ticaret Odası’nda Hakan Ülken, Bursa Ticaret Borsası’nda Özer Matlı, Eskişehir Ticaret Borsası’nda Ömer Zeydan, Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nda Ahmet Duran Balsuyu, Diyarbakır Ticaret Borsası’nda da Engin Yeşil yeniden seçilerek güven tazelediler. İlk sonuçlarda seçimi mevcut başkanların kazanması dikkat çekti.

Mevcut Başkan Işınsu Kestelli’nin tek aday olarak İzmir Ticaret Borsası’nda yerini koruyacak. Akhisar Ticaret Borsası’nda geçtiğimiz seçimlerde göreve gelen ve başarılı başkanlık yapan Alper Alhat, tek liste olarak girdiği seçimde üyeler tarafından yeniden başkanlığa seçildi. Alhat’ı Akhisar zeytini ile ilgili yaptığı çalışmalar öne çıkardı.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) seçimi Ayhan Zeytinoğlu’nun zaferi ile sonuçlandı. Seçimde Zeytinoğlu başkanlığındaki yönetimin listesi, 36 sandıktan da vize aldı. Zeytinoğlu’nun yeni dönemde TOBB yönetimine de girmesi bekleniyor.

Yeni dönemde koltuğunu koruyan başkanlar arasında Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır yer aldı.

Ordu Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen seçime mevcut Başkan Ziver Kahraman tek aday olarak girdi. Yapılan seçimde oy kullananların tümünün oyunu alan Kahraman, güven tazeleyerek yeniden Ordu Ticaret Borsası Başkanı seçildi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerinde içecek sektörünün önemli isimlerinden Hasan Çakırmelikoğlu yeniden seçilerek güven tazeledi. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde mevcut başkan Osman Akyürek ve ekibi 5’te 5 yaparak seçimi kazandı.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkan Mehmet Büyüksimitci’nin tek liste ile seçime gitti ve görevine devam etme vizesi aldı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) mevcut yönetim kurulu başkanı Yusuf Keyik de tek liste halinde katıldığı seçimde bu göreve 4. kez seçildi.

Artvin’de ise seçimi mevcut başkan kaybetti. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan Kurtul Özel ile işadamı Seçkin Kurt’un başkanlık için yarıştı. Ve seçimi Seçkin Kurt’un listesi kazandı.

Makale yarışmasına katıl ödülü al

Efsane sendikacı Kemal Türkler’in adını taşıyan KETEV (Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı) yeni bir çalışmaya daha imza attı. KETEV  “Türkiye’de Demokrasi Mücadelesinde Sendikaların Yeri ve Önemi” başlıklı bir makale yarışması düzenledi.

 Yarışma toplumun tüm kesimlerinin sendikal alana ilgisinin artırılması, sendikal mücadeleye yeni katkılar sunulması ve mücadelenin fikri anlamda yükselmesi, Kemal Türkler Vakfı’nın yaygın biçimde tanıtılması amacıyla düzenlenmiş olup, jüri tarafından belirlenen ilk üç çalışma ödüllendirilecek.

Yarışma herkese açık. Yarışmaya katılacak olan adaylar bir A4 büyüklüğünde sayfayı geçmeyecek biçimde özgeçmişlerini açık adresleri ile birlikte KETEV’e gönderecek. Yarışmaya gönderilecek makaleler en fazla dört sayfayla sınırlı tutuldu.

Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Mayıs 2018’dir. Adaylar makalelerini belirtilen tarihe kadar KETEV’in aşağıda yazılı olan adreslerine elden veya posta, e-posta, fax ile teslim etmeleri gerekmektedir.

Havlu atmadılar havlu sattılar

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği 1991 yılında kuruldu. Ev tekstili markası olarak uluslararası arenadaki kuruluşların sayılarını her geçen gün arttırmayı, daha çok sayıda marka ile dünya vitrinlerinde yer alabilmeyi ve bütün kıtalara yayılarak çok sayıda evde Türk ürünlerinin kullanılmasını sağlamayı hedefledi.

TETSİAD’ın şu anda Başkanı Ali Sami Aydın… Daha önceki başkanları gibi Ali Sami Aydın da tam bir aktivite adamı… Onun döneminde hem yurtiçi hem de yurtdışı fuarlarda ev tekstili sektörünün ağırlığı arttı.

EVTEKS Uluslararası İstanbul Ev Tekstili Fuarı ile Home&Tex Ev tekstili ve Dekorasyon Fuarı’na hem firmaların hem de ziyaretçi katılımı açısında önemli adımlar atıldı.

TETSİAD son olarak Sultanhamam daydı… Yani Türk tekstilinin doğduğu yerde.

TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın yanına DETGİS Başkanı Mustafa Koltuksuz’u da alarak tarihi yarımadada Dünya Türk Havlu ve Bornoz Festivali’ni başlattı ve şu noktaların altını çizdi:

Türk adının tüm dünyada gururla anılmasını sağlayan ve önce ülke markasına, ardından da Türk ekonomisine değer katan pek çok ürünümüz bulunmakta. Türk Gülü, Türk Kahvesi gibi…

Bunlardan biri de temelinde binlerce yıllık bir dokuma geleneğinin, yine bin yıldan fazla temizlik, SPA ve şifa uzmanlığının olduğu Türk Hamamının en önemli parçalarından biri olan Türk Havlusu...

Özellikle 1700’lü yıllarda peştamal ve sonrasında havlu, Osmanlılar sayesinde dünyaya yayıldı ve kalitesi üzerindeki algı, hep olumlu şekilde ilerledi.

Günümüzde Türk Havlusu, iyi su çekmesi, kolay kuruması, antibakteriyel kalitesi gibi özellikleriyle tüm dünyada gerçek havlu tüketicisin tercihinde ilk sırada yer almayı başarmıştır.

Bu değerli ürün ekonomimize de çok önemli bir katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl 103 bin tona yaklaşan havlu ve bornoz üretimi, 841 bin dolarlık girdi sağladı.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test