Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dış ticaret rakamlarının söyledikleri

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ülkemizin ihracatı ile ilgili olarak Şubat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Mart ayları ile ilgili rakamları açıkladı. Rakamların detayları görsel ve yazılı basında geniş olarak yer aldığı için bunları tekrarlamak istemiyorum. Sadece bazı değerlendirmelere esas olacak ayrıntıları dikkate alacağım.

Açıklamalara göre, Türkiye’nin Mart 2018 ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla  % 11,5 oranında artarak 15 milyar 106 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Yılın ilk üç ayı itibariyle ihracat ise, geçen yılın ilk üç ayına nazaran %10,4 lük bir artışla 40 milyar 727 milyon dolara yükselmiştir. Son 12 aylık dönem dikkate alındığında ise ihracatımızın 160 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. TİM, yılsonu ihracatının 170 milyar dolar civarında gerçekleşmesini beklemektedir.

İhracattaki gelişmeler yanında ülkemizin ithalatında da artışlar kaydedilmektedir.  Nitekim Mart 2018 ayında ithalatımız geçen yılın aynı ayına göre % 12,77 oranında bir artışla 21 milyar 421 bin dolara çıkmıştır. Dış ticaret hacmimiz de artmış ve geçen yılın Mart ayına göre %10,71’lik bir yükselişle 37,2 milyar dolara çıkmıştır.

Şimdi bu gelişmeleri dikkate alarak bazı değerlendirmeler yapabiliriz.

Mart ayı ihracatında otomotiv, elektrik, çelik, makine gibi kalıcı ürünlerin ihracatın başını çekmesi olumludur. Çünkü tüketime dayalı ürünlerin ikamesi her zaman mümkündür.

Mart ayında ihracat değer olarak yükselirken, miktar olarak % 7,6 oranında azalmıştır. Bu gelişme de olumludur. İhraç edilen malların fiyatlarının artışını gösterir. Türkiye’nin genelde ucuz mal ürettiği göz önünde tutulduğunda, Ar-Ge, innovasyon, markalaşma gibi çalışmalara önem ve öncelik verilmesi halinde, ortalama kg/değerin daha üst düzeylere çıkacağı açıktır.

İhracatın ithalatı karşılama oranı ciddi bir gelişme göstergesidir. İthalatın ne kadarının ihracat gelirleri ile karşılanabildiğini gösterir. 2017 yılı Şubat ayında bu oran% 76,4 iken, bu yılın ayni ayında % 69,6 ya gerilemiş, Mart 2018 de % 72,8 olmuştur

İhracatın artması, ithalatın da artması anlamındadır. Çünkü ihraç mallarının bünyesinde, her sektöre göre değişiklik gösterse de önemli miktarda ithal girdisi bulunmaktadır. Ekonomik büyümenin, iç talep artışı ağırlıklı olması halinde tüketimin de ithalata dayanması sebebiyle dış ticaret açığı ve cari açık ta artmaktadır. Bu itibarla, büyüme hızının makul düzeyde hedeflenmesi ve ithalatta geniş yer tutan ürünlerin, yurt içinde ancak rekabet edici fiyat, kalite ve arz istikrarı ile üretilmesine gidilmesi esastır. Bu yolda bazı çalışmaların olduğu bilinmektedir. Bu yılın Şubat ayında 5,761 milyar dolar olan dış ticaret açığı, Mart ayında 6,3 milyar dolara çıkmıştır.

15 milyar doların üstünde gelen ihracat rakamının, açıklamalar göre, 1,1 milyar dolarlık bölümü parite farkından kaynaklanmıştır. Euro dolara karşı değer kazanmıştır. İhracat euro ile yapıldığında, istatistiklere dolar olarak yansıyınca arada parite farkı oluşmaktadır.

İhracatımızda, AB, ABD ve Rusya Federasyonu önemli yer tutan ülkelerdir. Rusya’ya ihracat artışı % 58’dir. ABD’ye yönelik ihracatımızda çok küçük bir gerileme de olsa en geniş pazarlarımızdan biri olmaya devam etmektedir. Avrupa Birliği ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız bir bölgedir. Bu durum, doğrudan yabancı yatırımlar açısından da doğrudur. Rakamlar bu bölge ile ilişkilerimizin önemini göstermektedir.

İhracatımızda bazı ilerlemeler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu gelişmelerin yeterli, sürekli ve istikrarlı olup olmadığını görmek için beklemek gerekecektir.  

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test