Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"EĞİTİM YANLIŞ YOLDADIR"

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eğitim her milletin en önemli konusudur. Çünkü eğitim, bir insan yetiştirir. O insanın aklı başında olması, dünyayı, algılayabilmesi, çağın içinde bulunduğu her konuyu ele alabilmesi gerekir.

Böylece bir taraftan iyi insan, iyi vatandaş olarak yetiştirilirken, bilimi, aklı, teknolojiyi, en iyisinden öğrenmesi lazımdır. Şu anda yapılan araştırmalarda eğitim, fevkalede yanlış bir yoldadır. Bu yanlış yolda ısrar edilirse yetişecek gençlerin sadece kendilerine, ailelerine, ülkelerine değil, dünyanın hiçbir yerinde faydalı bir insan olarak yetişmesi mümkün değildir.

Tarikatlar ve cemaatlerin içinde yetişme tarzındaki bir anlayışı eğitimin genel politikası içinde düşünürseniz çok büyük bir yanlışlık yapmış olursunuz. Düşünmeyen, fikrini söylemeyen, araştırmayan, sadece biat eden nesiller yetiştirildiği takdirde mezarlıkların adetini çoğaltırsınız.

Susan insanlar, cemaatlerin ve tarikatların insanlarıdır. Konuşan insanlar da aklın ve ilimin zemininde yetişenlerdir. İnsan düşünen, araştırtan, bildiklerini söyleyen, toplumsal bir varlıktır. İlimden nasibini almamış, akıldan yoksun, teknolojiyi dışlamış olan bir tarikat anlayışı o ülkeyi felakete götürür.

Bugün bu yapılan araştırmanın sonucunda, benim de duyumlarıma göre, eğitim tamamen çağın anlayışı dışında bir ortama sürüklenmiş durumdadır. Cumhuriyetin temelinde fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesillerin yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Atatürk; muasır medeniyet seviyesine çıkacağız diye buyuruyor...

Devletler camiasında saygın bir devlet olarak yerimizi alabilmemiz için çağın motifine, normlarına uygun, araştıran, sorgulayan, medeni vasıflara sahip nesilleri yetiştirmeye mecburuz.

Bunun da yolu tarikatların, cemaatlerin emrinde olmak değildir. Aksine hür fikirli insanı yetiştirmektir. Raporun sonuçlarından şu anda çok üzgünüm... Çocuklarımızı yarınlarımızın dünyasında yetiştirmeye mecburuz. Yarınların dünyası bilim dünyası... Eğer bu insanları yetiştiremezseniz boynu bükük, teslimiyetçi insanlar olarak karşınıza çıkar. O da bir milletin yok oluşu demektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test