Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni turizm trendleri ve Türkiye

23.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında bulunuyor. İnsanlarımız müteşebbis ruhlu. Türk özel sektörü, ülkenin ekonomik anlamda gelişmesi için ciddi yatırımlar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Müteşebbis ruhlu insanımız geçmişten gelen tecrübelerle önemli bir bilgi birikimine de sahip oldu. Ülkenin kalkınmasının anlamının döviz gelirlerini artırmak. Bunun bir yolu da turizm pastasını büyütmekten geçiyor.

Türkiye turizm sektöründe ne kadar yatırım yaptı dersiniz. Türkiye'nin turizmde 80 milyar dolarlık yatırım stokuna sahip olduğu söyleniyor. Bu demek oluyor ki Türkiye refah ekonomik büyümesinde yıllar öncesinden turizm sektörünü önemli bir alan olarak görmüş.

Turizmin odak noktasını “İnsan” oluşturuyor. Tatile çıkan turist en iyi şekilde eğlenmek, gezmek, dinlenmek ve ağırlanmak ister. Bunun yanında gittiği ülkelerdeki kültürel değerleri görmek, tanımak ister. Alışveriş yaparken kendisini rahat hissetmek, ziyaret ettiği ülke insanını tanımak ister. Turist için bunlar çök önemli konular. Milletler ne kadar birbirini, kültürel değerlerini tanır ve algılarsa, dostluklar da o oranda gelişir. Ülke insanlarının bir birlerini tanımaları ekonomik gelişimleri de artırır.

Tanıtımda neler yapıldı?

Evet, Türkiye turizmde yaptığı yatırımlar ve bilgi birikimiyle dünyada önemli bir oyuncu konumunda. Sektörü tanıtan reklam filmleri, ikili temaslar, yapılan yatırımlar, tur operatörlerinin organize edilmesi, kendi seyahat acentelerinin kurulması ve en önemlisi de yabancı ülkelerde Türk tur operatörlerinin yaratılması dahil gösterilen pek çok çaba turizm pastasını daha da büyütmek içindir. Bu yolda görev almış Kamu ve Özel sektör insanlarımızı hep minnetle anmışımdır. Bunun için verilen emek saymakla bitmez.

Yani, Türk turizminin bugün geldiği nokta öyle havadan düşüp gelmedi. Oluşturulan “Turizm Ekonomisi"nde özel sektör ve devlet imkânları “ortak akıl” kullanılarak ortaya çıkmıştır.

Burada ifade etmek istediğim, 1965’lerden itibaren planlı ve programlı çalışan bir “Kültür ve Turizm Bakanlığı” vardır.

Önce bakanlık elemanları çalıştı, öğrendi. Sonra siyasi otoritenin de özellikle Sayın Demirel ve Sayın Özal’ın sahiplenmesiyle raya oturdu ve bu günün ülkeye yıllık 30 milyar dolar gelir döviz getiren bir sektör oldu.

 

Krizler ve hassas dönemler

 

Ülkemiz maalesef 1960 yılından itibaren, birçok siyasi kriz ve müdahaleler yaşamıştır. Keşke bunlar yaşanmasaydı. Sebeplerini herkes bilmektedir. Körfez krizi bu krizlerin en büyüklerinden ve turizmi en fazla etkileyen hadiselerden biridir. 12 Eylül müdahalesi hep kayıplarımızın ve sıkıntıların sebebidir. Ayrıca ekonomik buhranlar vs. saymakla bitmeyen kendi kusurlarımız...

Türk turizmi bunun gibi birçok kriz ve hadiseyi atlattı ama kayıplar da verdi.

Gelelim bu güne, yine bir buhranın içindeyiz. Bu defaki buhranın siyasi tarafı daha fazla. 2015 den sonra Türk turizmi, Rusya ve AB ülkeleriyle birçok krizler yaşadı. Kayıplarımız çok oldu ve olmaktadır. Şu anda Suriye konusu ve müdahaleler içindeyiz.

 

Yeni gelecek nasıl olabilir?

Evet, 2018 sezonuna girdik. Konuşulanlar ve yazılanlar biraz ümit saçmaktadır. Ancak sınırlarımızda Yunanistan ve Suriye ile yaşanan gerilim, Amerika ile adeta bir siyasi kriz halindeyiz. Buna rağmen sektörden olumlu mesajlar gelmekle beraber, endişeli olduğumu ifade etmek istiyorum.

ÇÜNKÜ 12 YIL MUHTELİF ÜLKELERDE BÜYÜK ELÇİLİKLERİMİZDE TURİZM MÜŞAVİRİ OLARAK GÖREV YAPTIM. MANTALİTE, DAVRANIŞ, TÜRKİYE VE TÜRKLER HAKKINDA NE HİSSEDER VE DÜŞÜNÜRLER BİLİRİM. BUNUN İÇİN ENDİŞELİYİM.

Dilerim endişelerim boşa çıkar. Şunu da belirtmeliyim. Türkiye artık eski usul tanıtımları bırakmalı. Tanıtımı fuarlara, ziyaretlere bırakmamalıyız. Bunlar da olabilir ama artık bir “sanal dünya”dayız. Her şey dakikasında dünyanın gündemine girebiliyor.

Bizim uluslar arası medyayı ve sanal dünyanın bütün teknolojik imkanlarını kullanmamız gerekiyor. Bunun için gerekli sistemi kurmalıyız. Eski tanıtım yöntemleriyle vakit kaybetmemeliyiz, vakit kaybı olur.

Ortak aklın enstrümanlarında, dünyanın gelişim sisteminde buluşalım. Sektör 2018’i inşallah kayıpsız atlatır. İç turizmin en az dış turizm gerçekleri kadar ele alınmasını ve öne çıkarılmasını tavsiye ediyorum. Haydi hayırlısı…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test