Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıklaması

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

02 Şubat 2018 tarihli AKP Dönemi (2) başlıklı yazıma Orman ve Su İşleri Bakanlığı açıklama gönderdi. Aynen yayınlıyorum.

“Söz konusu yazınızda ormanlarla alakalı gerçeği yansıtmayan bazı iddialar yer almaktadır. Anayasamızın 169. maddesinde “Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında İrtifak hakkına konu olamaz.” hükmü uyarınca; ormanların korunması görevi yasalarla Orman Genel Müdürlüğümüze verilmiş ve teşkilatımız devletimizin mevcut imkânlarını en verimli biçimde kullanarak, ormanların korunması konusunda tüm yurda yayılmış ciddi, donanımlı ve deneyimli bir organizasyon oluşturmuştur.

Yazınızda bahsi geçen “ormanların imara açılması” iddiası, Anayasa ve ilgili kanunlarca söz konusu olmayıp, gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız özellikle son yıllarda yapılan ve devam eden ağaçlandırma çalışmalarıyla ormanlık alanlarını artırmak için büyük gayret göstermektedir. 2003-2017 yılları arasında 15 yılda toplam 1 milyon 997 bin hektar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışma gerçekleştirmiştir. Çalışma yapılan bu alanlarda 4 milyar 38 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Bakanlığımızca, son 15 yılda ülkemizin akciğerleri ormanlarımızı geliştirme ve genişletmek maksadıyla yapılan çalışmalar ile ormanlarımız hem korunmuş, hem de alan ve servet olarak artırılmıştır. Haberde iddia edildiği gibi son 15 yılda ormanlık alanlarımızda azalma olmamış, aksine 15 milyon dekar artırılmıştır.

Sulak alanlarla alakalı iddialarınıza gelecek olursak;

Yazınızda, son 30 yılda ülkemizin sulak alanlarının yüzde 40’ının kuruduğu iddiasının bilimsel dayanağı yoktur. Ülkemiz 1994 yılında Ramsar Sözleşmesine taraf olarak sınırları dâhilindeki bütün sulak alanları korumayı, geliştirmeyi ve akılcı kullanmayı uluslararası düzeyde taahhüt etmiştir. Bu maksatla 2002’de çıkarılan ve 2017’de yenilenen Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği uygulamaya konmuştur.

Yönetmelik ile sulak alanların ekolojik karakterinin korunması esastır. Herhangi bir statüsü olsun veya olmasın bütün sulak alanların kurutulması veya doldurulması yasaklanmıştır. Aykırı davrananlara yönelik idari işlemler uygulanmaktadır.

Bizler Bakanlık olarak sulak alanları zarar görmeden insanların istifadesine sunmak için gayret gösteriyor, bu maksatla tür ve alanların korunması için korunan alanları ilan ediyor, sulak alanların belirli statülerle korunması maksadıyla tescil çalışmalarını yürütüyoruz. Ayrıca sulak alan yönetim planları, tür eylem planları ve tabiat turizmi eylem planları gibi çalışmalarla sulak alanlarımızı ihya ediyoruz. 2002'de 9 adet olan tescilli sulak alan sayısı bu gün itibariyle 8.133.320 dekar alana, sahip 67 sulak alan sayısına ulaşmıştır ve bu alanları I4’ü Ramsar alanıdır.

Sulak alan yönetim planlarıyla, çevresinde yaşayan halk ve sorumlu kurum kuruluşlar ile birlikte alanlarımızı yerinde koruyoruz. Yönetim planları, yöre halkımızın da fikirleri ve katkıları alınarak yerel üniversitelerin desteği ile hazırlanmakladır. Planlar, bütün paydaşların ortak çalışmaları ile yapılmakta ve uygulanmaktadır. 2002’de 3 adet sulak alanımızın yönetim planı varken, bu gün itibariyle 55 alanımızın yönetim planı yapılmıştır.

Sulak alanlarda halkımızın istifadesi için yapmış olduğumuz tesisler ile hem yöre halkını kalkındırıyor hem de halkımıza tabiatla iç içe olma olanağı sunuyoruz. 2002’de sulak alanlarda yalnızca 1 adet tesis varken bugün itibarîyle 50 tesis vatandaşlarımızın tabiatla iç içe vakit geçirmesi için yapılmıştır.

Bakanlık olarak bu güne kadar Hersek Lagünü Sulak Alanı, Kayseri Sultansazlığı, Balıkesir Manyas Gölü, Aydın Bafa Gölü, İzmir Gediz Deltası Kuş Cenneti, Konya Ereğli Sazlıkları, Antalya Avlan Gölü, Afyonkarahisar Eber Golü Sulak Alanı, Tokat Kaz Gülü, Sakarya Acarlar Longoz Ormanı gibi alanları koruyarak geliştirdik, geliştirmeye de devam edeceğiz. Netice itibariyle; Bakanlığımız bütün sulak alanlarımızın korunması için gereken azami hassasiyeti göstermektedir. “Sürdürülebilir Kalkınma” ilkeleri çerçevesinde, ülkemizin içinde bulunduğu şartlar ve imkanlar dahilinde sulak alanlarımızı gözümüz gibi korumaya bundan sonra da devam edeceğiz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test