Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kurtuluşun ve kuruluşun iktisadı

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kentlerin ve ülkelerin tarihlerinde öyle ekonomik ve sosyal olaylar vardır ki, yaşandığı kentin ve ülkenin tarihsel geçmişine damga vururlar. Geçmişten günümüze ve günümüzden de geleceğe uzanıp, toplumsal gelişimi etkilerler, yönlendirirler…

İşte İzmir İktisat Kongresi (İİK) de, tarihimizde böylesi derin izler bırakmış, önemli bir ekonomi ve siyaset buluşmasıdır. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik, siyasal ve toplumsal gelişimine yön vermiştir…

İzmir İktisat Kongresi’nin 95’inci yılı 

İzmir’de 17 Şubat 1923 tarihinde başlayıp, 4 Mart 1923 tarihinde tamamlanan İİK’nin 95’inci yıldönümüdür. Bu tarihsel kongre, ulusal kurtuluş mücadelesinin kazanılmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına giden kuruluş sürecinin temel taşlarındandır. Hem siyasal, hem de ekonomik açıdan önemli bir dönemeçtir.

Zorlu bir mücadeleyle ulusal bağımsızlığın kazanılmasının ardından, ekonomik bağımsızlığın da elde edilmesi ve bunun sağlam bir ekonomik temel üzerinde yapılandırılması gerekiyordu. İşte Mustafa Kemal’in önderliğinde İzmir’de toplanan kongrenin temel işlevi ve amacı buydu.

Ulusal kurtuluşun kazanımlarının iktisadi temelde kalıcılaştırılması ve yeni dönemin ekonomi politikalarının belirlenmesi hedeflendi. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde yükseleceği sağlam temeller atıldı.

Böylece İİK, bir bakıma, hem ulusal kurtuluşun ve hem de yeni cumhuriyetin kuruluşunun iktisadi manifestosu oldu.

 

Öncü kent olmak

Tabii böylesi önemli bir kongrenin İzmir’de toplanması, İzmir açısından da büyük önem taşıyordu. Aslında bu kongrenin İzmir’de toplanması hiç de tesadüfü değildi. Bilinçli ve anlamlı bir tercihti.

Her zaman yazar ve söyleriz; ulusal kurtuluşun kenti İzmir, aynı zamanda ulusal kuruluşun da kentidir. Bizce, bu kimliğinin en güzel yansımalarından, en özlü ifadelerinden biri ve belki de en önde geleni İİK’dir.

95 yıl sonra, iktisadi alanda birçok tartışmanın yapıldığı günümüz Türkiye’sinde; İİK’ni anımsamanın, anmanın ve irdelemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle o dönemin koşullarından, kararlarından gerekli dersleri çıkararak ve elbette günümüze taşıyarak… 

Bugünün İzmirlileri olarak bu önemli ekonomik buluşmayı yeterince sahiplenemesek de, İİK, İzmir’in ‘öncü kent’ olmasının en önemli izdüşümlerinden biridir.

 

Kongre’den günümüze

Tarih bilinci, içinde bulunduğumuz günleri anlamak ve doğru yorumlamak için de önemlidir, adeta olmazsa olmazımızdır. İşte bu nedenle, böylesi tarihsel olaylara daha güçlü biçimde sahip çıkmalıyız. Günümüzle ve genç kuşaklarla buluşturmalıyız. Bunu yeterince yapamamak önemli eksiğimizdir.

İzmir’in yerel yönetimleri, kanaat önderleri, iş ve ekonomi çevreleri, İİK’ni kucaklamalıdır. Her yıldönümünde önemli toplantılar, forumlar; ulusal ve uluslararası düzeyde iktisat buluşmaları düzenlenmelidir.

İİK, aynı zamanda siyasal bir olaydır. Öncelikle ve özellikle de, ulusal kurtuluşun siyasal örgütü ve cumhuriyetin kurucu partisi olan, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) için önemli anlamlar taşır.

CHP, en başta da İzmir İl Örgütü, bu önemli yıldönümlerini, günümüzün iktisadi sorunlarının ve yeni ekonomi politikalarının tartışılıp konuşulduğu, yeni iktisadi yol haritalarının oluşturulduğu fırsatlara dönüştürmelidir.

 

Üretim ekonomisi ve toplumsal iktisat

 

Biz, içinde bulunduğumuz bu zor dönemde, İİK’den çıkaracağımız ve bugüne taşıyacağımız pek çok ders olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de, bugünden geçmişe bakmanın yararlı olacağına inanıyoruz.

Bizce, İİK’nin temeli, özü ve en önemli yanı; zor ve bunalımlı dönemlerde, iktisadi kalkınmanın üretim ekonomisinden ve üretim seferberliğinden geçtiğinin en güzel örneği olmasıdır.

Toplandığı tarihsel dönemin üzerinden neredeyse bir asra yakın bir süre geçmesine karşın, ‘kurtuluşun ve kuruluşun iktisadı’ olan İİK, günümüzün ekonomik sorunlarının çözümünde de birçok yönden bize ışık tutuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test