Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cins, Cins, Yan, Yana!..

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Balçova termal havuzda yanımda bir emekli. Nasılsınız muhabbeti. Bu emekli bir banka emeklisi imiş. Hekim ve emekliyim deyince bana hemen iş buldu.

Çeşme’de bankasının kampı varmış, hemen başvurmalıymışım. Günde dört saat reçete yazacakmışım ve bol yıldızlı çok rahat bir tatil köyünde hem para kazanacakmışım. Eşim bir pansiyonda kalıp tesislerden faydalanabilirmiş. Adam çocuklarımın yaşını sordu. Yaz kampına onlar da ancak gündüzleri girebilirlermiş.

Bana iş bulduğundan dolayı o kadar sevinçli idi ki. Net bir şekilde ısrarcı olmaya devam etti: “Havuzdan çıkınca hemen başvurmalıymışım”. Ondan sonra bana politik fikirlerini anlattı. O zamana kadar benim söylediğim tek şey emekli bir hekim olduğumdu. O bana iyilik yapıp hayatımın “sonbaharını bana yazlık iş bularak kurtardığından” o denli emindi ki! İtiraz falan dinlemedi.

Politik fikirlerde birkaç kez “he he” dedim. Sonra sıcak havuzda gözlerimi kapayarak konuşmanın bittiğini paylaşmaya çalıştım. Olmadı, durmadı. Havuzdan kaçtım.

Giderek çocukluğumuzun da ve sonra 35-40 yaşında yaşamın anlamlı bir bölümünün bittiğine inanıyorum. Ondan sonra ezberler ve savunulan ezberler. Kimse kimseyi dinlemiyor. Merak da etmiyor.

Az bir madden başarılı olan, az biraz sağlıklı olan ve bir yaşa gelen hemen dev aynasında. Kendini anlatmaya başlıyor: anlatıyor da anlatıyor. “Önce levazım kısım bölümü müdür yardımcılığı yaptım” / “Sonra burada müdür oldum.” / “Sonunda merkezde bilmem ne bölüm yardımcısı idim ve tüm Türkiye’ye bakan bilmem ne bölümünde tüm hekimlerin maaşını ben ödedim.” Vay be!  “Hekimleri severim”.

Havuzdaki adam, bana yazlık “iş” bularak iyilik yaptığından ve “halka indiğinden” o kadar emin idi ki. Zor iş bu uzlaşma ya’hu.

Emekliler arasında böyle, eh gördüğüm genelde kardeşler arasında da ayni şey. Onlar da insan! Okumuşu var, dingini var, kavgacısı var. Cumhurbaşkanları arasında nasıldır sorusunun cevabını korkarım TV de görüyoruz.

Almanlar “Daha akıllı olan geri çekilir” derler. Biz “erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır” deriz. Önümüzdeki günlerde kimin daha akıllı veya erkek olduğunu anlayacağız da, gene de ürkütücü bir tırmanma.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test