Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP kaynayan bir kazan durumunda

12.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kurultayı'nda yapılan konuşmaları son derece seviyeli buldum. Bayalığıya düşmeyen, basitliğe itibar etmeyen, kavgaya dönük olmayan, birlikteliği sağlayan konuşmalar görmenin huzuru içindeyim. CHP Kurultayı'nda yapılan konuşmaları demokrasinin artısı kabul ediyorum. Kongrenin bencil duygulardan uzak bir ortamın içinde yapıldığını görüyorum. Bütün bu artıların dışında büyük çapta eksiler de var. Eksilerin başında gelen şey; Türkiye'nin ana sorunlarına, halkın beklentilerine cevap niteliğinde çözüm üretici formüller üretilmedi.

Yapılan kongrede seçim sonuçlarına baktığımız zaman; bin küsur rey ile Sayın Kılıçdaroğlu'nu aday gösterenlerin, bu oylarının 700'lere düştüğünü görüyoruz. Bu bir siyasi terbiye eksikliğimidir, zaman içerisinde insanların daha doğruyu bulma halimidir bilemiyorum. Uğur Dündar'ın görüşlerine itibar edersek önümüzdeki günlerde olağanüstü kongre yapılacağı söyleniyor. Peki bu neyi getirecek? Önemi olan şey şu; ne yapılmalı ki o siyasi parti iktidara namzet olmalıdır? Bana göre CHP'nin bugünkü bünyesinin içerisinde daha çok iç çekişmeye dönük bir hava var. Adeta bazı insanlar kamplaşmış, diğer insanların varlığına tahammül edemiyorlar. Böyle siyasi parti iktidara gelemez. Siyasi parti belli bir fikrin etrafında bir ve beraber yürüyen arkadaşlar sonucu iktidar olur. Oysa şuanda CHP bana göre kaynayan bir kazan tarzında gözüküyor. Bunu hem demokrasinin zaafı olarak kabul ediyorum, hem de siyasi hayatımızın içerisinde ileriye dönük olmayan bir hadise olarak yorumluyorum.

Ümit kapısı olarak tanımlanan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığında kurulan CHP'nin çağın gereklerine ve Türkiye'nin şartlarına uygun yeni bir kimliğin içerisinde çıkma konusundaki tavrının da partiyi nereye getireceğini kestiremiyorum. Kimlik değişikliğinden kasıt ne? Liberal düşünceden mi vazgeçecekler, Atatürk ilke ve inkilaplarından mı vazgeçecekler, çağa dönük, batıya dönük, özgürlüğü dönük bir anlayış yerine başka bir istikamete doğru mu hareket edecekler, doğrusu bunu şimdiden görmek mümkün değil.

CHP, halkla bütünleşmenin, halkla beraber olmanın yollarını arayıp bulmalıdır. Benim gördüğüm, yine önümüzdeki günlerde iktidarın partisi olamaz, yine muhalefette görünen bir parti olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test